Pošta umístí ceny pumpařů na internet

Tankuj levně. Internetový portál s podobným názvem připravuje Česká pošta s podporou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Doručovatelé budou pravidelně monitorovat jednotlivé čerpací stanice v Česku a na internetu pak pošta zveřejní aktuální ceny.

Česká pošta

Řidiči by tak měli mít k dispozici nástroj, jak zjistit ceny paliv ve svém okolí a případně si pak vybrat k tankování nejvýhodnější cenu. Projekt, který zatím nemá v Česku obdoby, však vyvolává rozporuplné reakce. Pošta zatím odmítla zveřejnit podrobnosti. "V této chvíli je projekt stále v testování a vybírá se nejlepší varianta," reagovali společně bez dalších podrobností zástupci MPO a státem ovládané České pošty.

Rakouský vzor

Hromadné zveřejňování cen jednotlivých pump není v Evropě ani ve světě běžné. Ale například v sousedním Rakousku je nařízeno zákonem - tamní prodejci musejí neprodleně hlásit každou změnu ceny a stát pak údaje prezentuje na zvláštní internetové stránce.
Má to vést nejen k lepší informovanosti řidičů, ale i k větší transparentnosti na trhu a bránit neúměrnému zvyšování cen. Ty se totiž v jeden jediný den liší v rámci jedné sítě někdy až o čtyři koruny na litru. A je zřejmé, že si petrolejáři u některých pump vylepšují marže v porovnání s regiony, kde jsou naopak ceny podprůměrné.
"Znamenalo by to zvýšení konkurenčního prostředí, což by mohlo vést i ke zlevnění na některých čerpacích stanicích, jejichž ceny výrazně převyšují ty ostatní," vyjádřil se nedávno k možnosti zveřejnění cen mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Podle pumpařů ale mají řidiči už nyní k dispozici dostatečně transparentní údaje o cenách na "totemech" jednotlivých čerpacích stanic a podobné cenové databáze nejsou třeba. "Obáváme se, aby nedocházelo ze strany pracovníků pošty k chybám v záměně cen dražších aditivovaných pohonných hmot s těmi klasickými. Nabídli jsme v téhle souvislosti odbornou pomoc a proškolení ve znalosti sortimentu a druhů paliv," vyjádřil se Václav Loula, manažer kvality společnosti Benzina a expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, zastupující největší prodejce pohonných hmot u nás.
Ivan Indráček, šéf Společenství čerpacích stanic v ČR, který zastupuje menší nezávislé prodejce, soudí, že může být plošný a důvěryhodný cenový monitoring řidičům do určité míry přínosný. Pošta může podle něj dobře zjistit ceny pump v regionech nebo mimo dálnice. "Nedovedu si ale představit, jak bude denně zjišťovat ceny u pump na dálnicích. A problematické mi také připadá dělat reklamu těm úplně nejlacinějším stanicím. Nejnižší ceny totiž leckdy dosahují prodejci jen díky tomu, že nakupují nezdaněné palivo od pochybných dodavatelů," říká Indráček.
Pumpaři jsou obezřetní k hromadnému zveřejnění cen i s ohledem na mnohamilionové pokuty, které jim za údajný kartel před lety v souvislosti s komentováním cen v médiích vyměřil antimonopolní úřad. V případě České pošty ale úřad připouští, že by problém s porušením pravidel hospodářské soutěže možná nemusel nastat.

Antimonopolní úřad není proti

"Nemůžeme tento záměr zatím nijak komentovat, protože k němu nemáme k dispozici jakékoliv informace. Ale zcela jistě bychom přivítali podobný projekt, pokud za ním bude stát subjekt, který v oblasti maloobchodního prodeje pohonných hmot sám nepůsobí a jehož působením by došlo ke zvýšení transparentnosti trhu a informovanosti spotřebitelů," vyjádřil se předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.
Pro Českou poštu se nejedná o první projekt, který vyloženě nesouvisí s jejím hlavním byznysem. V dubnu spustí také vyhledávač veřejných zakázek státu i samospráv, jako jsou kraje a obce. Jedná se o placenou službu, která dodá zájemci kompletní přehled o nově vypsaných zakázkách podle vybraných kritérií - například podle oboru podnikání nebo lokality.

Autor: Miroslav Petr

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek