Poslední soud Krejčířova muže číslo 1

Mezi ostatními obžalovanými se včera Martin Pechan vyjímal: místo v obleku nakráčel do soudní síně v tričku, sportovních kalhotách a teniskách. A s taškou s logem automobilové značky Bentley, ve které měl šanony s dokumenty.
Pechan Martin
Martin Pechan

Se stejnou lehkostí tento bývalý vysoký manažer strategické státní firmy Čepro úspěšně proplouvá všemi případy, v nichž byl podezřelý z podílu na miliardových podvodech. Včera se u soudu začal - po dlouhých devíti letech vyšetřování - projednávat ten úplně poslední. Čtyřiapadesátiletý Pechan je podle obžaloby klíčovým partnerem Radovana Krejčíře. Společně si vymysleli dohromady třímiliardovou pohledávku vůči Čepru za fiktivní obchody s benzinem a naftou. Podnik se přitom o všem dozvěděl, až když se mu ohlásil exekutor - podplacená pracovnice Čepra totiž před vedením firmy zatajovala všechny soudní obsílky.
Šlo o nejrozsáhlejší z několika útoků na státní firmu. A všechny zatím skončily zastavením vyšetřování nebo osvobozujícími rozsudky. Doktoru práv Pechanovi například v jiné miliardové kauze pomohla prezidentská amnestie.

Naše žena v podatelně

Podle státního zástupce Jaroslava Dolejšího spolupracovali Pechan s Krejčířem už od roku 1999 - obchodní šéf podniku Pechan tehdy Krejčířovi údajně donášel strategické informace. Podvody, které právě projednává soud, se odehrály až později a měl se na nich podílet celý tým Krejčířových lidí.
Například Krejčířův vyslanec dokázal přemluvit zaměstnankyni Čepra Ivanu Skopcovou, aby se skupinou spolupracovala za milion korun: všechny výzvy, ať Čepro zaplatí vymyšlené pohledávky, včetně oficiálních dopisů od soudu, končily vždy u Skopcové. Krejčířovým lidem (obžalováno je dohromady 12 lidí) se také podařilo ukrást soudní obsílky ještě na poště - a nahrát vše tak, aby to vypadalo, že jsou doručené. Spory pak firma prohrála - k soudu její právníci nepřišli, a tak soudce automaticky rozhodl proti ní.
Přestože policisté dokázali ještě v roce 2004 exekuci zastavit a rozjeli vyšetřování, pohledávka si už žila vlastním životem. Podle obžaloby ji Krejčíř s Pechanem účelově prodali neprůhledným zahraničním firmám, které ji pak po Čepru znovu u soudu vymáhaly.
Další trestný čin popsaný obžalobou také propojuje Krejčíře s Pechanem v roli šéfa firmy Tukový průmysl. Krejčíř nechal s pomocí padělaných švýcarských bankovek vytvořit balíčky v hodnotě pěti miliard korun: na vrchu balíčků, opatřených bankovní páskou a zavařených do fólie, ležely franky. Uvnitř ale byly jen bílé papírky. Plán byl, že do firmy přijde na kontrolu domluvený celník, který peníze zabaví jako náhradu za celní dluhy firmy. Pak s penězi uprchne, a Krejčíř a spol. je budou vymáhat po státu.
Krejčířovi lidé jsou nyní před soudem i za to, že mu pomáhali převádět majetek na Seychely, místo prvního Krejčířova azylu po jeho útěku z Česka. A také kvůli padělané směnce na 60 milionů s podpisem tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse.

Pomohla mu i amnestie

Krejčíř už za jiné podvody dostal u českého soudu v nepřítomnosti 11 let vězení. Pechanovi se naopak podařilo dalšího stíhání zbavit. Byl obviněný kvůli stamilionovému daňovému podvodu - rovněž při obchodování s palivem. Ale protože stíhání trvalo déle než osm let, zbavila ho obvinění loňská prezidentská amnestie.
Pechan se dostal do Čepra v éře ředitele Tomáše Kadlece, bývalého důstojníka tajné služby. Kadlec byl pak sám vyšetřován kvůli podvodu, jehož nitky vedly také ke Krejčířovi: Čepro se zavázalo nakoupit od firem takové množství paliva, jaké nemohlo zvládnout. A v tom případě by muselo zaplatit nesmyslně vysoké pokuty. Státní zástupce ale nakonec případ zastavil. A Kadlec byl ještě později obžalován i za to, že Čepro pod ním levně prodávalo palivo a draze si ho pak zase nakupovalo. Soud ale letos pravomocně rozhodl, že se nic trestného nestalo.
Poté, co nyní soud vyslechne svědky, bude hlavní líčení v kauze Čepra pokračovat až v září.


MARTIN PECHAN

Čtyřiapadesátiletý doktor práv je podle obžaloby jedním z mozků útoků na státní firmu Čepro, které se odehrály kolem roku 2003. A v nichž druhou hlavní roli hrál uprchlý Radovan Krejčíř. Pechan se údajně podílel na třímiliardovém podvodu, při němž se Krejčíř a spol. pokusili vytáhnout z podniku peníze pomocí vymyšlených pohledávek. Pechan působil jako obchodní ředitel Čepra v éře generálního ředitele Tomáše Kadlece, rovněž později stíhaného (a osvobozeného) kvůli nevýhodným obchodům. Pechan také podle policie ovládal lichtenštejnskou firmu, z níž na Kadlecův účet odešel milion dolarů a 250 tisíc eur. Policistům se nikdy nepodařilo prokázat, že šlo o úplatek nebo o tajnou provizi z některého z obchodů státní firmy.


JIHOAFRICKÉ RUŠNO KOLEM KREJČÍŘE

Miliony za propustku

Nedávno informovala jihoafrická média, že Radovan Krejčíř, který je od loňského listopadu ve vazbě, nabídl v přepočtu bezmála 10 milionů korun tomu, kdo jej dostane ven.

Další zatýkání

Minulý týden pokračovala jihoafrická policie v zatýkání lidí napojených na Krejčíře. Šlo o jeho účetního, Bulhara Mikea Grigorova, a majitele bezpečnostní agentury, jenž se měl podílet na přípravě vraždy policisty.

Tři procesy

Proti Krejčířovi jsou v JAR vedeny tři procesy. Jeden má objasnit vraždu jeho údajného vymahače dluhů. Další se týká pokusu o vraždu vyšetřovatele a policisty. Ve třetím procesu je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení.

Autor: Vojtěch Blažek, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek