Začíná souboj Unipetrolu a MOL o třetinu České rafinérské

Skupina Eni udělala první krok k odchodu z Česka: prodala svých 125 čerpacích stanic Agip maďarskému ropnému holdingu MOL. Zároveň podepsala předběžnou dohodu s Maďary o prodeji svého téměř třetinového podílu v České rafinérské. Většinový vlastník rafinerií, skupina Unipetrol, o něj má však také velký zájem. Boj o české rafinerie tak může začít.

Rafinerie Kraluůp

Italská Eni je po prodeji pump Agip na odchodu i z českých rafinerií (na snímku Kralupy). Unipetrol chce využít předkupní právo a mít ve zpracovateli ropy 100 %.

Součástí dohody s MOL byl prodej 208 čerpacích stanic celkově ve třech zemích - v Česku, Rumunsku a na Slovensku. Italská skupina tak potvrzuje, že v regionu podnikat nechce. V tuzemsku jí zbylo poslední aktivum - 32,4procentní podíl ve ztrátové České rafinérské. I proto se tohoto podílu chce také již delší dobu zbavit. V tomto okamžiku jsou však kupci dva. MOL a skupina Unipetrol, která chce Českou rafinérskou plně ovládnout a má na podíl Italů předkupní právo.
Jeho hodnota se odhaduje přibližně na padesát milionů dolarů, tedy kolem miliardy korun. Tato částka je odvozena od hodnoty šestnáctiprocentního podílu Shellu v České rafinérské, za nějž Unipetrol v loňském roce zaplatil okolo půl miliardy korun.
Pro Maďary, kteří se po Benzině stanou dvojkou na českém retailovém trhu pohonných hmot, má podíl v České rafinérské smysl z hlediska doplnění aktivit rafinerie Slovnaft na Slovensku, která MOL také patří. MOL dnes v Česku kontroluje síť 24 čerpacích stanic Slovnaft a 125 benzinek Pap Oil. Tato síť mu dává možnost být dominantním hráčem v maloobchodu s pohonnými hmotami na Moravě.
Pohonné hmoty však do těchto čerpacích stanic dodává právě Slovnaft. S akvizicí čerpacích stanic Agip by se Maďarům hodil podíl v České rafinérské proto, že má přístup k produktovodům, které vedou do zásobníků Čepra. Tím MOL pokryje i zásoby pohonných hmot pro Agip v Čechách.
Tyto tahy jsou v souladu se strategií MOL, jak se stát jedním z nejvýznamnějších hráčů v rafinerském a petrochemickém průmyslu v regionu střední Evropy.
Jenže Unipetrol, jenž o benzinky Agip též usiloval, bude chtít svého předkupního práva využít stejně, jako se stalo u podílu Shellu. "Samozřejmě o tento podíl stojíme, protože vidíme výhody, které pramení z konsolidace podílů v České rafinérské. Ze stejného důvodu jsme koupili podíl Shellu v loňském roce. Výsledkem je rychlejší rozhodovací proces nebo lepší využití kapacit. Navíc jsou petrochemické zásoby jištěny rafinérskými kapacitami a my náš byznys vnímáme jako integrovaný," řekl HN předseda představenstva Unipetrolu Marek Switajewski.
Ten zároveň potvrdil, že nehledě na akvizici Agipu ze strany Maďarů Unipetrol plánuje rozšiřovat svoji síť čerpacích stanic Benzina. A to jak pomocí organického růstu, tak i prostřednictvím dalších akvizic na českém trhu: "Momentálně s nikým nevyjednáváme, trh samozřejmě monitorujeme. I my chceme zvyšovat svůj podíl na maloobchodním trhu s pohonnými hmotami."
Unipetrol teď čeká na nabídku od Eni na odkup jejich podílu v rafineriích. Tato nabídka však bude vycházet z dohody, kterou Eni uzavřela se skupinou MOL. Na podání nabídky má Eni neomezenou dobu. Jakmile s ní však přijde, Unipetrol bude mít měsíc na to, rozhodnout se, zda předkupního práva využije, nebo třetinu v kralupské a litvínovské rafinerii přenechá Maďarům.
Unipetrol podíl Eni potřebuje ještě z jednoho důvodu. Jeho většinový vlastník, polská skupina PKN Orlen, jedná s českým státem o spojení státních ropných podniků Čepro a Mero s Českou rafinérskou. V tomto novém petroholdingu si Poláci přejí držet kontrolní podíl. Přítomnost Eni či MOL ve strukturách by tak mohla celý vyjednávací proces zpomalovat a komplikovat.


434 milionů korun byla provozní ztráta Unipetrolu v rafinérském segmentu za letošní 1. čtvrtletí. Meziročně se prohloubila o 100 milionů. Petrochemií se v případě Unipetrolu dnes rozumí jen podíl v České rafinérské. Pardubická rafinerie Paramo skončila se zpracováním ropy v roce 2012.

273 čerpacích stanic bude v Česku provozovat maďarská společnost MOL (skrze dceřiný Slovnaft) poté, co tu od Eni koupila 124 pump Agip. Po Unipetrolu (338 pump Benzina) se tak stane dvojkou na českém trhu. A zájem má o podíl Eni v České rafinérské.

Autor: Nikita Poljakov, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek