Stát zavede tvrdší tresty pro nepoctivé podnikatele

Čerpací stanice v pražských Bubnech je jedním z největších "klientů" České obchodní inspekce. Ať již pod značkou Oil Group, nebo Doprava Janoušek, dostávala opakovaně od inspekce milionové pokuty kvůli závažnému porušení norem - naposledy za příliš vysoký obsah etanolu. Za oběma firmami stál přitom v minulosti tentýž muž - Lubomír Janoušek jako člen statutárního orgánu. Nově už by takové "přemalování" firmy se stejným majitelem či vedením mělo být obtížnější.

ČOI legitimace
Ministerstvo průmyslu předložilo do Poslanecké sněmovny návrh, jenž má tuto praxi zastavit. Lidé, kteří figurují ve vedení společnosti, jež přijde o živnostenské oprávnění kvůli porušování pravidel, by nově nemohli minimálně tři roky působit ve vedení firem ze stejného odvětví. Dosud takové omezení platilo jen pro případ, že firmu přivedou k úpadku.
"Velmi často se objevují případy, kdy si prostě hříšník založí jinou společnost a nechá za sebou dluhy, nezaplacené pokuty a podobně," říká náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek. Že je taková praxe běžná, potvrzuje i mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová: "Je to dost časté třeba u čerpacích stanic. Jde pak vlastně o úplně novou společnost, i když za ní stojí ti samí lidé, takže nám nezbývá než jen dál ukládat pokuty."
Živnostenské oprávnění má nyní v Česku více než 3,2 milionu lidí. Zákon se sice týká všech, mířen je ale především na problematické obory, jako je prodej alkoholu, benzinu nebo na předváděcí akce.
"Zrušení živnosti je velmi tvrdá sankce, ke které živnostenské úřady přistupují jen v případech nejzávažnějšího porušování zákona," rozptyluje obavy z příliš tvrdých postihů Hajdušek. Podnikatel, u kterého bylo zrušení živnosti navrženo, má navíc šanci se odvolat nebo bránit u soudu.
Podle Hajduška si ministerstvo uvědomuje, že je to zásah do svobody podnikání. Návrh jeho úřad ale konzultoval s ministerstvem spravedlnosti, tak aby vše bylo v souladu s tímto právem: "Jde nám o ochranu spotřebitelů tam, kde hrozí nějaký závažný důsledek, například vliv na zdraví."

Autor: Barbora Strnadová, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

  • Miloš Malý, 17. 5. 2013 14:10: Velmi souhlasím s navrhovaným postižením takových "rádoby podnikatelů" – jedná se totiž ruku v ruce o podobnou problematiku v distribuci pohonných hmot. Jsem přesvědčen, že nejen navrhovaná legislativní změna ve výše uvedeném příspěvku, ale i již téměř schválená novela živnostenského zákona v podnikání (vzdělání a praxe v oboru ... aj.) s pohonnými hmotami spolu s tolik diskutovanou kaucí, která ať se to někomu líbí nebo ne, zmírní daňové podvody v oblasti velkoobchodu s pohonnými hmotami a současně nikoliv úplně, ale dosti významně, celkově narovná konkurenceschopnost obchodníků s pohonnými hmotami. Problémem je sice skutečnost, že někteří vlastnící čerpacích stanic jsou současně i distributory pohonných hmot, tedy si zaváží nejen "své" čerpací stanice pohonnými hmotami jako distributoři, ale kdyby bylo na mě, pro obchod s pohonnými hmotami bych byl klidně tuto kauci vedl až nad 50 milionů, a to opravdu z důvodů pročištění velkoobchodu s pohonnými hmotami (netýká se čerpacích stanic ... bohužel kromě výše uvedeného souběžného vlastního závozu poh. hmot.). Ono je těžké, když řádný obchodník s pohonnými hmotami nemůže v žádném případě konkurovat nepoctivému tzv. "obchodníkovi s poh. hmot.", který se náhle objeví, a který zaveze čerpací stanice např. motorovou naftou, která je kvalitní, jakostní, ale jejíž obchod prošel přes např. 60 firem - s cílem nezaplacení daně ... Takže poctiví velkoobchodníci s poh. hmot, jelikož nemohou cenou konkurovat krachují ... Máslo na hlavě ? Jistě "stát" ?! - celní správa, atd. .. Jenže ? Tak například čerpací stanice, která přijme pohonné hmoty pod cenu (ovšemže mohou být kvalitní a jakostní - o tom to není - to jsou zase jiné případy) od "pofidérních" neznámých obchodníků a to bez mrknutí oka a zcela v pohodě ... majitel - vlastník čerpací stanice vydělá ... a o to přece v konečném důsledku některým (zdůrazňuji – některým) jde ... vydělat rychle, hbytě, a na ostatním nezáleží. Takže pro mě 20 mil. kauce - ano, změna živnostenského zákona - ano.
    • Jarek, 20. 5. 2013 10:57: názorově shodní s Vámi jsou morem této země. Dochází Vám, jakým způsobem by 20 mil. kauce zabránila 1,5 miliardovému úniku Ecoll Investu? Máte pocit, že by se někdo zabýval těmito ve srovnání drobnými? Spíš byste se měl ptát, jak je možné, že vůbec takové subjekty dostanou povolení k oprávněnému příjmu. Ti, co tuto peripetii mají řádnou cestou za sebou mi rozumí. Neměl byste se ptát, jak je možné dovézt jedinou cisternu nad rámec zajištění spotřební daně při údajně funkčním on-line systému celní správy? Vážený pane, dokud se státní úředník bude kopat do zadku ať už z neschopnosti, nebo účelově, budeme stále číst o miliardách nezaplacených daní i kdyby byla kauce 100 milionů.
    • Jarek, 20. 5. 2013 11:01: A co se týče odbornosti. Abych mohl řádně prodat rohlík, musím snad být pekařem? Nehledě na to, že s obrovským humbukem je tu zaváděno něco, co už tu jednou bylo. V čí prospěch asi bylo zrušeno? Proč byl na příklad metylalkohol vyřazen z indexu? Je to hloupost odpovědných nebo snad úmysl?
    Reagovat na komentář
Přidat nový komentář

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek