Unipetrol prohloubil ztrátu na 706 milionů, cíle firmy pro letošní rok jsou ohroženy

Společnost táhne ke dnu hlavně špatná situace v rafinérském sektoru. Akcie Unipetrolu zůstávají už více než rok téměř bez pohybu.

Rafinerie KraluůpHorší výsledky Unipetrolu způsobila i pravidelná odstávka kralupské rafinerie.

Hospodaření Unipetrolu se už více než dva roky pohybuje v červených číslech. Krizi potvrdily i údaje za prvních devět měsíců letošního roku. Tuzemský petrochemický holding v nich vykázal ztrátu 706,1 milionu korun, když za stejné období loňského roku hospodařil se ztrátou 317,6 milionu. Tržby společnosti meziročně klesly o osm procent na 74,3 miliardy korun.
"Celkové makroekonomické prostředí je horší, než se všeobecně očekávalo. Třetí čtvrtletí bylo zřejmě již sedmým čtvrtletím nepřetržité recese české ekonomiky," řekl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. Podle něj bude obtížné splnit finanční cíle pro letošní rok. Jedním z těch základních měl být kladný provozní zisk EBIT. Jenže na konci 3. čvrtletí byl půl miliardy korun v záporu.
"Ten cíl by mohli splnit pouze s vydatnou pomocí nehotovostního přecenění zásob, tedy v případě růstu ceny ropy," uvedl pro HN analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.
Unipetrol táhne ke dnu především rafinérský sektor. "Podmínky v Evropě jsou v poslední době extrémně špatné. Dokladem je modelová rafinérská marže, která klesla na 0,2 dolaru za barel. A to k zisku určitě nestačí, právě naopak," upozornil Sýkora. "Pokles zisků naopak částečně kompenzovaly velmi solidní makroekonomické prostředí v petrochemii, relativně slušné prodeje paliv sítě Benzina a také kladné nepeněžní přecenění zásob ve výši 502 milionů korun," připomněl analytik.
Akcie Unipetrolu na pražské burze při velmi nízkém zobchodovaném objemu zůstaly včera těsně nad hranicí 170 korun. "Zhruba za poslední dva roky obchodování s tímto titulem v ceně vůbec nereflektuje změny fundamentu. Nízký je i počet akcií, se kterými je skutečně možné obchodovat," podotkl k tomu Sýkora. Za poslední rok akcie Unipetrolu neopustily úzké desetikorunové rozmezí, v posledních šesti měsících činí toto pásmo dokonce jen čtyři koruny.
Téměř 63 procent akcií Unipetrolu vlastní mateřská společnost PKN Orlen. Kromě něj se ve hře vyskytuje ještě J&T a jeho fondy, které mají dohromady další čtvrtinu. Pro volné obchodování tak zbývá zhruba desetina akcií. "Mám pocit, že ty akcie slouží jako zástava nějakých půjček nebo repo operací. A pokud by tam měly být nějaké pohyby, tak to většinou ty strany nákupní nebo prodejní objednávkou dorovnají na cenu kolem 170 korun," míní analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Podle Sýkory by ekonomickým ukazatelům firmy odpovídala cena o 40 až 50 korun nižší.
Unipetrol ovládá firmy, které působí v petrochemickém průmyslu v Česku. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Její čistý zisk ve 3. čtvrtletí meziročně klesl o 52 procent na 655 milionů zlotých (4,05 miliardy Kč). Analytici očekávali zhruba o 30 milionů zlotých více.
V Česku skupina Unipetrol zaměstnává 3700 lidí. Zaměřuje se především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu. Holding loni vykázal konsolidovanou ztrátu 3,414 miliardy korun po předloňském propadu 5,914 miliardy korun.


O 12 PROCENT klesly meziročně tržby Unipetrolu ve 3. čtvrtletí. Dosáhly 24,86 miliardy korun.

Autor: Tomáš Čížek, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek