Proč zatím nechtějí Češi kupovat elektromobily?

Podle průzkumu společností DEL a BDO označuje většina Čechů (74,3 %) za největší překážku pro pořízení elektromobilu vysokou pořizovací cenu. Druhou nejčastěji zmiňovanou komplikaci představuje nedostatečná infrastruktura dobíjecích stanic, tedy jejich nízký počet (50,7 %). Na třetím místě ve výčtu překážek se umístil krátký dojezd vozů s elektrickým pohonem, a to pro 39,4 % dotázaných. Nejméně naopak Čechům vadí omezená modelová nabídka elektromobilů, zmiňují ale také snižující se kapacitu baterií nebo jejich pomalé dobíjení. Zatraktivnit elektromobilitu pro české zákazníky by podle předsedy představenstva DEL měla pomoci širší síť dobíjecích stanic. Průzkum realizovala agentura Ipsos na reprezentativním vzorku 1050 osob.

Jako hlavní překážku pro koupi elektromobilu vnímají Češi nejčastěji vysokou cenu těchto vozů. V průzkumu takto odpověděly tři čtvrtiny dotázaných (74,3 %). Polovina respondentů (50,7 %) si stěžovala také na nedostatečně rozvinutou infrastrukturu dobíjecích stanic, tedy jejich nedostatečné množství ve veřejném prostoru. Třetí největší překážkou je potom podle průzkumu nízký dojezd elektromobilů, a to pro 39,4 % dotázaných.

Trh čeká na vhodný impulz

Česká státní správa se podílí na rozvoji elektromobility prostřednictvím investičních pobídek nebo slev na dani pro spotřebitele. Majitelé vozů s elektrickým pohonem se však stále musí potýkat s nedostatečně rozvinutou sítí dobíjecích stanic. Plány na výstavbu silnic by už nyní měly počítat s rostoucím podílem elektromobilů, to se ale zatím neděje."České spotřebitele od koupi elektromobilu odrazuje nejen zpravidla vyšší cena, ale z velké části i praktické důvody. Tedy obtížně plánovatelné dobíjení vozu během delších cest kvůli nízkému počtu veřejně dostupných dobíjecích stanic. Navíc ještě v kombinaci s kratším dojezdem, než který poskytují auta se spalovacími motory. Trh čeká na impulz, díky kterému bude provoz elektromobilů pohodlnější, zejména díky snadné dostupnosti nabíječek," uvádí Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL. Ta letos představila vlastní dobíjecí stanice pro všechny typy elektrických osobních vozů, kterými plánuje rozvoj elektromobility podpořit.

Dojezd a infrastrukturu nabíječek řeší spíše mladší

Vysokou pořizovací cenu elektromobilů považují za největší překážku pro jejich koupi příslušníci všech věkových kategorií, které se průzkumu zúčastnily. Nejvíce však vadí lidem ve věku 45 až 53 let (81,3 %), nejméně naopak mladým od 18 do 26 let (67,1 %). "Nejmladší skupina respondentů si potom nejvíce stěžuje na nedostatek míst, kde lze elektromobily dobíjet, a to téměř 55 % z nich. Shodně vnímají nedostatečnou infrastrukturu dotázaní až do věku 44 let, u starších důležitost tohoto faktoru klesá zhruba o 10 %," uvádí Petr Kymlička, Partner poradenské společnosti BDO.

Mezigenerační rozdíly jsou patrné také v otázce rychlosti dobíjení. Na něm nejvíce lpí respondenti z věkové skupiny 27 až 35 let, kde pomalé dobíjení jako největší překážku uvedlo 39 % z nich. Nejméně naopak vadí dotázaným ve věku 54 až 65 let. Nejstarší generaci, která se do šetření zapojila, rovněž nejméně trápí malá životnost baterie, respektive její snižující se kapacita. Jako velký problém ji naopak označuje vůbec nejmladší skupina respondentů ve věku 18 až 26 let. Pomalé dobíjení, nízký dojezd elektromobilů i nedostatečná infrastruktura dobíjecích stanic potom vadí více mužům než ženám a jako největší překážky je označují spíše mladší generace dotázaných.

EL graf 3

Dark Side

Diskuse

 • Dan, 29. 10. 2019 12:01: Tady jsem ještě narazil na zajímavý článek ohledně elektromobilů v ČR https://www.dopravniznaceni.com/Jak-je-na-tom-Cesko-s-elektromobily-dnes-b5045.htm Máte někdo nějakou bližší zkušenost?
   Reagovat na komentář
  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2020/02 Téma číslaŽeny na čerpací stanici v době pandemie koronaviru
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Reklama

  • Uniti 2021 4
  • CardManager

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Sokolovská 615/138
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací