Současnost i budoucnost ropného byznysu v Ománu

Omán je zemí, o které v českých petrolejářských luzích a hájích příliš mnoho neslyšíme. Z hlediska vývozu ropy a ropných produktů není významným světovým hráčem, přesto se jedná o jedno z nejvýznamnějších světových center nových technologií v oblasti těžby ropy.

Omán export

Omán leží na jihovýchodním cípu Arabského poloostrova a sousedí se Saudskou Arábií, Spojenými Arabskými Emiráty a Jemenem. Omán také patří do Gulf Cooperation Council (GCC) a je největším vývozcem ropy z oblasti Arabského poloostrova, který nepatří do spolku zemí vyvážející ropu OPEC. Ropa a plyn jsou rovněž největšími zdroji příjmů do státní pokladny, kde pokrývají téměř 86 % veškerých prostředků.

Současný stav těžby

V současné době patří Ománu 21. místo, resp. 22. místo z hlediska prokázaných zásob (5,1 mld. barelů) a průměrné denní těžby ropy (940 tis. barelů). Jednoduchou matematikou pak můžeme dojít k závěru, že při tomto tempu těžby vystačí Omán se svými zásobami cca 15 let, což není mnoho. Navíc velké procento těžby je spojeno i s velmi drahými terciárními způsoby těžby tzv. EOR (Enhanced Oil Recovery), které přímo zvyšují cenu těžby této suroviny, tudíž jsou Ománci velmi závislí na její ceně, která se minulý rok pohybovala v průměru okolo 105,5 USD/barel.

Nové technologie

Díky velkému množství nekonvenčních zásob ropy a její příznivé ceně na světových trzích se Omán stal jedním z nejdůležitějších center EOR technologií ve světě. V současné době je v Ománu využíváno hned několik způsobů EOR těžby, z nich nejvýznamnější jsou pomocí vtláčení CO2 do ložiska, páry a také pomocí polymerů. Projekt na vtláčení polymerů do ložiska jsem měl to štěstí navštívit. Jedná se o technologii, kdy se nejprve připraví směs polymeru, močoviny, izopropylalkoholu a dalších látek, která se následně smísí s vodou a vytvoří se tzv. matečný roztok, který se posléze ředí a pod tlakem se vtláčí do ložiska. Cílem je primárně zvýšit viskozitu obsažené vody v ložisku a lépe tak vytlačit směs ropy a vody k produkčním vrtům. Projekt je evidentně úspěšný, jelikož se plánuje výstavba dalších čerpadel v této stanici. Nyní je také ve výstavbě stanice, která by měla fungovat na principu vtláčení kombinace tří chemikálií v několika vrstvách tzv. ASP (Alkali-Surfactant-Polymer) flooding.

Export/spotřeba

Největším importérem ománské ropy je tradičně Čína, která dováží téměř 60 % veškeré vyvážené ropy. Dalšími odběrateli jsou především asijské země Japonsko, Taiwan, Singapur, Jižní Korea. Celkový objem vyvezené ropy činil v minulém roce 304 milionu barelů. Ománské rafinérie navíc zpracovaly dalších téměř 70 milionu barelů ropy, z čehož 9 milionu barelů ropných produktů šlo na vývoz. Tento trend exportu ropných produktů má však logicky vzrůstající tendenci, především díky vyšší přidané hodnotě těchto látek a s tím spojené vyšší ceně.

Investice v ropném sektoru

Omán ve velkém investuje do geologického průzkumu a stále hledá nová ložiska. V současné době investuje nemalé prostředky do několika nových jak onshore, tak i offshore projektů. Avšak jedna z největších investic, kterou ománská vláda chystá, je výstavba nové rafinérie v blízkosti města Duqm. Díky jeho strategické poloze bude Duqm hlavním exportním terminálem pro vývoz ropných produktů v Ománu. Investice si v první fázi vyžádá 5 miliard dolarů na výstavbu rafinérie a ve druhé fázi spolkne výstavba petrochemického závodu dalších 9 miliard dolarů. Veškeré práce by měly být dokončeny v roce 2018 a je s ním spojena také výstavba ropovodu a nového přístavu.
Dá se předpokládat, že díky zmenšujícím se zásobám ropy a nedostatku nových ložisek budou příjmy z ropy Ománu v průběhu let klesat. Otázkou zůstává, jak se podaří vykrýt klesající těžbu s exportem ropných produktů. V budoucnu by však měla finanční výpadek z ropy nahradit těžba plynu, kterého má Omán v současnosti 25 bilionů m3.

Omán graf

ZDROJ: EIA, Ministry of Oil and Gas Oman


Autor je nedávným absolventem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze v oboru Technologie ropy a petrochemie. V současné době pracuje na pozici produktového manažera ve společnosti AGL Environment, kde se zabývá speciálními čisticími a detergentními chemikáliemi a v letošním roce absolvoval stáž v největší ománské společnosti Petroleum Development Oman.

Autor: Jan Martyčák, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek