Prodej benzinu klesá, podíl aut na naftu roste díky firemním flotilám

O benzin v Česku je stále menší zájem. Jeho spotřeba se loni propadla o 200 milionů litrů. Automobilky vyrábějí stále úspornější vozy a benzinu víc než jindy konkurují nejrůznější alternativní paliva. Na druhé straně podíl motorů na naftu rychle roste. Největší zásluhu na vzestupu dieselů mají především flotily služebních vozů, firmy je pořizují už prakticky výhradně s pohonem na naftu.
Tankování
Za posledních pět let tak klesl podle údajů statistického úřadu odbyt kdysi dominantního benzinu o 17 a loni meziročně o sedm procent na pouhých 2,2 miliardy litrů. Spotřeba nafty oproti tomu stagnuje, loni se jí v tuzemsku prodalo 4,8 miliardy litrů. Na tak vysokém prodeji dieselu mají zásluhu především kamiony. Jejich tankování v Česku ale neroste. Na rozdíl od osobních vozů s diesel motorem.
Kromě technických důvodů tu hrají roli podle experta České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu a současně manažera kvality ve společnosti Benzina Václava Louly i ekonomické aspekty. "Lidé šetří, svůj vliv má i rostoucí nezaměstnanost, stoupají výdaje domácností na energie, služby, potraviny, léky. Tento ekonomický vliv má na propad poptávky po benzinech zásadní vliv," soudí Loula.
Distributoři pohonných hmot se snaží výpadek benzinu kompenzovat nabídkou jiného zboží, z benzinek se postupně stávají i prodejny potravin, restaurace. Ale často se také začínají orientovat na nabídku konkurenčních paliv, která nepocházejí z rafinérií - zejména zemního plynu CNG nebo lihového paliva E 85. "Pomalý ale jistý nástup automobilů s alternativním pohonem je evidentní a čerpací stanice na tento vývoj musí reagovat," připouští Loula.
Trendu odpovídá i vytrvale rostoucí podíl dieselů na celkovém počtu nově registrovaných osobních vozů. Před pěti lety se prodávaly diesely jen z 24 procent. Podle údajů Svazu dovozců automobilů se ale za loňský rok z nově registrovaných 174 tisíc aut už prodalo 41,4 procenta naftových. A letos v únoru už tento podíl vzrostl na téměř 43 procent. Úměrně tomu klesá podíl aut na benzin.
Nižší spotřeba naftových aut a nižší cena paliva oproti benzinu jsou argumentem hlavně pro firmy, jejichž auta najezdí ročně vysoký počet kilometrů. "Nárůst aut na naftu je za poslední roky už téměř dvojnásobný. Jestliže už 60 procent celkových prodejů tvoří firemní zákazníci a ti kupují převážně auta na diesel, tak to musí být už někde znát. Ať se nám to líbí nebo nelíbí, spotřeba benzinu klesá v celé Evropě," reaguje tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl. Automobilky mají dávno jasno - u některých modelů vozy na naftu začínají převažovat. To platí i pro českou Škodu Auto. "Například u modelů Škoda Octavia nebo Škoda Superb, kde významnou část prodejů tvoří firemní zákazníci, už dominují naftové motory," říká mluvčí automobilky Tomáš Kubík. Záleží ale nejen na ceně paliva v jednotlivých zemích, ale i na místní tradici. Česko je v odbytu aut na diesel pohon někde na průměru, ale například v Rusku nebo Řecku se naftové vozy neprodávají skoro vůbec. Na rozdíl od Belgie, kde diesel pohon výrazně převažuje.


Nafta versus benzin

2,2 mld. litrů benzinu se prodalo loni v Česku. V předchozím roce to byly 2,4 miliardy litrů. Před pěti lety 2,7 miliardy.
4,8 mld. litrů nafty se prodalo loni v Česku. Jde o přibližně stejné množství jako loni i jako před pěti lety.
174 009 nových vozů bylo loni zaregistrováno v Česku. Z toho 55,8 % s motorem na benzin a 41,4 % na naftu. Letos v únoru už bylo z 10,5 tisíce zaregistrovaných nových aut 55 % na benzin a 43 % na naftu.

Autor: Miroslav Petr, Zdroj: Economia

Diskuse

  • Tomáš, 11. 10. 2022 20:28: Zajímavý článek, díky mockrát. Je pravda, že my v naší firmě máme také většinu aut s dieselovým motorem. Z dlouhodového hlediska se to prostě vyplatí víc. Celkem vychytané máme i sledování pohybu firemních aut. V každém autě je totiž GPS lokátor od https://lokatory.cz/ díky kterému je možné přesně pohyb sledovat.
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek