Poslední Čech odstaven

Unipetrol, který ovládá polská skupina PKN Orlen, mění strategii a zbavuje Martina Durčáka zodpovědnosti za rafinerský segment.

Durčák
Dlouholetý člen představenstva Unipetrolu Martin Durčák bude mít nově na starost oblast rozvoje a energetiky

Martin Durčák - poslední Čech v představenstvu největšího domácího zpracovatele ropy - přišel o svůj vliv. Rafinerský segment, za nějž od loňského roku v Unipetrolu zodpovídal a který jen za poslední tři měsíce prodělal téměř pět miliard korun, si mezi sebe rozdělili polští manažeři.
Unipetrol, který se kvůli rafinerskému segmentu topí v účetních ztrátách, zároveň mění svoji strategii. Už nebude řadit svoji činnost na tři segmenty - rafinerský, petrochemický a maloobchodní. Nově se bude skupina dělit na velkoobchod, logistiku a prodej paliv, rafinerskou a petrochemickou výrobu a rozvoj a energetiku.

Rozvoj a energetika

Rafinerský segment, za nějž dlouholetý člen představenstva Durčák odpovídal od loňského roku, si od letošního srpna vzali na starost místopředseda představenstva Piotr Wielowieyski a člen představenstva Lukasz Piotrowski. Ten nastoupil do představenstva letos v červnu. "I přes zlepšené provozní výsledky ve druhém čtvrtletí letošního roku, společnost Unipetrol stále čelí nepříznivému rafinerskému makroekonomickému prostředí. Výsledky společnosti také stále ovlivňují vysoké ceny energií a přepravních tarifů a rovněž přetrvávající šedá zóna na trhu paliv," odůvodnil pro Hospodářské noviny změnu mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.
Z toho důvodu mění představenstvo skupiny kompetenci jednotlivých členů. Wielowieyski, který již dnes zodpovídá za maloobchod (síť čerpacích stanic Benzina, jež Unipetrol vlastní), si vzal nově na starost logistiku a velkoobchod rafinerských a petrochemických produktů. Piotrowski, jenž dnes vede petrochemický segment (do kterého spadá Unipetrol RPA), od srpna zodpovídá jak za petrochemickou, tak za rafinerskou výrobu.
Změna strategie ve skupině podle jejích představitelů pouze kopíruje novou strukturu, kterou nedávno zavedla mateřská společnost Unipetrolu - polský státem kontrolovaný petrochemický koncern PKN Orlen.
Durčák, který v představenstvu Unipetrolu zůstává, bude mít nově na starost oblast rozvoje a energetiky. "Umožní to další rozvoj iniciativ zaměřených na energetickou efektivitu a investiční projekty, ale také zlepšení v oblasti bezpečnosti a ochrany životního prostředí," dodal Duda.
Durčák přišel výše uvedenými změnami o vliv ve skupině. Už loni mu Unipetrol po čtyřech letech sebral zodpovědnost za dopravu a maloobchod, kterou po něm převzal právě Wielowieyski. Ten se v hierarchii Unipetrolu stal po generálním řediteli Marku Switajewském mužem číslo dva. V petrochemických kruzích se tvrdí, že právě Wielowieyski má velmi dobré vztahy se současným managementem státního petrochemického koncernu PKN Orlen.

Poláci nechtějí prodat Kralupy

Změny se dějí v době, kdy se Unipetrol snaží dostat z účetních ztrát, které vykazuje kvůli rafinerskému segmentu. Ten je ve ztrátě od posledního čtvrtletí roku 2012.
Jeho rafinerie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově sice ve druhém čtvrtletí letošního roku vykázaly zisk 74 milionů korun, kvůli špatným podmínkám na středoevropském trhu zpracování ropy však musela skupina odepsat 4,7 miliardy korun jejich hodnoty.
Rafinerský segment tak skončil ve ztrátě převyšující 4,6 miliardy korun. Maloobchodní a petrochemický segment je přitom ziskový.
Nejedná se o první rošádu v rafineriích Unipetrolu. Už v únoru se do čela České rafinérské (společnost vlastnící rafinerie Unipetrolu) postavila Anna Wydrzynská, která na této pozici nahradila Leszka Stoklosu.
Změny ve strategii české petrochemické skupiny probíhají na pozadí jednání mezi českým státem a PKN Orlen o budoucnosti českého rafinerského průmyslu. Poláci již před několika měsíci navrhli ministru financí Andreji Babišovi a ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi spojit Českou rafinérskou se státními podniky Čepro a Mero, s tím, že by kontrolní podíl v novém holdingu měli Poláci. Vládní představitelé tuto nabídku ze strategických důvodů odmítají. Místo toho navrhují ministerstvoprůmyslu a obchodu a ministerstvo financí Polákům, že rafinerii v Kralupech nad Vltavou od České rafinérské odkoupí.
Podle informací Hospodářských novin však tato možnost pro Poláky nepřipadá v úvahu. Stát tak čeká na to, až s ním Poláci sednou k jednacímu stolu s novou nabídkou.

Rafinerie Kraluůp
4,7 miliardy korun prodělal rafinerský segment Unipetrolu ve druhém čtvrtletí letošního roku. Může za to výrazné odepsání hodnoty rafinerských aktiv. Na snímku kralupská rafinerie

Autor: Nikita Poljakov, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek