Smělé plány PKN Orlen

Polský koncern PKN Orlen chce prostřednictvím své české dceřinné společnosti Unipetrol ovládnout český maloobchodní trh s pohonnými hmotami a zároveň se letos chystá vyplatit po osmi letech dividendy.

PKN Orlen

Unipetrol by chtěl získat 70 čerpacích stanic rakouské společnosti OMV, která je s 217 čerpacími stanicemi třetím největším řetězcem v ČR, ale část z nich nabízí k prodeji. Potvrdil to i Andrzej Kozlowski, která má na starosti strategii polské společnosti. Unipetrol již dříve ohlásil své cíle, mezi nimiž je získání 17procentního podílu na českém trhu, což by 70 pump od OMV mohlo zajistit. V souvislosti s prodejem se mluví také o 172 čerpacích stanicích Shell, což ale zástupci českého zastoupení nizozemské společnosti nepotvrdili. V současné době má síť Benziny 338 čerpacích stanic, což je přibližně 15 procent. PKN Orlen ale určitě nebude mít zájem převzít kompletní sítě konkurenčních řetězců, protože v České republice má Benzina pokryto veškeré území a vlastnit některé čerpací stanice konkurence by bylo s ohledem na jejich polohu kontraproduktivní
Vypadá to, že PKN Orlen se rozhoupal k expanzi poté, co mu na záda začala dýchat maďarská ropná společnost MOL, která se po získání sítě čerpacích stanic Lukoil a Agip stala s 316 čerpacími stanicemi druhým největším hráčem na českém trhu a oznámila, že se hodlá vyšvihnout na první místo. V současnosti však MOL čekají velké výdaje s modernizací a přejmenováním stávajících čerpacích stanic, takže se neočekává, že by už nyní měla zájem své portfolio čerpacích stanic rozšiřovat.
Vedení polského ropného giganta současně s tím uvažuje o výplatě dividend Unipetrolu - mimochodem poprvé od roku 2007, což by umožnily skvělá obchodní bilance Unipetrolu v letošním roce, kterou umožnily hlavně vysoké marže v rafineriích. Za první tři čtvrtletí roku 2015 má společnost provozní zisk okolo 10 miliard korun, i navzdory zářijové havárii a následnému omezení provozu v chemičce v Záluží.
Unipetrol zároveň nedávno nastartoval největší investici v petrochemickém průmyslu v Česku v historii. Výstavba nové polyetylenové jednotky v Záluží by měla stát 8,5 miliardy korun, v plánu jsou však i další investice ve  výši 10,5 miliardy korun . I když v kuloárech se hovořilo v poslední době hlavně o tom, že Unipetrol je na prodej a Poláci se chtějí z českého trhu stáhnout, zdá se že opak je pravdou. Nebo se alespoň v PKN Orlen všechny snaží přesvědčit o opaku.
I když něco na prdej opravdu je. Nedávno totiž PKN Orlen oznámil prodej dopravních firem  Orlen KolTrans a Orlen Transport za v přepočtu 2,21 miliardy korun a něco podobného prý čeká i firmu Unipetrol Doprava. Důvodem prodeje je získání financí na rozvoj koncernu , aniž by bylo třeba jej zatěžovat bankovními úvěry. O firmu Unipetrol Doprava má zájem Daniel Křetínský a jeho Energetický a průmyslový holding (EPH), který se ostatně v létě zajímal o celý Unipetrol. Ale z jednání prý nakonec sešlo, a tak firma, jejíž hodnota se dnes odhaduje na 27 miliard korun, zůstane i nadále pod kontrolou polské společnosti.



Autor: jk

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek