Záhada, která trvá: milion dolarů na kontě bývalého šéfa Čepra

Psal se 21. listopad roku 2003, když tehdejšímu řediteli státní firmy Čepro Tomáši Kadlecovi přišel na jeho švýcarský účet milion dolarů a navrch ještě 250 tisíc eur. Detektivové později získali i dokumenty k tomuto převodu peněz. Stál na nich vzkaz: Thank you for business.
Kadlec Čepro

Tomáše Kadlece, bývalého důstojníka tajné služby a kdysi také jednoho z nejvlivnějších státních úředníků, čeká ve středu soud - kvůli obchodům, které strategická státní akciovka, obchodující s benzinem a naftou, provedla za jeho působení.
A ačkoli mají státní zástupci už několik let podezření, že tak trochu záhadný milion dolarů mohl být Kadlecovou odměnou za některé ze žalovaných transakcí, neprůstřelné důkazy se nikdy nenašly. "Byly to jeho soukromé peníze, které mají jasně doložitelný původ. Ale nezveřejňujeme ho. To jsou majetkové poměry klienta," říká o původu v přepočtu přibližně 30 milionů korun Kadlecův advokát Radek Ondruš.

Obyčejný obchod. Nebo ne?

Kadlecův případ, na němž policisté pracovali od roku 2006, souvisí se složitými přeprodeji paliva. Zjednodušeně: Čepro pod Kadlecovým vedením levně prodávalo benzin a naftu a pak si je draze kupovalo zpět. Společně s Kadlecem je obžalovaný i jeho obchodní ředitel Alexandr Houška.
Dolary a eura dorazily na Kadlecův účet v roce 2003, kdy ho sociálnědemokratická vláda poslala do křesla generálního ředitele. Odesilatelem peněz byla lichtenštejnská společnost Shira Anstalt. "Je obvyklé, aby člověk, pracující od vysoké školy ve veřejném sektoru, mohl mít legální důvod pro zřízení účtu v zemi, která byla proslulá obchodním tajemstvím?" naznačuje státní zástupce Radim Daňhel. A verzi, že šlo o Kadlecovy legálně vydělané peníze, nevěří ani právníci Čepra.
"Obhajoba se snaží soud přesvědčit, že jednání obou obžalovaných představovalo běžné obchodní transakce v zájmu společnosti Čepro. Jenže informace o převodech peněz na soukromý zahraniční účet pana Kadlece ten příběh posouvá do zcela jiné roviny," potvrzuje advokát Jakub Štilec z kanceláře Češka Císař Smutný.
Kadlece s Houškou soud loni před koncem roku nepravomocně osvobodil, zítra je čeká odvolání. Státní zástupce Daňhel před rozsudkem na podezřelý milion upozornil, ovšem o tom, za co ve skutečnosti bývalému řediteli firmy peníze přišly a proč, se ve spisu neřeší. "Pan státní zástupce k tomu nenavrhoval žádné důkazy, svědky, prostě nic. A nikdo ani pana Kadlece nevyzval, aby původ peněz prokázal. Přitom by s tím neměl problém," říká advokát Ondruš. Žalobce Daňhel říká, že bylo na soudu, aby se s informací o švýcarském kontu vypořádal.

Soudkyně: Byli to "jen" ředitelé

Podstatou celé kauzy jsou obchody, v nichž vystupuje společnost Czech Energospace - tehdy firma bez historie, založená bývalým zaměstnancem Čepra. Čepro například téhle společnosti poskytlo zálohu milion dolarů na dodávku benzinu a nafty. "Jiné neznámé firmy takové zálohy nedostávaly," připomíná státní zástupce Daňhel. Navíc podmínku kontraktu Czech Energospace neplnila.
Později hrála roli v obchodu, při němž Čepro koncem roku 2003 prodalo pohonné hmoty za nízké ceny, přestože od Nového roku se zvyšovaly daně a bylo jasné, že porostou i ceny. A pak - už za zvýšenou cenu - Čepro palivo koupilo zpět. Škoda tak dosáhla 38 milionů.
A nakonec se firma objevuje v sérii transakcí, kdy státní firma nejdřív prodala palivo německé společnosti Marimpex, od níž ho získal Czech Energospace. A ten ho zase s přirážkou dodal zpět Čepru.
Kadlec s Houškou u soudu tvrdili, že to všechno byly obvyklé obchody přes prostředníky, jaké se v Čepru běžně dělaly. Navíc v časovém presu: podle předpisů prý museli stihnout v krátké lhůtě obměnit důležité palivové rezervy.
"V takovém případě se spojím třeba s čertem, když to dokáže udělat," říká Miroslav Kříženecký, advokát obchodního šéfa Houšky.
Soudkyně Králová část obchodů označila za promlčené, další pak nebyly trestné. Nadto Kadlec s Houškou byli "jen šéfové", kteří měli nastavit kontroly tak, aby k nevýhodným obchodům nedocházelo. Což udělali. Za výsledky konkrétních obchodů odpovídali podle soudkyně představenstvo a dozorčí rada.


Kdo je Tomáš Kadlec?

Bývalý šéf ekonomické tajné služby a důležitý úředník. Pracoval v Bezpečnostní informační službě jako ředitel ekonomického úseku kontrarozvědky, působil i jako poradce úřednického premiéra Josefa Tošovského. Za vlády Miloše Zemana se stal ředitelem nově zřízeného Národního bezpečnostního úřadu. Právě za jeho éry se objevily skandály s údajným kupčením s bezpečnostními prověrkami. Jako ředitel se například zastával svého podřízeného, který se stýkal s mafiánem Františkem Mrázkem. V roce 2003 se stal ředitelem státní akciové společnosti Čepro, která nakupuje a spravuje zásoby pohonných hmot. Server Aktuálně.cz později zjistil, že si jeho rodina nakoupila nemovitosti za 16 milionů. Detektivové ho vyšetřovali v souvislosti s útoky podnikatele Radovana Krejčíře na Čepro. Například kvůli smlouvě, napsané údajně tak, že ji nešlo dodržet. A kvůli níž by Čepro muselo platit miliardové odškodné. Státní zástupce později kauzu zastavil.

Autor: Vojtěch Blažek, Zdroj: Hospodářské noviny

Diskuse

  • Petr, 16. 3. 2014 17:06: Dobrý den, může tady někdo fundovaný vysvětlit jak je možný že na Onu mají od 15.3. Naftu a benzín za 33,90. Copak neberou karty? Já myslel, že jsou kauce?? Spíš nás Čepro pěkně houpe!!!!! Pane Loula nevíte jak to je možný??? Děkuji P.
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek