Policie má podezření, že stovky milionů z benzinek mířily k bývalému úředníkovi

E-maily naznačují: exmanažer ŘSD měl vliv na offshorové firmy. Firma získala levně dálniční odpočívky. A chtěla státní peníze.

Zatčení

Obchod, který byl bez rizika a geniálně jednoduchý: stát dodá pozemky u dálnic, velké čerpadlářské firmy peníze - a stamiliony z pronájmů benzinek půjdou firmě s utajenými vlastníky, registrované na Kypru.
Protikorupční detektivové už rok a čtvrt vyšetřují Michala Halu, bývalého vysokého manažera Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kvůli korupci při pronájmu dálničních odpočívadel. HN se teď podařilo shromáždit nové, dosud neznámé informace, čím policisté svá podezření podpírají.
Při domovní prohlídce našli dokumenty a e-maily naznačující, že Hala ovládal spletenec firem sídlících v daňových rájích. A od nich vede linka právě k pronájmu odpočívek, na kterém měla skupina v čele s Halou vydělat podle policejních propočtů 264 milionů.

Výhodný byznys se státem

Kromě čtyřiatřicetiletého Michala Haly, do roku 2009 druhého muže ředitelství dálnic, proslaveného legendární oslavou třicátin za 750 tisíc, detektivové o předloňských Vánocích zatkli také bývalého šéfa ŘSD Petra Laušmana a podnikatele Jiřího Neužila.
Stručně proč: Neužilovy firmy dostaly od státní organizace mezi roky 2005 a 2006 do pronájmu odpočívky na dálnicích D5 a D47, postavily na nich čerpací stanice s restauracemi a pak je za tržní ceny pronajaly. Hala za to podle policistů dostal dvoumilionový úplatek, Laušman 15 milionů a víkendový byt v Harrachově.
Z usnesení soudu, který rozhodoval o vazbě pro Halu a jež HN získaly podle informačního zákona, se přitom dá vyčíst, že celá akce byla mnohem propracovanější. A že si detektivové myslí, že stamiliony z dlouhodobých kontraktů na pronájem benzinek měly skončit právě u Haly.
Na pronájem čtyř odpočívek totiž Hala s Laušmanem nevypsali výběrové řízení. ŘSD místo toho uzavřelo smlouvu s firmou Monstera, ovládanou z Kypru. Dohodla stvrzovala, že akci provedou spolu. Nejspíš s jediným cílem: obejít tendr, což vymyslel šéf právníků ŘSD Robert Volf - dnes čtvrtý z obviněných. Monstera pak vybudovala benzinky, ale ne za své. Policisté k soudu dodali důkazy, že v jednom případě použila peníze, které dostala předem od společnosti Shell - jako zálohu na budoucí nájemné.
A Monstera, protože šlo na papíře o společný podnik, pak ještě chtěla v závěru roku 2011 od ŘSD podíl 50 milionů. "Pokud tedy jeden z obviněných přijal prostředky k výstavbě od budoucího nájemce a následně je žádal od státu prostřednictvím ŘSD, je to podezřelé, a vede k závěru, že to stěží mohlo být pro stát výhodné," konstatoval soudce Jiří Wažik z Okresního soudu pro Prahu-východ. "Je to celé omyl a nesmysl," řekl už dříve HN Neužil. Víc o případu mluvit nechtěl.
Exředitel Laušman o svém obvinění také mlčí. Hala zase přes advokáta vydal prohlášení, v němž upozorňuje, že celý případ podle něj stojí na výpovědi jen jednoho svědka, jehož identitu navíc policie skrývá. Faktem je, že i vazební soud přiznal, že výpověď tohoto svědka bude u trestního soudu v budoucnu nepoužitelná: u výslechu totiž chyběl soudce.

Konzultant ne. Spíš něco víc

Detektivové ale mají ještě důkazy o propojení Haly a Neužila, majitele benzinek. U Haly našli e-maily, ve kterých se řeší obchody firem s anonymními vlastníky, jež jsou registrované v zahraničí. Za firmy v obchodech vystupuje právě Neužil. Hala u vazebního soudu řekl, že mu firmy nepatří - jen zkrátka po odchodu s ŘSD pracoval jako konzultant na volné noze a Neužilovi pomáhal s některými investicemi. Vše prý může doložit ve svém účetnictví. Jenže z tónu e-mailů i soudce Wažik vyčetl, že Halova role v offshorových firmách byla daleko významnější. "Jeví se více pozicí disponenta než konzultanta," přišlo soudci Wažikovi.
Znamenalo by to, že Hala mohl mít - pokud jde policejní pátrání správnou cestou - z pronájmů odpočívek víc než jen údajný úplatek. U bývalého ředitel ŘSD Laušmana si naopak myslí, že za obchod s odpočívkami dostal jen byt a korupční miliony: schované za směnku na fiktivní půjčku, kterou vystavil Neužilovi. A při jejímž podepisování v restauraci v centru Prahy je zadrželi policisté.
Loni detektivové případ rozšířili ještě o další úplatek. Hala si vzal podle jejich poznatků tři miliony za pronájem odpočívky Janenský potok na D1. Hala příslušné smlouvy podle policistů podepsal v roce 2010 - tedy v době, kdy už na ŘSD nepracoval. Antedatoval je, aby vše zakryl.


Kdo je Michal Hala:

Hala Miroslav

S průkazkou na vrchol

Čtyřiatřicetiletý Michal Hala se z nuly vypracoval na jednoho z nejvlivnějších státních úředníků. Začínal jako mladý člen ČSSD na ministerstvu dopravy, později se stal druhým nejvyšším manažerem na Ředitelství silnic a dálnic.

Oslavu platili tajní přátelé

Hala proslul svou okázalou oslavou třicátin v roce 2009. Party pro 300 hostů, s hudbou a neomezenou konzumací stála 750 tisíc. Hala se zlobil, proč se té částce někdo diví - prý mu na oslavu přispěli přátelé. Jejich jména ale nikdy neřekl.

Vyhozený a obviněný

Z ŘSD musel odejít v roce 2009, když ministerstvo vedl Gustáv Slamečka. Přesunul se domů, na jižní Moravu, kde dělal poradce tamní Správy a údržby silnic. Před Vánoci v roce 2011 ho zatkla policie. Obvinila ho z korupce a nevýhodných pronájmů dálničních odpočívek se škodou 264 milionů.

Autor: Vojtěch Blažek, Zdroj: Economia

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek