Podle posledních odhadů by měla cena ropy i nadále klesat

Pohonné hmoty v minulém týdnu opět zlevnily. Podle údajů CCS se průměrná cena benzínu snížila o 18 haléřů na 31,54 Kč za litr, nafta zlevnila o 4 haléře na 29,73 Kč za litr. V nejbližším týdnu očekáváme stagnaci cen pohonných hmot. Benzín by mohl ještě mírně zlevnit v důsledku konce motoristické sezóny.

Benzin zdražuje

Marže čerpacích stanic jsou nadále na zvýšené úrovni, nicméně už sledujeme postupný pokles k dlouhodobému průměru. Nejlevnější jsou benzín a nafta v Královéhradeckém kraji (31,19 Kč/litr a 29,26 Kč/litr). Naopak nejdražší jsou benzín a nafta netradičně na Vysočině (32,16 Kč/litr a 30,66 Kč/litr).
PHM v ČR jsou podle údajů Evropského energetického portálu relativně nízké. Rozhodně nedoporučujeme tankovat v Itálii (42,86 a 38,81 Kč/l) a Německu (37,25 a 30,58 Kč/l). Naopak levné pohonné hmoty jsou v Rakousku (29,68 a 26,63 Kč/l) a Polsku (27,96 a 25,47 Kč/l). V Chorvatsku (32,11 a 30,01 Kč/l) je to podobné jako u nás, na Slovensku (34,98 a 29,44 Kč/l) se nevyplatí tankovat benzín.
Ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu v uplynulém týdnu mírně poklesly. Benzín zlevnil o 1 % a cena nafty poklesla o 2,4 %. Česká koruna oproti americkému dolaru stagnovala.
Cena ropy Brent v minulém týdnu stagnovala na úrovni 49 USD za barel. Negativní sentiment pro cenu ropy stále přetrvává. Velké investiční banky postupně snižují svoje odhady cen. Analytici Goldman Sachs dokonce uvedli, že pravděpodobnost propadu ceny na 20 USD za barel roste. Banka odhaduje, že OPEC bude nadále zvyšovat svoji produkci i v roce 2016. Aby se trh dostal do rovnováhy, tak by globální denní produkce mimo OPEC musela v příštím roce poklesnout o 0,7 milionů barelů.
Pro celý komoditní trh jsou nepříznivé i informace z Číny. Čína je největším světovým spotřebitelem komodit a druhým největším spotřebitelem ropy. ECB minulý týden varovala, že problémy Číny mohou mít negativní dopad i na Evropu a snížila odhad růstu HDP v eurozóně na 1,4 % z předchozí prognózy 1,5 %.
Údaje společnosti Baker Hughes Inc. ukázaly, že počet aktivních vrtných souprav v USA poklesl o 10 na 652. Produkce ropy v USA postupně klesá už 11 týdnů v řadě a momentálně se pohybuje na úrovni 9,13 milionu barelů ropy denně. Počátkem června těžily Spojené státy 9,6 milionu barelů.
Pro americké břidlicové ložiska je typický rychlý pokles objemu vytěžené ropy z jednoho vrtu. Podle IEA se produkce sníží v průměru o 72 % do jednoho roku od zahájení těžby. Proto je nutné, aby společnosti navrtávali nové zdroje, což je kapitálově náročné. Náklady na produkci v USA jsou díky tomu výrazně vyšší oproti nákladům OPECu.
Americký kongres schválil zrušení sankcí proti Iránu. IEA odhaduje, že Írán bude schopen zvýšit svoji produkci ropy ze současných 2,8 milionu barelů denně na zhruba 3,5 milionu barelů denně a to během několika měsíců od zrušení sankcí.
Írán byl v rámci OPECu druhým největším producentem ropy předtím, než na něj byly uvaleny mezinárodní sankce. Země se bude snažit opět získat svůj lví podíl na prodeji ropy a to bez ohledu na ceny, uvedl Zanganeh.

 

 

Autor: Boris Tomčiak, Zdroj: Colosseum

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek