Těžbu severomořské ropy ohrožují slábnoucí investice

V Británii, jejíž energetika ze 70 procent závisí na severomořské ropě a plynu, přibývá firem, jimž se za současné ceny paliva nevyplatí těžit. V nynější době se to týká zhruba třetiny polí. Podle zprávy, kterou zveřejnila asociace Oil & Gas UK, musejí olejáři letos dále omezit investice do průzkumu a těžby. Budoucnost tohoto regionu, považovaného za britský "národní poklad", tak může být vážně ohrožena. Přitom produkce ropy v Británii za posledních 10 let klesla o 60 procent na loňských 850 tisíc barelů denně.

Těžba ropy s Severním moři UK

Zhruba pět set firem, které jsou členy zmíněné britské asociace, loni celkem utržilo něco přes 24 miliard liber šterlinků (v přepočtu zhruba 900 miliard korun), nejméně od roku 1988. To jim nestačilo na financování investic a provozních nákladů, takže musely sáhnout na rezervní hotovost z minulých let, uvádí se ve zprávě Oil & Gas UK.

Vláda snížila daň jen symbolicky

"Zpráva předestírá chmurný obraz, ale současně napovídá, že Severní moře má stále značný potenciál. To ale předpokládá zvýšit investice. Vláda pak musí přijmout opatření, jež zajistí jeho dlouhodobou perspektivu," komentuje Malcolm Webb, šéf asociace.
Podle něj se v Severním moři rýsuje dostatek slibných geologických projektů. Problém ale tkví v tom, že firmám se tam kvůli vysokým daním průzkumné vrty a těžba nevyplatí. Například v Norsku, jež je největším producentem ropy v západní Evropě, získávají za každou investovanou korunu osmasedm­desátiprocentní slevu na dani.
Sir Ian Wood, ropný magnát ze skotského Aberdeenu, míní, že firmám by život usnadnily nejenom daňové úlevy, ale také pružnější vydávání těžebních licencí, investičních povolení a rovněž lepší přístup k seizmologickým informacím.
Společnosti v Británii nyní ze zisku odvádějí 21 procent, od 1. dubna to bude 20 procent. Ale ropné firmy musely do konce minulého roku odvádět ještě mimořádnou dvaatřicetiprocentní daň, kterou vláda od letošního ledna zmírnila na 30 procent.
"Není to nic moc. Ale vláda alespoň dala najevo, že si velmi vysokou daňovou zátěž, které jsou těžební firmy vystaveny, uvědomuje," komentuje Andrew Lister, partner poradenské firmy KPMG. Britský ministr financí George Osborne naznačuje, že by mohl jít s mimořádnou ropnou daní ještě dolů.
Těžební společnosti se snaží snižovat náklady, kde se dá. Tam, kde jim produkce klesá, propouštějí. A pokud najímají pro nová pole, personálu prodlužují dobu, kterou musí trávit na těžebních plošinách. Šéf asociace Webb dokonce tvrdí, že má-li být těžba v britském sektoru Severního moře životaschopná, musejí se náklady snížit o 40 procent.

Výhledově jen půl milionu barelů

Ale ani nižší daně a dodatečné investice nemohou podle Boba Dudleye, šéfa koncernu BP, zabránit pozvolnému snižování severomořské produkce ropy a plynu: "Je to prostě starý těžební region, kde už není možné plně nahradit vyčerpaná pole novými," konstatuje podle agentury Reuters Dudley. Podle něj lze kolem roku 2030 v tom lepším případě počítat s produkcí kolem 500 tisíc barelů denně.
S tím souvisí další problém - náklady na demontáž těžebních plošin a dalších zařízení včetně přepravního potrubí. V britském sektoru Severního moře se do roku 2040 odhadují na 46 miliard liber.
Británie má podle poslední statistické ročenky koncernu BP geologicky ověřené zásoby ropy kolem tří miliard barelů, většinu z nich právě pod dnem Severního moře. Ale podle sdružení Oil & Gas UK mají jeho členské firmy na svých mapách zakreslena naleziště ukrývající celkem zhruba 6,3 miliardy barelů paliva (v přepočtu na ropu). Dalších 3,7 miliardy barelů lze považovat za "potenciální investiční příležitost".
Těžebních plošin ubude. Ocelové kolosy se musejí po vyčerpání ropného pole demontovat, včetně stovek a tisíců kilometrů přepravního potrubí. Náklady půjdou do desítek miliard liber.

Autor: Václav Lavička, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek