Tankuj levněji?

Česká pošta zprovoznila portál "Tankuj levněji", který bude monitorovat aktuální ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku. Podle odborníků státní orgány včele s MPO tímto projektem dělají reklamu extrémně levným čerpacím stanicím, u kterých jsou za nízkými cenami benzínu a nafty daňové podvody na DPH a spotřební dani.

Česká pošta

Česká pošta začala na portálu Tankuj levněji nabízet informace o cenách a kvalitě pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku. Podle generálního ředitele České pošty Petra Zatloukala budou ceny na portálu denně aktualizované na základě hlášení zaměstnanců pošty, kteří budou sledovat ceny u čerpacích stanic na svých cestách při zavážení poboček pošty.Česká pošta má přibližně čtyři tisíce motorizovaných doručovatelů, kteří tak nyní zajišťují každodenní monitoring u čerpacích stanic prostřednictvím textových zpráv odeslaných ze svých mobilních telefonů do systému. Aplikace "Tankuj levněji" má ambici stát se nejkomplexnějším a denně aktualizovaným přehledem cen v celém Česku. Uživatelům navíc nabídne možnost zjistit nejlevnější ceny v lokalitě, kde se aktuálně nacházejí.  Při delších cestách jim pak umožní naplánovat, ve kterém místě skutečně nejlevněji natankují.

Inspirací byl rakouský systém

Podle ministra průmyslu aobchodu Martina Kuby byl inspirací k projektu rakouský systém, který dříve fungoval v rámci spolupráce autoklubu ÖAMTC a rakouské pošty, nyní ho zajišťuje tamní státní správa. Rakouští provozovatelé čerpacích denně na základě zákonem stanovené povinnosti odesílají ceny do centrálního registru, který je veřejně přístupný.

Projekt, který podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu, přišel na 300.000,-Kč a podle Zatloukala nebude výdělečný. "Je mojí prioritou, aby zákazníci - občané i firmy - dostávali na čerpacích stanicích kvalitní palivo za přiměřenou cenu. Proto vítám projekt České pošty "Tankuj levněji". Nechci vytvářet žádný nový kontrolní úřad ani zavádět novou administrativní zátěž, v rámci které by prodejci povinně hlásili své ceny," uvedl Kuba.

Problémem je vysoká cena paliv

Ministr Kuba je přesvědčen, že český systém pomůže řidičům v České republiky tankovat kvalitní palivo za nízkou cenu. "Dlouhodobým problémem v České republice je kvalita a někdy vysoká cena paliv. My jsme se snažili přijít s modelem, který by co nejvíce zpřehlednil občanům České republiky to, jak kvalitní naftu nebo benzin a za jakou částku kde mohou tankovat," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. "Měla by to být veřejná služba pro spotřebitele, podnikatele ale také nástroj k hledání úspor v rámci veřejných výdajů," dodal.

Aplikace zatím zahrnuje kolem 400 pump, v budoucnu by jich měl zahrnout přes 2000. jeho součástí budou i informace o kvalitě pohonných hmot u jednotlivých stanic by měla dodávat Česká obchodní nspekce. "Inspekce bude zveřejňovat také informace o kvalitě benzinových stanic, a to nejen negativní, ale také pozitivní, aby ty pumpy, které obstojí v kvalitě, mohly občanům dávat tuto informaci," řekl Kuba.

Podpora prodeje  daňově ošizených produktů

"Zatím se k tomu stavíme zdrženlivě a s rozpaky," řekl k projektu Václav Loula, ředitel úseku jakosti společnosti Benzina, která je jedničkou na českém trhu čerpacích stanic. Je paradoxní, že ministerstvo se na jedné straně staví do čela v boji proti daňovým podvodům v obchodu s pohonnými hmotami a na straně druhé prostřednictvím projektu Tankuj levněji podporuje prodej  daňově ošizených produktů prodávaných u extrémně levných čerpacích stanic.

"Portál se jmenuje Tankuj levněji. Za nízkou cenou ale může být také nezaplacená daň z přidané hodnoty nebo spotřební daň a portál tak může dělat reklamu nepoctivým prodejcům.," uvedl Loula. Stejný názor sdílí ii předseda Společenství čerpacích stanic ČR Ivan Indráček. "Projekt "Tankuj levneji" je otevrena podpora nejlevnejsich pump, ty ovšem vyznamně koreluji s množinou pump, kde se prodava nezdaněné zboži," tvrdí Indráček. 

Znevýhodnění části prodejců

Portál nezohledňuje rozdíly mezi klasickými a aditivovanými palivy a tím poškozuje prodejce, kteří na svých čerpacích stanicích nabízejí základní sortiment pohonných hmot ve vyšší kvalitativní úrovni. Jejich vývoj, nasazení stály nemalé prostředky, stejně jako investice do kampaně při jejich uvedení na trh.

Dalším výrazným nedostatkem portálu je omezený rozsah srovnávací databáze, která má cílově dosáhnout na 2000 až 2200 čerpacích stanic. Na rozdíl od rakouského modelu  portál České pošty (zjevně vzhledem k jejím omezeným kapacitám) nezahrne celý segmet trhu veřejných čerpacích stanic, kterých je v Česku na 3700. Omezený rozsah databáze následně může na straně provozovatelů čerpacích stanic, které Česká pošta na portál nezařadí. zavdávat pocit selekce a znevýhodnění.

Velice diskutabilní je i aktuálnost informací uvedených na portálu. "U portálu může i přes denní aktualizaci nastat problém s aktuálností údajů. Ceny u jednotlivých pump se totiž vzhledem k silné konkurenci někdy mění i několikrát denně," upozornil Loula. Nepřesné údaje na portálu mohou pak být pro motoristy zavádějící a příslušné čerpací stanice mohou opět poškozovat.

Neznámou je pohled ÚOHS

Loula připomněl, že sítě čerpacích stanic byly v minulosti pokutovány Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže za cenový kartel, kdy si ceny sdělovaly prostřednictvím médií. Indráček si ale nemyslí, že jde o krok proti hospodářské soutěži. Podle něj ÚOHS se nikdy nelibí zveřejňováni cen dopředu (tedy zveřejňováni "záměru"), protože to navádí další soutěžitele k podobnému cenovému kroku. 

Na základě tohoto sporného precedentu může ÚOHS veřejnou srovnávací databázi Tankuj levně považovat jako platformu pro cenové dohody. 

Dokud stát  - MPO a antimonopolní úřad nevydají k tomuto problému jasné stanovisko, můžeme se dopčkat toho, že největším  provozovatelům čerpacích stanic nezbude nic jiného, než zakrýt ceny na totemech před cenovými agenty pošty reklamou. Tak jako tak nemohou svými cenami konkurovat extrémně levným pupám prodávajícím prodejcům daňově ošizených pohonných hmot. 

Autor: Tomáš Mikšovský, Zdroj: MPO

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek