Ukrajinský oligarcha chce v Česku obchodovat s naftou

Ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojský v Česku pravděpodobně plánuje velký byznys s naftou. Na Ukrajině patří k nejbohatším lidem. Jeho investice chrání soukromá armáda, pro Rusko je jedním z velkých nepřátel. Ještě nedávno byl Kolomojskij spojencem ukrajinského prezidenta Porošenka.

Kolomojskij Ihor

Na nádraží v Pardubicích před nedávnem dorazil cisternový vlak plný motorové nafty. Zásilka aktivizovala příslušné státní orgány včetně tajných služeb. Stopy přes síť zahraničních firem vedou k Ihoru Kolomojskému, ukrajinskému oligarchovi, jehož soukromá armáda pomáhala vládě v bojích proti separatistům.
Vše nasvědčuje tomu, že Kolomojskij plánuje s pohonnými hmotami velký byznys, například došlých 750 milionů Kč by mohl použít na nákup další nafty, kterou by mohl prodávat na tuzemském trhu.
Právě přes těchto 750 milionů podle ověřených informací HN české úřady na Kolomojského aktivity narazily. Čerstvě založené společnosti, zastupované navenek advokátem, totiž ze dne na den dorazily na účet zmíněné tři čtvrtě miliardy jako jednorázová platba. Analytici ministerstva financí dohledali, že stopy vedou k Ihoru Kolomojskému.
Protože šlo o jednorázovou platbu a navíc o velmi neobvyklou částku ve prospěch nové firmy, banky ji povinně nahlásily Finančnímu analytickému útvaru při ministerstvu financí, který hlídá praní špinavých peněz. "Finanční analytický útvar je vázán mlčenlivostí, tudíž se nelze jakkoliv vyjadřovat," řekla mluvčí ministerstva financí Tereza Peprníková.
Tři čtvrtě miliardy přišlo z účtů založených ve Velké Británii. Finanční analytici ale dokázali dohledat, že tam přitekly přes různé offshoreové společnosti, které se sbíhají právě u Kolomojského. Analytici nicméně nevystopovali, že by šlo o nezdaněné peníze.
Kvůli tomu, o jak velkou transakci jde, zajímá nyní česká firma, které peníze přišly, celníky i Bezpečnostní informační službu - aby včas zachytili případný daňový podvod. I v rámci byznysu s ropnými produkty, kde se tradičně točí velké peníze, jde totiž v tomhle případě o významný obchod. Za 750 milionů se dá koupit přibližně 35 nákladních vlaků paliva.
Ihor Kolomojskij je zakladatelem největší ukrajinské banky, obchodníkem s ropnými produkty a zároveň majitelem nejsledovanějšího televizního kanálu na Ukrajině. Do minulého týdne byl také gubernátorem Dněpropetrovské oblasti, po konfliktu kvůli vedení polostátní ropné společnosti ho ale prezident Petro Porošenko odvolal. Od demonstrací na kyjevském náměstí Majdan stojí Kolomojskij na straně proevropských hnutí. V Donbasu také vytvořil dobrovolnické prapory Dněspr a Dněpr, které bojovaly proti separatistům. Prezident Porošenko nově vyhlásil, že s tím je nyní konec: Ukrajina má mít do budoucna pouze jednu oficiální, státní armádu. V Rusku je Kolomojskij jasným nepřítelem země. Poslanci chtějí vyšetřit, jestli nemá skryté podíly v některých velkých firmách. A případně je konfiskovat. Tvrdí, že je "otevřeným nepřítelem naší země, všeho ruského, přátelství národů".
Kolomojskij, mimo jiné zakladatel největší ukrajinské banky Privat Bank, jehož majetek se odhaduje na tři miliardy dolarů, tedy 76 miliard korun, je na Ukrajině považovaný za jednu z nejvlivnějších postav politiky i ekonomiky. Nebo přesněji: byl za ni považovaný do roztržky z minulého týdne, kdy ho prezident Petro Porošenko odvolal z postu gubernátora Dněpropetrovské oblasti.
Do sporu se dostali kvůli Kolomojského soukromé armádě i kvůli byznysu. Kyjevská vláda prosadila reformu v polostátní ropné společnosti UkrTransNafta, v níž drží Kolomojskij menšinový podíl. Z vedení firmy proto musel odejít ředitel, podezřelý, že údajně vyváděl peníze do firem spojených s Kolomojským. Což miliardář těžko nesl - dokonce do sídla společnosti poslal své ozbrojence.
Prezident Porošenko pak prohlásil, že oligarchův vliv oseká. "Obrana území bude podřízena legitimní vládě, v zemi nebude ani jeden gubernátor, který by měl k dispozici soukromou armádu. Tečka," řekl prezident. Narážel na Kolomojského vojenskou sílu, v běžných zemích nemyslitelnou: Kolomojskij si vydržuje profesionální jednotky, které mají podle některých pozorovatelů dokonce lepší výzbroj než oficiální ukrajinská armáda. Vlastní i těžkou techniku, například obrněné transportéry.
Přestože se Kolomojskij od začátku konfliktu s Ruskem a separatisty stavěl za prezidenta Porošenka, kritici říkají, že armádu si budoval hlavně kvůli udržení vlastního vlivu v největších energetických společnostech. 

Autor: Vojtěch Blažek, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek