Ústavní soud zrušil 20milionovou kauci pro distributory pohonných hmot

Ústavní soud svým dnešním nálezem potvrdil obavy některých expertů, že výše kaucí, kterou musí složit každý, kdo chce velkoobchodně prodávat pohonné hmoty, je protiústavní. 20milionová kauce podle soudců diskriminující menší firmy a stát by měl do roka vypracovat lepší systém. Nález soudu vstoupí v platnost 30. června 2015.

Soud

Kauce je podle soudců účelná, ale její paušálně stanovená výše neodpovídá realitě a možnostem některých prodejců. Kauce by se měla odstupňovat, aby zohledňovala situaci menších distributorů. Zbylou část novely, která  upravují použití kauce po zrušení nebo zániku distributorovy registrace, nechali soudci v platnosti.
Již při projednávání novely zákona v Parlamentu i v textu ústavní stížnosti zazněla celá řada argumentů, které upozorňovaly na jisté negativní dopady kaucí na trh a jejich nejistý efekt při omezování daňových úniků. To nakonec dokazují i reálná čísla. Z 500 distributorů muselo skončit svou činnost 350 z nich, kauci nakonec bylo ochotno složit 150 firem a nyní jich na trhu působí 162. Skončily firmy ekonomicky slabší, nikoli však podvodné, zatímco firmy, které vznikly v posledních letech, a které jsou mnohými považovány za distributory nezdaněného zboží, jsou aktivní nadále. Po přechodném snížení podílu dovozů pohonných hmot se podvodníci postupně přesunuli k jiným modelům. Zdá se, že podvodníci získali "ztracené pozice" zpět, jako před přijetím zákona o kaucích. 
Podle Ivana Indráčka, předsedy představenstva Společenství čerpacích stanic, lze tuto situaci dobře ilustrovat rozdílem zveřejňované "průměrné ceny CCS" a ceny nejlevnějších čerpacích stanic. "V dobách, kdy se daňovým únikům dařilo, pohyboval se tento rozdíl mezi 1,5 až 2,7 korunami, v době, kdy byly úniky výrazně omezeny, činil tento rozdíl 1 korunu. Aktuální  rozdíl (sobota  24. 5.) je rozdíl u benzínu 1,3 Kč a u nafty 2,1 Kč," tvrdí Indráček a dodává: "Rádi bychom při této příležitosti poděkovali všem 18 senátorům, kteří se zastali menších soukromých firem a na rozdíl od většiny svých kolegů dali najevo, že stát si nesmí svou úlohu při výběru daní zjednodušovat neefektivními kroky, které bezdůvodně likvidují celé skupiny poctivých podnikatelů."
Nález  ústavního soudu představuje pozitivní zprávu také dalším oborům,  kde dochází k daňovým podvodům, a kde se o zavádění kaucí rovněž uvažovalo. Zdá s, že nově obsazená ministerstva i Parlament by se již podobného excesu neměl nedopustit.

Autor: jk

Diskuse

  • PETR, 26. 5. 2014 17:11: No co dodat?Tohle asi vážně nikdo nečekal.Aspon někdo ukázal té bandě zkorumpovaných pitomcu že ne všechno jim projde.Jen skoda ,že hodně firem a soukromníku diky kaucím padlo na hubu.
    • Petrp, 26. 5. 2014 20:39: JO, to opravdu pomůže, když už mnoho slušných malých firem zabalilo podnikání. Jejich místo zaujaly velké, barevné společnosti, což byl úmysl. Proč stát nechává v chodu firmy, které mají kauci, ale platí DPH v zahraničí a ne v ČR. Města zaslíbená, jako Chlumec , Kolín a Pardubice ( i další) jsou toho důkazem. Z těchto míst proudí nafta levnější o 50 haléřů, než ne nejlepší nákup s platzbou přžedem na ČEpru, nebo terminálech České rafinerské. Proč se o to státní orgány nezajímají, když se tímto způsobem stále podvání na daních ? Žádný tlak od orgánů činných v trestním řízení není vidět. Hlavně že ministr financí, který se cpal do politiky i tím, že zarazí daňové úniky opět předvedl, že slibem neurazíš. A slušní obchodníci ztrácejí zákazníky díky přílivu zboží "za super preiss" a přitom ani neví, jestli zboží má správnou kvalitu. Státe konej !
    Reagovat na komentář
Přidat nový komentář

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek