Ropovod do Rakouska stále patří mezi priority

Ropovod mezi Bratislavou a rakouským Schwechatem nadále patří mezi slovenské priority v oblasti ropného byznysu.

ropovod
Ministerstvo hospodářství SR zahrnulo projekt do nové energetické politiky. "Z hlediska energetické bezpečnosti a diverzifikace v oblasti ropy, má tento projekt strategický význam, což je součástí hodnocení i ze strany komise pro energetiku při Evropské komise," uvádí se v prohlášení ministerstva.
Ropovod Bratislava-Schwechat Pipeline má propojovat ropovodní systém Družba s rafinerií Schwechat u Vídně. Realizaci projektu mají na starosti slovenský přepravce ropy, společnost Transpetrol a rakouská firma OMV. Ropovod by měl stát 75 až 140 milionů. eur. Na financování projektu se mají podílet obě zmíněné společnosti. Propojení umožní zásobovat rafinerii Schwechat z ropovodu Družba. Přínosem projektu je zvýšení významu slovenského úseku ropovodu Družba v rámci celoevropských potrubních dopravních cest a zároveň i výrazné zlepšení ekonomické bilance společnosti Transpetrol. Na druhé straně v případě přerušení dodávek ropy ropovodem Družba bude možné novým ropovodem zásobovat i rafinérii Slovnaft, reverzním tokem ropy z terminálu v Terstu.
Do konce roku se mají připravit potřebné dokumenty, které zajistí realizaci projektu. Známá by měl být i trasa, kudy nový ropovod povede. Možné trasy ropovodu vyvolaly diskusi ochranářů i laické veřejnosti. Slovenská vláda je však přesvědčena, že se najde trasa, se kterou budou nakonec spokojeni všichni. "Je třeba dořešit vedení trasy ropovodu Bratislava - Schwechat tak, aby nebyly ohroženy zásoby podzemních vod Žitného ostrova a negativní dopady na životní prostředí," uvádí se dále ve zprávě ministerstva.
Podle návrhu energetické politiky je strategickým projektem v oblasti ropy i rekonstrukce ropovodu Adria. Společnosti Slovnaft, MOL a Transpetrol už připravují projekt rekonstrukce a zvýšení přepravní kapacity ropovodu Adria, na trase Šahy - Százhalombatta (Maďarsko) s cílem zvýšit využívání a přepravní kapacitu ropovodu z 3,5 na 6 milionů tun za rok. Ropovod má být uveden do provozu v roce 2015.
V současnosti dováží Slovensko na základě mezivládní dohody ropu zejména z Ruska a Ázerbájdžánu. Platnost této dohody skončí v příštím roce. Roční přepravní kapacita slovenského úseku ropovodu Družba je 20 milionů tun, aktuálně jím však proteče jen 10 až 11 milionů. tun za rok. Z toho do 6 milionů tun tvoří dodávky pro rafinerii Slovnaft, zbytek pro rafinérie v České republice a malé množství jiným odběratelům. Snížené využívání ropovodu bylo způsobeno poklesem přepravy do České republiky, kde značná část dodávek je realizována prostřednictvím ropovodu IKL.

Autor: jk, Zdroj: pravda.sk

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek