PKN Orlen se chce dohodnout na vstupu státu do českých rafinerií

Státu se mohou po deseti letech otevřít dveře do tuzemských rafinerií. Klíčem k nim může být výměna akcií státní firmy Čepro za podíl v České rafinérské, kde většinu ovládá Unipetrol. Tuto variantu poprvé připustili i zástupci polského koncernu PKN Orlen, který je majoritním vlastníkem České rafinérské.

Rafinerie Kraluůp
Rafinerie v Kralupech nad Vltavou

"V následujícím období hodláme předložit české vládě několik variant, jak navázat vzájemnou spolupráci," řekl HN generální ředitel PKN Orlen Jacek Krawiec. Preferovanou formu spolupráce nechtěl více konkretizovat, uvedl ale, že jednou z možností je právě navýšení a posléze výměna podílu v České rafinérské za účast v Čepru.
PKN drží v České rafinérské přes dceřinou firmu Unipetrol 51,2 procenta. Na trhu se ale v současné době hovoří o tom, že menšinoví akcionáři České rafinérské, zejména Shell, který vlastní 16,32 procenta, chtějí z České rafinérské vycouvat a své podíly tak nabídnou k prodeji. Na ty má PKN Orlen předkupní právo, které je dle slov Krawiece připraven využít.
Pro polskou firmu by provázání se státem mohlo mít ekonomické i politické benefity. "Unipetrol by takto posílil svoji vyjednávací pozice při jednáních o přepravních poplatcích, lákavá by pro něj také mohla být síť čerpacích stanic Čepra EuroOil nebo účinnější lobbing směrem ke státu," vypočítává analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Právě v oblasti maloobchodu chce Unipetrol nadále posilovat.
K vytvoření společné strategie či podniku českého státu a PKN Orlen opakovaně vyzýval například Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu v demisi. "Pan ministr Kuba toho namluvil hodně do médií, nás ale nikdy s žádnou seriózní nabídkou neoslovil," tvrdí Krawiec.
Takovému nařčení se ale Kuba brání. "Já jsem vedl jednání s panem premiérem Tuskem a ministrem národního majetku Budzanowskim o zahájení strategické spolupráce v rafinerském a petrochemickém průmyslu, k čemuž jsem zadal analýzu nejvýhodnějších variant pro stát, kterou dostali k posouzení naši ekonomičtí ministři. Nebyl tedy důvod vést jednání přímo s managementem Orlenu," říká Kuba.
Kvůli poklesu spotřeby ropných produktů v souvislosti s přetrvávající ekonomickou krizí je v Evropě přebytek rafinerských kapacit a dochází k jejich hromadnému uzavírání. Samotný Unipetrol minulý rok uzavřel provoz rafinerské divize firmy Paramo v Pardubicích.
Pro stát jsou přitom rafinerie z bezpečnostního hlediska, ale i návaznosti na další sektory ekonomiky klíčové. Úplnou privatizací Unipetrolu v roce 2004 Špidlovým kabinetem se ale stát zcela připravil o možnost ovlivňovat klíčová rozhodnutí ohledně rafinerií.
Několikrát se už objevily informace, že jedním z adeptů na zavření jsou i rafinerie České rafinérské v Kralupech či Litvínově. Argumentem přitom bylo, že do nich Unipetrol dostatečně neinvestoval, i fakt, že Česká republika je až na samém konci ropovodů Družba a IKL, což zvyšuje náklady na transport ropy.
Krawiec se ale zaklíná, že žádné další rafinerie se v Česku uzavírat nebudou, a poukazuje na nedávno uzavřený kontrakt na odběr ropy od ruské Rosněfti a investiční plán pro skupiny Unipetrol ve výši 19 miliard korun.
Strategie Unipetrolu také počítá s tím, že se roční objem ropných produktů zvýší ze současných 3,8 milionu na 4,1 milionu tun v roce 2017. Petrochemická firma plánuje v následujících pěti letech vykázat kumulovaný zisk před odpisy a zdaněním (EBITDA) ve výši 25 miliard korun.
Loni přitom skončila při tržbách přes 107 miliard ve ztrátě 3,4 miliardy korun, což zdůvodňovala mimo jiné masivními odpisy.

Autor: Martin Kohout, Zdroj: ihned.cz

Diskuse

  • Marek, 2. 7. 2013 14:16: Tak a k tomu slouží kauce, zůstanou velcí a ti se spojí a vytvoří monopol.
      Reagovat na komentář
    • Ivan, 3. 7. 2013 11:21: Poláci by mohli státu prodat Paramo a stát by mohl tuto rafinerii zase rozjet. Kdyby se do ní pořádně zainvestovalo a řídili ji profesionálové, byla by určitě zisková. Pro stát je lepší mít 100% podíl v rafinerii Paramo, než 16,335% v České rafinérské, kterou ovládají Poláci.
        Reagovat na komentář
      Přidat nový komentář

      Petrol Magazín

      Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
      Aktuální číslo

      Přihlašte se k odběru novinek