Zelená nafta na červeno?

Ministerstvo financí a zemědělství zvažuje, že by se oficiálně barvila tzv. zelená nafta pro zemědělce kvůli omezení daňových podvodů, což už dělají například ve Francii, Německu nebo na Slovensku. Celní a finanční správa by takové opatření jenom přivítala.

Zelená nafta 2

Vláda začátkem dubna odhlasovala obnovení daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce, které zrušila předchozí vláda Petra Nečase, a chce zákon co nejrychleji uvést do praxe, aby zemědělci mohli žádat o vratku již v červenci. Zkušenosti s barvením a značkováním paliv jsou i v tuzemsku, kde se například minerální oleje pro topné účely barví červeně.
Barvivo nebo značkovač lze efektivně odhalovat a kontroly se tím zjednoduší, neboť použití takového paliva se pozná i po mnoha zředěních. V opačném případě se zneužití takového paliva dokazuje pomocí dokladů a to bývá často velmi komplikované a většinou nedohledatelné.
Technicky by se taková nafta mohla barvit na červeno nebo na žluto, ale rozhodnuto o tom ještě není. Jelikož zemědělec spotřebuje mnohem více nafty, než představuje příděl nezdaněného paliva (100 litrů na hektar pole za rok a u luk 50 litrů), myslí si například i ministr Jurečka, že je to vlastně zbytečné opatření a barvením by se tato nafta navíc zase prodražila na náklady státy. Zatím nebylo vyčísleno, kolik by to stálo, aůe podle vyhlášky MPO ČR, které značkování minerálních olejů upravuje, je uvedeno jako minimální množství 6 miligramů značkovací látky na litr. Vedle barvení je také možné "značkovat" tekutiny, u kterých daňový podvod hrozí, přidáním velmi malého množství nanočástic, které rovněž dokáží speciální přístroje odhalit.

Autor: jk

Diskuse

  • Petr, 20. 4. 2014 23:33: Prostě zase další nápad nějakého aktivisty, který o barvení nic neví. Barvivo je jen polovina značení ETO ( extra lehký topný olej, tedy topná nafta), druhou část dělá jakýsi "izotop", který i po odstranění červené zůstáva. Pravdou ovšem je, že když přijde kontrola z FÚ, vždy chce vidět tu červenou barvu, která ale s časem klesá na dno a bez zamíchání se nafta jeví zcela normálně - na pohled. Navíc při spalování v motoru se z výfuku nic nepozná žádnou barvou. Stát by tedy musel mít další úředníky, co by chodili kontrolovat apak ještě jiné, co by kontrolovali ty kontrolory, jestli to dělají dobře. Zbytečné papírování a náklady. Kdyby jste raději omezili podporu pro výrobu bio nafty a naopak ten, kdo pěstuje řepku by dostal peníze za to, že ji bude používat do svých strojů. Ale Babiš má největší výrobnu a tak omezení jistě neprojde.
      Reagovat na komentář
    Přidat nový komentář

    Petrol Magazín

    Aktuální vydání2024/05 Téma číslaPumpy a myčky pod vodou
    Aktuální číslo

    Přihlašte se k odběru novinek