Pumpaři: Kauce nerušte, proti podvodům zafungovaly

Daňové podvody jsou jeden z hlavních problémů, který trápí obchodníky s palivy a čerpací stanice. Kvůli tomu, že se podvodníci vyhnou dani z přidané hodnoty, nebo si dokonce nárokují vyplacení daně od státu, mohou prodávat naftu či benzin výrazně levněji než poctiví distributoři.

Celkní zpráva
Daňové podvody s pohonnými hmotami přinášejí ročně státu na daních ztráty v řádu miliard korun

Právě podvody při obchodech s palivy a cesty, jak nastolit férovější tržní prostředí, se staly jedním z hlavních témat Energetického fóra v Ústí nad Labem.
První podvody v oblasti distribuce paliv se v souvislosti s daní z přidané hodnoty začaly na trhu objevovat v roce 2004, po vstupu Česka do Evropské unie. Podvody s nezdaněnými palivy pak vrcholily v letech 2010 až 2013. Dle odhadů ministerstva financí šedá zóna v této době tvořila až pětinu trhu s palivy. Objem daňových úniků na pohonných hmotách pak dle hrubých odhadů činil okolo osmi miliard korun ročně. Policejní vyšetřovatelé v uplynulých letech odhalili několik organizovaných skupin, které měly způsobit prostřednictvím podvodů škody řádově v miliardách korun.
Jedním z opatření, které mělo podvody omezit, bylo v říjnu 2013 zavedení tzv. kaucí. V Česku v tu dobu byly téměř dvě tisícovky obchodníků s palivy. A právě každý, kdo chtěl obchodovat s naftou nebo benzinem, se musel zaručit 20 miliony korun, které sloužily jako garance v případě vymáhání nezaplacené daně. Po zavedení kauce se počet obchodníků snížil na zhruba 160. "Tento stav konečně odpovídá situaci v jiných vyspělých zemích," uvedl na konferenci Pavel Šenych, vedoucí oddělení kapalných paliv na ministerstvu průmyslu a obchodu.
"Trh se zavedením kaucí dramaticky zlepšil. Před zavedením kaucí se podle odhadů ministerstva financí i našich odhadů podíl podezřelých dovozů pohonných hmot pohyboval mezi 15 a 20 procenty trhu. Dnes se blíží nule," uvedl Martin Durčák, člen představenstva Unipetrol a zároveň předseda České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu. "Například úplně zmizel dovoz ze skladů ve slovinském Mariboru, který by za normálních podmínek nedával ekonomický smysl."

Zásah Ústavního soudu

Ačkoliv se všichni hráči na trhu shodnou, že kauce zabraly, budou se muset změnit. V polovině letošního roku totiž vyjádřili své výhrady proti kaucím ústavní soudci a uložili ministerstvu financí upravit systém tak, aby vzal v potaz různou velikost distributorů paliv. Musí tak učinit do konce června příštího roku.
"Jestliže něco zafungovalo a státu to přineslo zvýšení výběru spotřební daně a DPH, pak by bylo vysoce nezodpovědné kauce zrušit," uvedl Durčák. "Ústavní soud nezakázal princip jako takový. Jeho výtky směřovaly k tomu, že je zvláštní, že stejná výše kauce platí pro malé i velké společnosti," vysvětlil Šenych. Ministerstvo financí podle něj pracuje na několika variantách, které by na jedné straně udržely sílu zákona a současně vyhověly námitkám Ústavního soudu.
Podle řečníků však podvody s palivy pokračují dál - jen se změnily. Majitel čerpacích stanic Robin Oil Jiří Zoubek i provozní ředitel sítě Benzina Marek Zouvala navíc upozorňují na to, že 40 procent zákazníků tankuje na tzv. neveřejných nebo poloveřejných stanicích. To dává podvodníkům prostor. V praxi se vyskytuje například míchání olejů do nafty nebo namíchání vyššího procenta daňově zvýhodněné biosložky do benzinu či nafty.
"V obou případech hrozí poškození motoru. Těchto podvodů se dopouštějí zoufalci, kteří by jinak na trhu nepřežili. Využívají při tom faktu, že kontroly České obchodní inspekce nechodí o víkendu. Obávám se, že podobně jako u metanolové kauzy se zde čeká, až to někdo přežene a zničí zákazníkům motory," řekl Durčák.

Autor: Milan Mikulka, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek