Ropný beránek už Venezuele nesype jako dříve

Před vítězem venezuelských prezidentských voleb Nicolasem Madurem stojí dvě zapeklité a vzájemně propojené otázky. Zaprvé, kam se podělo 700 tisíc hlasů, které se od loňských voleb, kdy ještě kandidoval Hugo Chávez, přesunuly ke kandidátovi opozice Enriquovi Caprilesemu. Zadruhé, jak tyto voliče, kteří se podepsali na Madurově jen těsné výhře, přilákat zpět. Na rozdávání má stát méně než dřív. Největší zdroj, ropná společnost PDVSA, naléhavě potřebuje investice na modernizaci.
PDV čerpací stanice
Státem kontrolovaná Petróles de Venezuela S.A., známá pod značkou PDVSA, je ekonomickým základem politického systému, který za čtrnáct let své vlády vybudoval prezident Hugo Chávez. Z petrodolarů se financovaly sociální programy, jako výstavba bytů, nebo se dotovaly ceny potravin. Důsledkem je snižující se konkurenceschopnost domácích producentů. Venezuela nyní importuje 60 až 70 procent všech potravin a dováží i svou tradiční komoditu, jako je káva.
Jednostrannou závislost na příjmech z ropy se za Chávezovy vlády nepodařilo omezit, ačkoli on sám sliboval, že znárodnění klíčového odvětví země v roce 2003 umožní jeho modernizaci. Výkon PDVSA však stagnuje. Před deseti lety produkce ropy dosahovala 3,1 milionu barelů denně, nyní poklesla na 2,4 milionu. Zisky ve stejné době se zvýšily jen díky růstu cen na světových trzích.
Loňský rok PDVSA ukončila v meziročním srovnání s výrazně vyšším dluhem. Caracaský deník El Universal citoval interní zprávu firmy, podle které v lednu 2012 dosahovaly závazky PDVSA vůči klientům 4,3 miliardy dolarů, na konci 2012 to bylo 7,78 miliardy.
Podle ředitele společnosti a ministra ropného a důlního průmyslu Rafaela Ramíreze nárůst pohledávek souvisí s investicemi do technologií.
Na nevyhnutelnou korekci dosavadních státních výdajů nepřímo upozornil také ministr financí Jorge Giordani. Ještě před volbami varoval, že je konec s rozmařilým rozdáváním dárečků. Příznačné je, že při tom použil výraz "regaladera" (rozmařilost), který do té doby používala opozice.
Pověst PDVSA v poslední době poškodila defraudační aféra, při níž se ztratila půlmiliarda dolarů z konta ropné firmy, kde byly uloženy peníze penzijního fondu zaměstnanců firmy.
Na případ upozornili reportéři ze sdružení ICIJ ve Washingtonu pátrající po majitelích účtů v daňových rájích.
Jeden z organizátorů podvodu, který fungoval na principu z Česka známého jako letadlo, Francisco Illarramendi, kterému hrozí až 70 let vězení, nyní čeká na soud v Rhode Islandu. Venezuelská vláda slíbila, že 25 tisíc podílníků penzijního fondu, jejichž peníze zmizely v zahraničí, odškodní.
Jednomu člověku však venezuelské petrodolary pomáhaly zcela legálně. Bez peněz z PDVSA by Venezuelané nemohli obdivovat výkony svého krajana Pastora Maldonada v automobilových závodech F1.
Placená místa pilotů v jednotlivých stájích nejsou v tomto vrcholovém sportu výjimkou. Ale 35 milionů eur, které od PDVSA každoročně dostává stáj Williams, aby za její barvy závodil Maldonado, mu zaručuje zcela výjimečnou pozici. Spolu s příspěvky od dvou dalších venezuelských firem (telefonní operátor a cestovní kancelář) celková podpora dosahuje 50 milionů eur. Nijak proto nepřekvapuje, že stáj Williams v kondolenci k Chávezově skonu připomněla smlouvu s PDVSA, kterou zesnulý prezident osobně podepsal.
Ze vzájemné vazby měl prospěch závodník i vláda Huga Cháveze, který z Maldonada udělal součást vládní propagandy. A pilot monopostů F1 se propojení s režimem vůbec nebránil. "Sport si nemá držet odstup od politiky. Právě naopak, tak, jak je tomu ve Venezuele," řekl Pastor Maldonado agentuře Reuters.


Ropy teče méně

2,4 MILIONU BARELŮ ropy denně těží nyní Venezuela. Před deseti lety to bylo 3,1 milionu barelů.

Autor: Adam Černý, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek