OMV rozšiřuje své těžební portfolio v Severním moři

OMV získalo aktiva v Severním moři za 2,65 miliardy USD. S norskou společností Statoil bylo dosaženo dohody o rozšíření těžebního portfolia v Norsku a Velké Británii (západ Shetlandské oblasti)

Ropna plošina
OMV získává dohodou se Statoilem 19 % podíl na již fungujícím poli Gullfaks a 24 % podíl na poli Gudrun. Obě ložiska ropy a zemního plynu leží na volném moři u norského kontinentálního šelfu. Kromě toho OMV převezme 30 % podíl na poli Rosebank a 5,877 % podíl na poli Schiehallion. Obě pole se nachází západně od Shetlandských ostrovů, kde OMV již určitý podíl vlastní. Dohoda se Statoilem také zahrnuje předkupní práva na 11 průzkumných licencí. Nedílnou součástí této transakce je partnerství se společností Statoil na výzkumu a vývoji směřující k vývoji nových technologií pro těžbu ropy a zemního plynu z polí, která jsou již na svém vrcholu.
"Tato transakce poskytne ohromnou podporu pro strategii OMV a bude klíčovým faktorem k dosažení našich cílů pro rok 2016. Potvrzuje jasné zaměření OMV směrem ke zvyšování významu průzkumných a těžebních aktivit. Získáváme významné pozice na rozvojových plochách ležících v srdci rostoucího regionu Severního moře, rozvojový kapitál bude z velké části financován z provozního cash flow z již fungujících aktiv, která jsou součástí portfolia, přičemž pořizovací cena představuje reinvestici výnosů z odprodejů a ze snížení provozního kapitálu divizí rafinace a zpracování realizovaných v posledních 18 měsících," říká generální ředitel OMV Gerhard Roiss a dodává: "Kromě toho, dohoda o partnerství se společností Statoil o využívání řady průzkumných aktivit v Severním moři a v západní Shetlandské oblasti, i dohoda o spolupráci na průzkumu zlepšení těžby ropy, přispívají k našemu know how, stejně jako k rozsahu naší základny využitelných aktiv v dlouhodobém horizontu."
Tato akvizice dovede prokázané a pravděpodobné (tzv. 2P) rezervy OMV k růstu o cca 320 milionů barelů ropného ekvivalentu ze současné úrovně kolem 1,7 miliard barelů ropného ekvivalentu. Produkce je nastavena k růstu o 40 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně v roce 2014 s cílem zvýšení na přibližně 58 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně v roce 2016. V první polovině roku 2013 dosáhla společnost OMV denní produkce 299 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně.
Kupní cena k 1. lednu 2013 činila 2,65 miliardy dolarů, což podléhá úpravám obvyklým pro rok 2013, u nichž se předpokládá, že budou přibližně ve výši 500 milionů dolarů. V nedávné minulosti byla u naleziště Shetland/Lista v licenci Gullfaks odsouhlasena podmíněná úhrada 6 dolarů za barel ropného ekvivalentu u rezerv k rozvoji v závislosti na schválení plánu rozvoje. Transakce bude z velké části financována z výnosů dosažených snížením provozního kapitálu a z odprodejů ze segmentů rafinace a zpracování OMV a stejně tak z cash flow (v první polovině roku 2013 měla společnost OMV volné cash flow ve výši kolem 1,6 miliardy EUR) a z existujících úvěrů.

Autor: jk, Zdroj: OMV

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek