Také cena ropy už dosáhla dna, i když zásoby nadále rostou

Mezinárodní energetická agentura (IEA) se domnívá, že cena ropy už dosáhla svého dna. Předpokládá, že se sníží produkce mimo kartel OPEC o 750 tisíc barelů ropy denně a těžba v USA se propadne o 530 tisíc barelů ropy denně. Celosvětový převis nabídky ropy nad spotřebou zmizí až v roce 2017.

Těžba olynu z břidlic
Podíl ropy z břidlic klesá, americké firmy jsou kvůli nízké ceně donuceny uzavírat těžební zařízení

Čína uvedla, že v únoru dovezla rekordních 8 milionů barelů ropy denně, o 19 % více oproti minulému roku. Stát se snaží využít levné ceny a doplňuje své zásoby. Taktéž čínský motorismus expanduje a poptávka po pohonných hmotách roste.  Ruské Ministerstvo energetiky uvedlo, že koncem března se budou konat další rozhovory mezi nejvýznamnějšími producenty ropy.
V posledních dvou týdnech tlačí cenu ropy nahoru nejenom informace o zafixování produkce v Rusku a v zemích kartelu OPEC, ale podporou se staly i informace z USA o dalším propadu počtu těžebních zařízení na nejnižší úroveň od prosince 2009. Těžba v USA poklesla už šestý týden v řadě na 9,1 milionu barelů ropy denně.
Jenže zásoby ropy nadále rostou. Ve Spojených státech jsou nejvyšší od roku 1930. Globálně stouply zásoby v prosinci o 7,6 milionu na 3 miliardy barelů. To je o 350 milionů více oproti normální úrovni.
IEA také uvedla, že v roce 2016 by se globální kapitálové výdaje do rozvoje těžby měly snížit o 16 % na nejnižší úroveň od roku 2009. Loni propadly o čtvrtinu.

 



Autor: Boris Tomčiak, Zdroj: Finlord

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek