Osvětlení výdejní plochy

Prioritní zájem v oblasti kvalitního osvětlení je třeba věnovat jedné z nejdůležitějších částí čerpací stanice - výdejní ploše.
LED 1

Současný stav

V současnosti je nejpoužívanějším typem osvětlení výdejní plochy respektive výdejních stojanů zápustné svítidlo osazené sodíkovou výbojkou se závitem E40 (tzv. Goliáš) a nominálním příkonem 150 W, v některých případech i 250 W. Jak jsme se dozvěděli v minulé části seriálu, skutečná spotřeba se pohybuje kolem 200 respektive 300 W. Nadspotřeba je způsobena jednak stárnutím světelného zdroje a dále vlastní spotřebou předřadníku a dalších elektronických komponentů umístěných ve svítidle. Vyzařovací úhel se u těchto svítidel pohybuje mezi 80-85 °. Nevýhodou stávajícího osvětlení je nutnost výměny vypálených zdrojů, která s sebou nese další náklady v podobě použití montážní plošiny nebo lešení popřípadě objednáním externí firmy. V praxi se tedy setkáváme s provozy, kde nesvítí 1-2 zdroje a čeká se na vypálení dalších, aby se provedla hromadná výměna. Tento stav samozřejmě nijak nepřispívá k reprezentaci před zákazníky.

Alternativa v oblasti LED

1. Náhrada stávajícího zdroje světelným zdrojem LED s paticí E 40

Toto řešení je bezesporu nejjednodušší a má nejnižší pořizovací náklady. Bohužel jeho efektivita spočívá pouze ve snížení nákladů na elektrickou energii, se kterou jde ruku v ruce i úbytek osvětlenosti vlastního výdejního prostoru z důvodu nevhodného rozmístění LED čipů po celém obvodu zdroje. Značná část vyzařovaného světla není vůbec směrována na výdejní plochu.

2. Náhrada celého svítidla osazeného LED moduly

Jedná se o poslední novinku na trhu s LED osvětlením - zápustné svítidlo osazené LED moduly s příkonem cca 90 W a vyzařovacím úhlem 80-90 °. Rozměrově odpovídá většině v současnosti používaných svítidel, jeho výměna je poměrně jednoduchá a kromě cca 50% úspory energie snižuje i další náklady na následnou výměnu zdrojů.  

3. Optimalizace počtu světelných bodů s použitím přisazeného LED svítidla s větším vyzařovacím úhlem

Řešení spočívá v instalaci přisazeného svítidla s příkonem kolem 150 W a vyzařovacím úhlem 115-120 °. Parametry takovýchto svítidel (především vyšší svítivost a pokrytí osvětlované plochy) umožní instalaci nižšího počtu světelných bodů. V praxi lze, v závislosti na velikosti a rozložení výdejní plochy, docílit až poloviční úspory počtu světelných bodů. Další výhodou tohoto řešení je lepší využití kamerového systému, který v současnosti má snad každá čerpací stanice. Je-li použito svítidlo s vyšší svítivostí, nejsou kamery nuceny používat přísvit a tím i většinou přechod do černobílého zobrazení. Obraz přenášený na monitory nebo na záznam tak zůstává plnobarevný a umožňuje tak lepší vyhodnocení případné krizové situace. Samozřejmě to platí v obecné rovině a záleží na použitém kamerovém systému a umístění jednotlivých kamer.

LED 2


Jan Chudan (1978) - je absolventem dopravní fakulty ČVUT v Praze, po které se začal věnovat obchodu v oblasti osvětlovací techniky. V současné době zastává post ředitele ve společnosti Neo-Neon CZ se sídlem v Chrášťanech u Prahy. Oblasti osvětlení se věnuje více než 7 let.

Autor: Jan Chudan, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek