V Havířově byla oteřena veřejná nabíjecí stanice pro elektromobily

Severomoravský Havířov je dalším městem, které se připojilo k projektu Elektromobilita ČEZ. Slavnostní podepsání memoranda o spolupráci doprovázelo otevření veřejné dobíjecí stanice u budovy magistrátu a předání elektromobilu Peugeot iOn městu Havířov.

Elektromobilita ČEZ"Pro náš region je rozvoj elektromobility významný hlavně z hlediska nižšího znečištění ovzduší. Proto jsme se jako město připojili k projektu Elektromobilita ČEZ. Chceme ukázat, že do města může být elektromobil ideálním vozem," tvrdí Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu. Potvrzuje tím myšlenku rozvoje elektromobility nejen v samotném Havířově.
"Havířov je 11. největší město v ČR, navíc se velmi angažuje v aktivitách směřujících ke zlepšení kvality ovzduší. Město si vyzkouší provoz elektromobilu a věříme, že to přispěje k další propagaci elektromobility jako čisté dopravy nejen na úrovni města a nejbližšího okolí," dodává Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.
Díky nově navázané spolupráci Skupiny ČEZ s městem Havířov je ode dneška v provozu i veřejná dobíjecí stanice elektromobilů, která stojí hned vedle budovy havířovského magistrátu v ulici Jana Švermy. V Moravskoslezském kraji tak ode dneška jezdí již šest elektromobilů v barvách ČEZ. Kromě města Havířov je využívá město Ostrava, Krajský úřad Moravskoslezského kraje a ČEZ Měření. Majitelé elektromobilů najdou v Moravskoslezském kraji již čtyři veřejné dobíjecí stanice elektromobilů, a to v Ostravě a Havířově.


Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita ČEZ již v roce 2010. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu a postupně nabídne infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty. Z pohledu energetiky je současně důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.
Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice více než 35 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či městských částí. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Trutnově, Hradci Králové či ve Vrchlabí. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců.
V rámci pilotního projektu je provozováno několik desítek elektromobilů po celé ČR.
Do projektu Elektromobilita ČEZ se zapojilo již více než 50 partnerů. Těmi jsou například Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Vrchlabí, Pardubice, či Ostrava, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Mezi partnery jsou společnosti McDonald's, Kaufland, Tesco nebo automobilky jako Škoda Auto, Peugeot, Mercedes-Benz, Nissan či Opel.

 

Autor: jk

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek