Také si koledujete o zbytečné sankce?

Nedostatečná péče o povinné vybavení systémů ochrany životního prostředí na čerpací stanici může v případě kontroly České inspekce životního prostředí přinést nemilé překvapení v podobě finančních sankcí. Jejich výše zpravidla převyšuje náklady na opravu nefunkčních zařízení, stejně jako odkládání jejich včasných oprav.

Ochrana životního prostředí 5

Opravy se odkládají…

Většina stávajících čerpacích stanic byla postavena v 90. letech minulého století a u nových stanic nebyly požadavky na údržbu a opravy nijak vysoké, stačilo provádět pravidelnou údržbu, předepsané revize a příležitostné opravy, hlavně v případech poškození vandaly nebo bourajícími řidiči. Nyní se však životnost mnoha zařízení blíží již ke svým mezním hodnotám. Mnoho provozovatelů čerpacích stanic se soustřeďuje na investice do gastronomických zařízení, vybavení kiosků, aby přilákali zákazníky a posílili konkurenceschopnost své čerpací stanice. Investice do údržby ale jsou velice často upozaďovány, některé opravy poškozených zařízení čerpacích stanic se odkládají. "Z praxe je nutno potvrdit, že poslední dobou se přístup k odstraňování nedostatků ze zanedbané údržby zhoršuje. Je to dáno hlavně ekonomickou situací v naší zemi a snižujícími se náklady na údržbu," potvrzuje současný negativní trend Jiří Koutný, technický ředitel servisní společnosti Wayne.

Stačí otevřít poklopy nádrží

Podle zkušeností servisních techniků na mnoha čerpacích stanicích systémy ochrany spodních vod - odvodnění výdejních a stáčecích ploch - již nevyhovuje hlavně kvůli jejich neúnosnému stavebnímu stavu. Proto se mnoho stanic rekonstruovalo pomocí drátkobetonu, což je z hlediska údržby nejvýhodnější, ale řada stanic má již nevyhovující stav sběrných žlabů a kanalizačního systému. Mnoho stanic již prošlo také úpravami v rozvodech potrubních rozvodů při záměně produktů, rozšiřování nových produktů, zvyšování počtu výdejních míst na stojanech při jejich obměně, což si vyžádalo stavebně zásah do celistvých ploch, izolací apod. Zde při neodborném provedení prací zpravidla byla narušena celistvost izolací proti průniku ropných látek do podloží. Aby si inspektor na čerpací stanici udělal rámcový obrázek o přístupu jejího provozovatele, stačí zvednout poklopy nádrží. "O šachtách zatopených vodou se toho již napsalo hodně, správné údržbě především pojížděných poklopů šachet nádrží a jejich opravám se věnuje pouze málo pozornosti," dodává Koutný. Víka šachet často nejsou zcela vodotěsné a šachty zaplavené vodou (zejména po zimě) časem udělají své, jak na zařízení uvnitř šachty, tak na šachtě samotné. Oprava nádrže, která má dlouhou dobu trvale zaplavenou šachtu vodou, vede často až k nutnosti nového vyvložkování nádrže, protože oprava zkorodovaných částí vnějších plášťů je často už zcela nemožná.

Ochrana životního prostředí 1  Ochrana životního prostředí 2

Pozor na degradaci flexibilního potrubí Environ!

Řada stanic s potrubními rozvody Environ bohužel již musela projít rekonstrukcí pro nefunkčnost dvouplášťového plastového potrubí. Zpravidla došlo k postupné destrukci a deformacím vnitřních vrstev potrubí a v důsledku se snížila průchodnost sací větve a následně se musely postupně odstavit připojené stojany. Navíc výrazně vzrostlo nebezpečí perforace vrchního pláště potrubí a proniknutí ropných látek do podloží. Závadu tohoto typu nelze dávat za vinu zanedbané údržbě.

Nefunkční odvětrání parního prostoru nádrží

V oblasti ochrany ovzduší se setkávají servisní technici poměrně často s případy, že se neprovádějí kontroly přetlako-podtlakových pojistek. Zanedbaná péče se projeví v jejich zanesení, zareznutí a stávají se tak zcela nefunkčními. Pokud se závada projevuje tím, že se nedá stočit produkt, protože vytlačovaný vzduch nemá z nádrže kam uniknout a provozovatel se snaží zjistit závadu a následně nechá provést kontrolu pojistných armatur a závadu odstranit, je to ještě v pořádku. V řadě případů se ale bohužel řeší tento problém jinak: "Obsluha nejen při stáčení, ale trvale povolí některá šroubení na víku nádrže (např. šroubení na trubce pro ruční měření tyčí) a umožní tak stáčet produkty jakoukoliv rychlostí. Tím je ale zaděláno na malér!" upozorňuje Koutný. Milosrdnějším trestem je případná pokuta za nezabránění úniku karcinogenních par do ovzduší. Inspektor ČIŽP zpravidla jako první na čerpací stanici kontroluje právě parotěsné uzavření veškerých armatur. Horší než sankce od inspekce je potencionální zahoření a následný výbuch koncentrovaných benzinových odplynů v prostoru dómové šachty. 
Při záměnách produktů, např. při zrušených produktech Special nebo Super a zavádění nových dieslových produktů, se často zanedbává změna propojení odvětrávacích potrubí z jednotlivých nádrží. Často proto, že nádrže jsou odvětrávacími trubkami propojené a nové propojení nádrží pod vozovkou nebo výdejní plochou znamená náročné stavební práce a tím i z jeho pohledu možná zbytečné investice. "Návratnost" takovéto úspory si může pak provozovatel spočítat přesně v okamžiku, kdy obdrží výsledek kontroly kvality ČOI společně s výší sankce za prodej nafty s bodem vzplanutí mimo normu.

Ochrana životního prostředí 4

Zanedbaná prevence

Odkládání odstranění byť zdánlivě malých a nedůležitých závad může vyústit v rozsáhlou závadu a v důsledku vyvolat mnohem dražší opravu. "Více jak dvacetiletá praxe v oboru nám dává dostatečnou zpětnou vazbu, abychom mohli dobře poradit všem, kteří o naši radu stojí," říká František Ošlejšek.
Příkladů z praxe lze podle něj uvést nespočet, snad jen několik nejfrekventovanějších. V "hitparádě" zanedbaných oprav jasně vítězí odvodňovací žlaby zaolejované kanalizace podél výdejní plochy. Necháte-li je poškozené bez opravy, časem se vydrolí a rozlámou se v daleko větším rozsahu a rázem jdou škody do desítek někdy i stovek tisíc. K tomu ještě lze připočítat sankci ČIŽP ve srovnatelné výši za nefunkční ochranu spodních vod před úkapy.
Pokud pravidelně nevyvážíte a ekologicky nelikvidujete obsah úkapových jímek, může dojít k jejich přeplnění a následné kontaminaci půdy nebo v lepším případě k poškození plamenojistek instalovaných na víku nádrže.
Zanedbávání periodické prohlídky technologie často vede k následnému poškození výdejních stojanů a dalších technologických zařízení. Nevěřili byste, jakou roli může sehrát třeba jen prokluzující řemen ve stojanu. Zkuste si sáhnout na prokluzující řemenici po natankování, byť jen jednoho auta… Její teplota je potenciálním iniciátorem požáru ve spojení s netěsností hydrauliky stojanu.
Nebo třeba taková banalita, jako je ucpaný střešní svod spadaným listím. "Viděl jsem již mnoho poškozených fasád a zamokvaných stěn pouze z důvodu zanedbání prevence," dodává Koutný.

Stokrát opakovaná pravda

Obecně platí, že veškerým závadám lze předcházet prevencí. Je to podobné jako u zubaře nebo v autoservisu. Každé následné odstraňování zanedbaných problémů nás stojí vždy větší peníze než náklady na prevenci, a v prostorách v zóně s nebezpečím výbuchu to platí dvojnásob," tvrdí František Ošlejšek ze společnosti ACIS.
Podle Jiřího Koutného je řešení jednoduché: "Roční prohlídky technologie, které odhalí všechny závady a zhoršující se stav zařízení a provádění tlakových zkoušek potrubí a nádrží v rámci pětiletých kontrol, případně při podezření na závadu v kratších intervalech, hlavně u již dvacetiletých stanic." Odborné firmy na našem trhu dokážou diagnostikovat blížící se závady, například při defektoskopické kontrole vnitřků podzemních nádrží, a včas tak navrhnout nejlepší řešení pro opravu. Preventivní odstranění závad pak stojí daleko méně nákladů.

Situace je čím dál horší

Zatím se servisním firmám většinou dařilo přesvědčit provozovatele čerpacích stanic, že zjištěné nedostatky mohou vést k daleko větším škodám a nákladům na jejich odstranění. V poslední době se ale řada nutných oprav odkládá z ekonomických důvodů. Je na provozovatelích čerpacích stanic, aby zpytovali svědomí. "Provozování nádrží nebo potrubních rozvodů sání a stáčení jako jednoplášťových, i když jsou do provozu schválené jako dvouplášťové, nesvědčí o dobrém vztahu k technologickým zařízením, ochraně životního prostředí a bezpečnosti provozu čerpacích stanic. A že i malá chybička při práci na technologii nádrží nebo potrubí má za následek fatální následky, to jsme se mohli dočíst z našich sdělovacích prostředků v poslední době bohužel již několikrát," zdvihá varovně ukazovák Koutný.

Kompromis mezi bezpečností a úsporou nákladů

Přední firmy zabývající se údržbou a opravami čerpacích stanic jsou v dnešní době součástí celosvětových společností a od svých mateřských společností dostávají v rámci interních informačních systémů řadu informací o případech havárií, úrazech i skoroúrazech a mimořádných opatřeních, která jsou globálně zaváděna do pracovních postupů, vybavení pracovníků ochrannými prostředky a nářadím, bezpečnostních školení a celé řady dalších opatření. Ta se přenáší i do činnosti těchto firem na tuzemském trhu a vede k dalšímu zlepšování pracovních postupů, vybavení a bezpečnosti na samotných čerpacích stanicích. To vše ale stojí další peníze, které se musí servisním firmám vrátit v podobě finančního ocenění jejich práce. Servisní firmy se s provozovateli čerpacích stanic s jejich snahou šetřit na údržbě a opravách ocitají v jakémsi začarovaném kruhu. "A tak hledáme neustále rozumný kompromis, který se ale v některých případech již nedá dosáhnout z hlediska zajištění bezpečnosti provozu a dodržovaných zákonných předpisů," uzavírá Koutný.

Ochrana životního prostředí 3


Ochrana ovzduší - Nejčastější závady a sankce

Nejčastější a nejzávažnější závady na zařízeních ochrany životního prostředí na čerpacích stanicích v oblasti působnosti zákona o ochraně ovzduší a příslušné sankce udělované ČIŽP.

  • neúčinné nebo špatně seřízené odsávání par
  • neprovádění periodických kontrol sekundární rekuperace včetně vedení evidence
  • nefunkční přetlako-podtlakové pojistky odvzdušnění parního prostoru nádrží
  • armatury na nádržích nejsou (záměrně) parotěsně uzavřeny
  • neodborné zásahy do systému odvzdušnění (při neodborné záměně produktů)
  • vyteklé ropné látky a nečistoty na dně šachet (pod stojany, zejména stáčecí šachta)

Jelikož kontrolní orgán ČIŽP zatím nemá rok 2012 zcela ukončen, uvádíme údaje z roku 2011, kdy Českou inspekcí životního prostředí bylo projednáno (a pokutami pravomocně ukončeno) celkem 25 deliktů u 20 provozovatelů, a to:

  • 5 deliktů za provozování čerpací stanice bez povolení orgánu ochrany ovzduší
  • 8 deliktů za nefunkční systém sekundární rekuperace benzinových par
  • 3 delikty za nezajištění kontroly funkce sekundární rekuperace odbornou firmou
  • 9 deliktů za nepředání souhrnné provozní evidence.

Možné sankce (výše pokut) naleznete v platných právních předpisech pojednávajících o ochraně ovzduší (zákon č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší - obecně povinnosti provozovatelů středních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší. Výše pokut stanovuje vyhláška MŽP č. 337/2010 Sb. - kategorizace čerpacích stanic společně s podrobněji rozvedenými povinnostmi jejich provozovatelů.

Za závažnější delikty se považuje provozování čerpací stanice bez povolení orgánu ochrany ovzduší, dále nefunkční systém sekundární rekuperace a nezajištění kontroly její funkce. Výše pokut za nepředání souhrnné provozní evidence se pohybují v tisících Kč, za provozování bez povolení, nefunkční a nekontrolovaný systém sekundární rekuperace v desítkách tisíc Kč.

Příklady udělených pokut:

  • Tesco Stores a. s., pokuta 60 000 Kč za nefunkční systém sekundární rekuperace
  • Dušan Suško, pokuta 50 000 Kč za provozování zdroje bez povolení
  • UNICORN - čerpací stanice a. s., pokuta 45 000 Kč za provozování zdroje bez povolení
  • NICOTRANS a. s., pokuta 30 000 Kč za provozování zdroje bez povolení

Ochrana spodních vod - Nejčastější závady a sankce

  • nefunkční odvodňovací systém zaolejované kanalizace (zanesený, rozlámaný)
  • přeplněná havarijní bezodtoková jímka
  • částečně nebo zcela nefunkční odlučovač ropných látek
  • narušení celistvosti izolace výdejní plochy (neodborné zásahy při rekonstrukci či úpravách)

V roce 2012 byly ČIŽP z pohledu vodního zákona kontrolovány hlavně menší čerpací stanice v areálech podniků, zemědělských družstev, přepravců nebo čerpací stanice v obchodních centrech. Mezi nejčastější delikty patřilo provozování čerpací stanice bez schváleného havarijního plánu a v případě menších subjektů nebyly vždy řádně vodohospodářsky zabezpečeny manipulační plochy (narušený povrch) či nebyly instalovány kontrolní systémy. V ne zcela vyhovujícím stavu byly i některé skladovací nádrže. Pokuty byly ukládány ve výši desítek tisíc nebo bylo uloženo rozhodnutím opatření k nápravě závadného stavu, jehož splnění bylo následně kontrolováno.

Maximální sankce, které může kontrolní orgán ČIŽP udělit provozovateli čerpací stanice na základě kontroly dle zákona č. 254/2001 Sb. o vodách, mají opravdu vysoké limity v případě porušení následujících povinností:

§ 39, odst. 1 - učinit taková opatření, aby závadné látky nevnikly do povrchových nebo podzemních vod a neohrozily jejich prostředí, zejména vodohospodářsky zabezpečené (manipulační) plochy a udržovat je v neporušeném stavu

Sankce do výše 1 000 000 Kč

§ 39 odst. 2 - mít zpracovaný a vodoprávním úřadem schválený plán opatření pro případy havárie, tzv. "havarijní plán" a vést záznamy o provedených opatřeních a záznamy uchovávat 5 let

Sankce do výše 500 000 Kč

§ 39 odst. 4 - stanovuje povinnost pro provozovatele učinit odpovídající opatření, aby závadné látky nevnikly do podzemních nebo povrchových vod nebo do kanalizací, které nejsou součástí zařízení, a to zejména

  • umístit zařízení, v němž se závadné látky používají, zachycují, skladují, zpracovávají nebo dopravují, tak, aby bylo zabráněno nežádoucímu úniku těchto látek do půdy nebo jejich nežádoucímu smísení s odpadními nebo srážkovými vodami, srážkové vody z manipulační plochy mají být svedeny do nepropustné bezodtoké jímky udržované v řádném stavu a s pravidelně a řádně likvidovaným obsahem nebo čištěny přes odlučovač ropných látek
  • při skladování pohonných hmot používat vhodné nádrže zabezpečené proti havarijnímu úniku ZL - např. dvouplášťové nádrže nebo jednoplášťové nádrže umístěné v záchytné vaně udržované v neporušeném stavu
  • nejméně jednou za 6 měsíců kontrolovat sklady a skládky, včetně výstupů jejich kontrolního systému pro zjišťování úniku závadných látek a bezodkladně provádět jejich včasné opravy
  • sklady musí být zabezpečeny nepropustnou (a neporušenou) úpravou proti úniku závadných látek do podzemních vod
  • provádět zkoušky těsnosti skladovacích nádrží v četnosti 1x za 5 let odborně způsobilými osobami, jejichž seznam zveřejňuje MŽP
  • řádně provozovat kontrolní systém pro zjišťování úniku závadných látek a výstupy z něj předkládat při kontrole

Sankce do výše 1 000 000 Kč

§ 59 odst. - odlučovač ropných látek

  • udržovat v řádném stavu tak, aby nedocházelo k ohrožování bezpečnosti osob, majetku a jiných chráněných zájmů, a mít zpracovaný provozní řád a dodržovat jej

Sankce do výše 1 000 000 Kč

§ 8 - povolení vodoprávního úřadu k vypouštění odpadních vod z odlučovače do vod povrchových nebo podzemních a dodržování konkrétních podmínek daných v povolení

Sankce do výše 5 000 000 Kč - vypouštění odpadních vod bez povolení.

Sankce do výše 500 000 Kč - vypouštění odpadních vod v rozporu s povolením.

Autor: Tomáš Mikšovský, Zdroj: PETROLmedia

Diskuse

  • Vojta, 8. 5. 2013 06:39: Tři společnosti obdržely pokutu za stejný prohřešek - provozování zdroje bez povolení. Každá společnost však dostala pokutu v jiné výši. Čím to je, že za stejný prohřešek je udělena jinak vysoká pokuta?
      Reagovat na komentář
    • Ladislav Sklenář, 13. 5. 2013 12:09: V článku je nepřesně citován § 39 odst. 4 bod d) zákona 254/2001 Sb v platném znění. Uvádím přesné znění : d) nejméně jednou za 5 let, pokud není technickou normou nebo výrobcem stanovena lhůta kratší, prostřednictvím odborně způsobilé osoby zkoušet těsnost potrubí nebo nádrží určených pro skladování a prostředků pro dopravu zvlášť nebezpečných a nebezpečných látek, a v případě zjištění nedostatků bezodkladně provádět jejich včasné opravy; další část se týká nádrží s minimálním objemem 1000 m3. Odkaz na technickou normu se týká ČSN 65 0201, odst. F.5.4 Pokud nádrže zevně nekontrolovatelné zůstávají v provozu, ověřuje se jejich těsnost nejméně jedenkrát ročně měřením stability hladiny hořlavé kapaliny při přerušeném příjmu a výdeji ( nejkratší interval zjišťování stability úrovně hladiny 24 hodin ). Další část odstavce mimo věty - Dále se tyto zkoušky provádějí při každém poškození a opravě nádrže a před opětovným použitím po odstavení nádrže z provozu na dobu delší než 1 rok.- prakticky neplatí neplatí, protože odkazuje na právní předpis, v tomto případě na § 39, odst. 4, bod d) zákona 254/2001 Sb. v platném znění. odst. F.5.5 Nepropustnost meziprostoru dvouplášťových a místně dvouplášťových nádrží a chrániček rozvodových potrubí se kontroluje podle postupu a s četností stanovenými výrobcem; pokud není výrobcem stanoveno, pak dle provozní dokumentace nejméně 1 krát ročně. U podzemních dvouplášťových nádrží se nepropustnost meziprostoru sleduje trvale. Toto zařízení se kontroluje pokud nestanový výrobce častěji nejméně 1 krát ročně dle ČSN 65 0202 odst. 8.8 Ladislav Sklenář
        Reagovat na komentář
      • Miloš Malý, 15. 5. 2013 10:32: Musím uvést, že porušení těsnosti nádrže z důvodu "dýchání" při přijmu a výdeji pohonných hmot - a to z důvodu nefunkčnosti neprůbojných pojistek, je pro mě opravdu silná káva. Znamená to jedno - voda a nečistoty v nádrži a samozřejmě koroze vně nádrže ... tedy jasné narušeníkvality kvality pohonných hmot (vyhláška 133/2010 Sb.) ... tankujeme vodní emulzi ... Myslím, že porušení těsnosti nádrže je podle mě opravdu velmi vážný delikt, je to závažné porušení technologické kázně, které může mít fatální následky - tím myslím i zahoření a výbuch nasycených par ... bohužel si dotyční neuvědomují, že ohrožují nejen svůj život, ale i životy ostatních (zákazníci). Nepíši uvedené jen tak, mám zkušenost se zahořením cisterny plniče letadel při tlakovém plnění stíhacího letounu na letištní stojánce a to jen proto, že obsluha cisterny samovolně před plněním letounu vyřadila z činnosti síťový filtr(skutečnost byla taková, že uzávěr filtru netěsnil ...) - jednalo se jednoduše o narušení technologie ...
          Reagovat na komentář
        Přidat nový komentář

        Petrol Magazín

        Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
        Aktuální číslo

        Přihlašte se k odběru novinek