V Labi se nově mrská 400 kilo rybích násad. Byly u toho i děti z Neratovic

Po úspěšném jarním vysazení rybích násad do největší české řeky Labe vypustilo padesát dětí ze třetí a čtvrté třídy základní školyIng. M. Plesingera-Božinova v Neratovicíchdo jejích vod dalších 400 kilogramů ryb.Odolné původní druhy ryb, především lína obecného, štiku obecnou, sumce velkého, úhoře říčního a kapra obecného, dodalaoblastní organizace Českého rybářského svazu v Neratovicích. Vysazení ryb zorganizovala a financovala Spolana, kterápatří do rafinérské a petrochemické skupinyUnipetrol.Během šesti let existence tohoto ekologického programu bylo do Labe vypuštěno téměř 3 000 kilogramů ryb.

Spolana 1

"Také letos vysazujeme ryby do řeky Labe dvakrát. Na jarní výsadbu v Neratovicích u železničního mostu jsme navázali podzimní akcí, při které si děti, díky příznivému počasí, mohly opéct i špekáčky. Letos se již druhým rokem zapojily lektorky z Ekologického centra Kralupy, které si pro děti připravily soutěže s ekologickou tématikou. Zhruba padesátka dětí si z akce odnesla velký zážitek umocněný zajímavou zkušeností, vypustit do řeky vlastní živou rybu,"uvádíMiroslav Falta, jednatel společnosti Spolana. 

Rybáři s dětmi oživili podzimní vody řeky Labe o různé druhy ryb, jako je lín obecný, amur bílý, štika obecná, sumec velký a kapr obecný. Tyto druhy ryb vytvářejí v řece vyvážené společenství, které plní řadu ekologických funkcí. "Vzhledem k velikosti, které ryby v Labi dorůstají, jsou tyto druhy zároveň cenným úlovkem zejména pro mladé začínající sportovní rybáře. Každoročně na Labi pořádáme rybářské závody, o které je tradičně velký zájem," vysvětluje Vladislav Náhlovský, předsedamístní organizace Českého rybářského svazu,a dodává: "Pravidelné zarybňování Labe je pro udržení vodního ekosystému nezbytné." Spolana se podílí nejen na vysazování ryb, ale také na zajišťování co nejlepšího životního prostředí pro všechny vodní živočichy. Čistotu vody v okolí výrobního areálu dokládají výsledky pravidelného monitoringu stavu a kondice rybí populace i opakované rybářské závody.

Spolana 2

 "Pozvání jsme rádi přijali. O účast byl mezi dětmi i pedagogy veliký zájem. Děti měly možnost si podrobně prohlédnout a osahat říční ryby, ale také se dozvědět od rybářů různé zajímavosti z jejich života. Díky soutěžím připraveným Ekologickým centrem Kralupy, si děti procvičily a rozšířily své znalosti o životním prostředí a jeho ochraně," říká Jaroslava Šafářová, učitelka ze Základní školy Ing. M. Plesingera-Božinovaz Neratovic.

"My jsme si pro děti připravili několik zábavných aktivit s ekologickou tématikou, protože je důležité, aby už malé děti získávaly povědomí o odpovědném chování k životnímu prostředí," říkáJana Krátká, lektorka Ekologického centra Kralupy nad Vltavou.

Skupina Unipetrol spolupracuje s místními rybáři také v Ústeckém kraji, kde vysazují ryby již od roku 2010. Společně vypustili do řeky Bíliny více než sedm tun ryb v hodnotě 650 tisíc Kč. Spolana ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará také o pár sokola stěhovavého hnízdícího v areálu Spolany, který letos vyvedl své vůbec první mládě. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.

 

TZ Spolana

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2020/03 Téma číslaNejen na čerpací stanice se vrací život
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Reklama

  • Uniti 2021 4
  • CardManager

  PETROLsummit 20

  5. 11. 2020

  Praha

  Přihlásit se

  PETROLawards

  14. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací