Z německého skladu zmizely tisíce litrů české nafty

Název bavorského městečka Krailing nejspíš většině Čechů nic neřekne. Žije v něm necelých osm tisíc obyvatel a nemá výraznější dominantu. V jeho okolí se však paradoxně nachází téměř deset procent všech strategických zásob nafty ČR.

Viktoriagruppe
12 tisíc aut by naplnilo množství nafty, které kontroloři nemohli dohledat ve skladech firmy Viktoriagruppe.

Na tamní podzemní úložiště se v uplynulých týdnech zaměřili kontroloři Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Výsledek? "Naši pracovníci při kontrole zjistili, že přes 700 tisíc litrů nafty chybí," uvedl předseda správy Pavel Švagr. Pro ilustraci: uvedené množství paliva by naplnilo 12 tisíc osobních aut a jeho cena by na pumpách přesáhla 25 milionů korun.
Podzemní skladiště, které za studené války využíval Bundeswehr, vlastní česko-německá společnost Viktoriagruppe. Správa hmotných rezerv si ji najímá, aby jí zde skladovala zásoby paliva, které by stát mohl využít v případě války či živelné pohromy. Zástupci firmy dnes ujišťují, že chybějící palivo okamžitě doplnili. "Nafta se rozhodně neztratila, pouze její množství nebylo možné změřit. Část totiž zůstala v produktovodech a část byla v odkalovacích jímkách," tvrdí jednatel Viktoriagruppe Lubomír Novotný.
Podle kontrolorů je však takovéto vysvětlení nepřijatelné. "Smlouva jasně říká, že nafta musí být v nádržích dostupná po celou dobu v předepsaném množství," dodává Švagr. Firmě proto udělili pokutu a zároveň snížili platby, které jí správa platí za skladování paliva. "Celková výše sankcí přesáhne 500 tisíc korun," upřesnil Švagr. Zda jde o přiměřenou pokutu, nechce správa komentovat - výše sankcí podle ní vyplývá z podepsané smlouvy.
Německé sklady firmy Viktoriagruppe začala SSHR využívat v roce 2010. Tehdejší předseda Ladislav Zabo vysvětlil rozhodnutí tím, že půjde o levnější způsob než skladování u státní firmy Čepro. Kolik podniku platí, ale zůstává tajné. "Bohužel, smluvní vztahy s našimi partnery neumožňují takovéto podrobnosti zveřejnit," tvrdí mluvčí správy Jakub Linka.
Spolupráce s firmou Viktoriagruppe přitom od počátku budila rozpaky - firma má utajené vlastníky, které v době podpisu smlouvy neznala ani SSHR. "Všechny údaje o společnosti a její vlastnické struktuře jsou uvedeny v obchodním rejstříku," tvrdí mluvčí Linka.
Jenomže z českého rejstříku lze vyčíst jen tolik, že v orgánech firmy sedí dva Češi. HN proto prozkoumaly několik německých databází firem, včetně spolkového věstníku - informace o vlastnících se ovšem nikde nevyskytují. "Našimi akcionáři jsou právnické osoby a z malé části fyzické osoby. Nemám ale oprávnění více sdělit," říká jednatel Novotný.
Novináři přitom dříve poukázali na to, že Viktoriagruppe může být propojena s lidmi kolem obří ruské společnosti Lukoil. Člen představenstva Viktoriagruppe Petr Malý totiž před deseti lety vedl firmu Lukoil Prague, která do té doby působila jako zastoupení Lukoilu v Česku. Podnik však spojitost odmítá. "Viktoriagruppe tehdy pouze koupila společnost, která ze zdejšího trhu odcházela. Se současným Lukoilem nemáme nic společného," tvrdí Novotný.
Ruský Lukoil dnes v Česku oficiálně zastupuje Lukoil Aviation Czech vedená poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. Ta v minulosti rovněž dostala pokutu za pochybení při skladování státního paliva. Podle soudu má zaplatit 27 milionů korun.

Autor: Vladimír Šnídl, Václav Lavička, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek