Spasí břidlicová ropa světovou ekonomiku?

Podle předpovědi auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers by mohla těžby ropy z břidlic výrazně snížit ceny ropy, což by mělo umožnit zvýšit do roku 2035 roční produkci světové ekonomiky až o 2,7 bilionu dolarů.

Břidlicový plyn

Břidlicový plyn již změnil energetiku USA. Co v tomto ohledu dokáže břidlicová ropa?

Očekává se totiž, že těžba břidlicové ropy může během dvou let dosáhnout v USA na objem 14 milionů barelů denně, což v současné době představuje asi 12 % celkové produkce ropy na světě. V USA již proběhla revoluce v břidlicovém plynu a dnes je díky tomu soběstačná, což vedlo k prudkému poklesu cen. To vyvolalo i transformaci energetiky a obnovení některých průmyslových odvětví, zejména chemie. Ložiska břidlicového plynu se dnes hledají po celém světě, v USA se ale dnes vrhli hlavně na břidlicovou ropu, jejíž je díky globálnímu trhu mnohem vyšší a stabilnější.
V současnosti se břidlicová ropa podílí na světové produkci jedním procentem a nyní by měl její podíl pomalu narůstat. I když to nijak zásadně nezvýší její spotřebu, sníží se podstatně náklady na energii, což bude mít dopad na zisk a následně bohatství spotřebitelů. Jedním z pozitivních efektů by mohlo být omezení těžby ropy v ekologicky problematických oblastech, což platí například pro Antarktidu.
Břidlicová ropa by mohla v následujících desetiletích cenu ropy snížit a míra jejího poklesu bude závislá na reakci ropného kartelu OPEC. Pokud OPEC těžbu omezí, bude cena ropy v roce 2035 na úrovni 100 dolarů (podle současného trendu by měla být 133 dolarů). A pokud by OPEC těžbu nesnížil, mohla by cena klesnout až na 83 dolarů za barel. Dnes se cena ropy Brent pohybuje okolo 120 dolary za barel.

Autor: jk, Zdroj: kursy.cz

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek