Ruskou ekonomiku sráží slábnoucí rubl i sankce

Ruský rubl stále padá a jeho kurz se vůči dolaru i euru ocitl na nových historických minimech. Centrální banka Ruska se tomu snaží ze všech sil zabránit. Její šéfka Elvira Nabiullinová ujišťuje, že udrží na uzdě inflaci, což je její hlavní úkol. Banka za uplynulých deset dnů na podporu rublu vynaložila zhruba šest miliard rublů. A to není zdaleka konečná suma.

Medveděv a Rubl
Alexander Medveděv zkoumá rublovou bankovku. Její hodnota kvůli sankcím stále klesá

Devizové rezervy Ruska dosahující začátkem října 455 miliard dolarů se do konce letošního roku ztenčí o 15 miliard dolarů, předpovídá ratingová agentura Fitch. Současně upozorňuje na výrazný odliv kapitálu ze země, neboť investoři se v důsledku nejistoty vyvolané sankcemi zbavují ruských cenných papírů. Letos tak z ekonomiky unikne až 120 miliard dolarů, zhruba o polovinu více než loni.
"Rubl se zmítá uprostřed pořádné bouře, cituje agentura Bloomberg Vladimira Osakovského, hlavního ekonoma Bank of America Merrill Lynch pro Rusko a SNS. Ten uvádí další důvod, proč tolik chřadne rubl. Jsou to obavy, že ruské společnosti letos nedostojí svým závazkům vůči zahraničním věřitelům. Mají ještě splatit přes 100 miliard dolarů, odhadují obchodníci na devizových trzích.

 Kurz pod psychologickou hranicí

Ruská měna od počátku letošního roku vůči dolaru a euru ztratila více než pětinu své hodnoty. Včera v podvečer v Moskvě vůči euru ve srovnání se začátkem obchodování ztrácela 46 kopějek a směňovala se za 51,30 rublu. Vůči dolaru mírně klesla na 40,46 rublu.
A co bude v následujících týdnech? Agentura TASS s odvoláním na ruské analytiky uvádí, že měnu nejspíš čeká další sestup. Zabránit mu může jedině obrat na trhu s ropou. A ten se nerýsuje. Naopak cena severomořského Brentu včera na londýnském trhu spadla pod 88 dolarů za barel, nejníž za poslední skoro čtyři roky.

Rozpočet, který visí na ropě

Federální rozpočet Ruska na letošek počítá s příjmy ve výši kolem 13,6 bilionu rublů. Více než polovina - podobně jako v předchozích letech - plyne z těžby a vývozu ropy a zemního plynu.
Letošní rozpočet vychází z průměrné ceny ropy 93 dolarů za barel. "Zlevní-li barel o dolar, pak rozpočet ztrácí asi 70 miliard rublů," říká na serveru Newsru.com ruský ministr financí Anton Siluanov. Oslabování rublu pomáhá tyto ztráty kompenzovat. "Zdražení dolaru o jeden rubl dodatečně přináší 180 miliard rublů," tvrdí jeho náměstkyně Taťana Něstěrenková.
Ruská centrální banka předpokládá, že průměrná světová cena ropy v příštím roce dále mírně klesne. Její šéfka Nabiullinová pracuje také s "extrémním" scénářem, podle kterého by cena barelu příští rok spadla až k 60 dolarům. Ale, jak minulý týden sdělila poslancům dolní komory parlamentu, s takovým vývojem, pro ruskou ekonomiku drastickým, příliš nepočítá.

Stát sáhne na rezervní fond

Ministr financí Siluanov ujišťuje, že si při sestavování příštího rozpočtu poradí i s cenou ropy kolem 80 dolarů, či dokonce o něco nižší, aniž by musel výrazně krátit výdaje. "Barel za pouhých 60 dolarů? To je naprosté sci-fi," prohlašuje Siluanov.
Ale o tom, že Rusko nebere ropné riziko na lehkou váhu, svědčí nový zákon nedávno podepsaný prezidentem Vladimirem Putinem. Od ledna 2015 umožňuje použít část příjmů z vývozu ropy a zemního plynu přímo na financování rozpočtového schodku. Dosud končily ve státním rezervním fondu a ve fondu národního blahobytu. "Dodatečně bychom mohli využít až 500 miliard rublů," říká Andrej Makarov, předseda rozpočtového a daňového výboru Státní dumy.

Experti varují před stagflací

Ruská ekonomika letos podle právě zveřejněné předpovědi MMF vzroste o chabých 0,2 procenta, přičemž za druhé pololetí se počítá s jejím poklesem. Meziroční míra inflace se přitom blíží osmi procentům a rubl čeká další sestup. "Je to opravdu špatná kombinace. Nelze vyloučit, že Rusku se dále zhorší úvěrový rating, což by mělo globální dopady," varuje Lars Christensen, hlavní ekonom Danske Bank pro rozvíjející se trhy.
Ruská ekonomika zkolabovala v roce 1998, kdy se přes ni převalila vlna asijské krize. Tehdy se cena ropy propadla pod 11 dolarů za barel. Centrální banka, jejíž devizové rezervy "vyschly" na méně než 10 miliard dolarů, nakonec přestala hroutící se rubl bránit. Jeho kurz tehdy oslabil o více než 70 procent. V současné době ale podle expertů hororový scénář nehrozí. "Rusko roku 1998 a Rusko roku 2014 jsou dvě odlišné země," sdělil agentuře Bloomberg Michael Ganske z londýnské firmy Rogge Global Partners. Toho víc znepokojují problémy, které mají ruské společnosti s refinancováním svých závazků.


- 23 procent ztratil od počátku letošního roku ruský rubl vůči dolaru. Podle expertů jsou za tím hlavně klesající cena ropy a také nechuť zahraničních investorů nakupovat ruské cenné papíry v době, kdy kvůli sankcím panuje značná nejistota.

Autor: Václav Lavička, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek