Proti podvodům s palivy vyjedou laboratoře v dodávkách

Proti pančování paliva se lze úspěšně bránit mobilními laboratořemi. Celní správa by je ráda nasadila už na konci letošního roku. Jedna však vyjde na několik milionů.

Mobilní laboratoř

Stačí odnést vzorek benzinu nebo nafty do dodávky, na půl hodiny ho svěřit měřicím přístrojům, a když se ukáže, že jde o náhražku, tak cisternu zabavit. Na snímcích je pojízdná laboratoř, kterou nabízí rakouská firma Grabner Instruments.

Silnice africké Ugandy brázdí od minulého týdne na první pohled úplně obyčejné dodávky. Jenže nakládací prostor mají předělaný na provizorní laboratoře, takže na čerpacích stanicích mohou okamžitě otestovat, zda tam neprodávají pančovaný benzin či naftu. Na konci roku by totéž, byť s určitými rozdíly, mělo fungovat také v Česku.
Zatímco ve třicetimilionové subsaharské zemi flotilu dodávek nakoupil a provozuje mezinárodní koncern Shell, tady by investorem měla být celní správa. Ta v mobilních laboratořích vidí nástroj, jak zabránit daňovým únikům, zatímco Shell v Ugandě bojuje proti nepoctivým správcům svých vlastních stanic.
"Když celní správa analyzuje nějaké zboží třeba z čerpací stanice, tak než ho doveze do laboratoře a zkontroluje, může se stát, že zbytek už bude prodaný," vysvětluje náměstkyně ministra financí Simona Hornochová, pod níž celníci spadají.

Rychlá analýza

U pojízdných laboratoří bude stačit vzorek odnést do dodávky, "svěřit" jej zhruba na půlhodiny některému z přístrojů, a když se ukáže, že jde například o náhražku nafty, ihned cisternu zabavit. "Mělo by se to týkat minerálních olejů, tedy benzinu a nafty, a také lihu," dodala někdejší daňová poradkyně Hornochová.
Kdy přesně speciální vozy na české silnice vyjedou a kolik jich bude, zatím nechce celní správa říct. "Dle dostupných informací by měla být laboratoř nasazena ke konci roku 2014, resp. v prvním čtvrtletí 2015. Cena takové jednotky bude závislá na konečném vybavení a technické specifikaci, a to je v současné době v jednání. Nicméně náklady na jednu takovou mobilní laboratoř se pohybují v milionech korun," řekl HN Jiří Barták, vedoucí tiskového oddělení Generálního ředitelství cel.
Přenosné, ale mnohem jednodušší testovací sady už celníci nedávno dostali - kvůli zneužívání takzvané červené nafty, která se dá snadno koupit v Německu. Jde o lehký topný olej za hranicemi používaný k vytápění a mohou na něj snadno jezdit i některé starší dieselové vozy nebo zemědělské stroje. A vyjde asi o jedenáct korun na litr levněji. Například na Karlovarsku proto mají celníci k dispozici výbavu, která rychle zjistí, zda v nádrži nemá řidič německý heizöl. Pokud ano, čeká ho pokuta.

Miliardy v trapu

Na spotřebních daních stát ročně vybere přes 130 miliard, více než polovina z toho tvoří daně z prodeje pohonných hmot. Podle odhadů ministerstva financí by to ale mohlo být mnohem více. Jen podvody s benzinem a naftou připraví za rok rozpočet podle předpokladů až o osm miliard korun.
Podvodů s pohonnými hmotami se týká i jedna z největších policejních akcí letošního roku - před pár dny policisté pozatýkali 15 lidí, včetně v Česku usazeného íránského podnikatele Šahráma Abdulláha Zádího. Toho kriminalisté zadrželi v prezidentském apartmá pražského hotelu Hilton, které měl dlouhodobě pronajaté. Skupina kolem vlivného obchodníka měla údajně způsobit daňové úniky minimálně za 2,3 miliardy korun.
A tři čtvrtě miliardy byla zase suma, která nedoputovala do státního rozpočtu kvůli gangu, který celníci spolu s finančními kontrolory pozatýkali loni v listopadu. Akce měla krycí název Pavučina.


130 MILIARD korun získal loni stát na výběru spotřební daně, více než polovinu z této částky představují daně z prodeje pohonných hmot.

Autor: Luboš Kreč, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek