Zisk Lukoilu se loni propadl o téměř dvě pětiny

Druhá největší ruská ropná společnost za loňský rok vykázala čistý zisk 4,75 miliardy amerických dolarů a čistý zisk společnosti, která je druhým největším ruským producentem ropy, se tak  oslabil o 39%.

Lukoil v Moskvě
Honosná centrála společnosti Lukoil v Moskvě

Hlavním důvodem této nelichotivé bilance je propad cen ropy a nenaplnilo se ani očekávání analytiků, kteří předpokládali, že čistý zisk za loňský rok se bude pohybovat okolo 6,6 miliardy dolarů. Zisk Lukoilu před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) loni klesl na 15,98 miliardy dolarů z úrovně 16,7 miliardy dolarů, na které byl v roce 2013. Ani těmto ziskům společnost nenaplnila prognózu analytiků, kteří předpovídali, že bude na úrovni 19,5 miliardy amerických dolarů.
Loňské tržby Lukoilu přitom stouply o 2 procenta na 144,2 miliardy dolarů, čímž překonali očekávání, že budou v objemu 143,6 miliardy dolarů. Ropné společnosti vážně postihl pokles cen ropy, které pro nadměrnou nabídku se oproti svému loňskému vrcholu snížily o téměř polovinu. V případě ruských ropných společností navíc slabší rubl zvýšil jejich dluhy v zahraničních měnách a Lukoil je navíc jednou z několika ruských energetických firem, na které Spojené státy a Evropská unie uvalily sankce kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi, což mu výrazně zkomplikovalo přístup k finančním prostředkům. Firma proto byla nucena zredukovat své investice i aktivity ve střední a východní Evropě. Z Česka tak například zmizí 44 čerpacích stanic ruské společnosti, které odkoupil maďarský MOL. Podobně postupuje Lukoil na Slovensku, Maďarsku a také na Ukrajině.
Evropského trhu se však Lukoil vzdát nechce, o čemž svědčí aktivity společnosti na holandskémn trhu. Koncem února totiž Rusové oznámili, že se dohodli se společností Auto Maas na odkoupení 18 čerpacích stanic v jižní části Holandska, čímž rozšířili svou síť v zemi tulipánů na 76 čerpacích stanic. Celkem tak bude mít Lukoil v zemích Beneluxu již 268 pump, což úzce souvisí i s dalšími aktivitami druhé největší ruské ropné společnosti. Na nizozemský trh čerpacích stanic sice vstoupil Lukoil teprve v roce 2012, ale již v roce 2009 získal 45procentní podíl v rafinerii Zeeland Vlissingen. V dubnu 2012 pak Rusové odkoupili síť čerpacích stanic SmeetsGeelen a v prosinci 2013 byly převzaty čerpací stanice Rotonde.

 

Autor: jk, Zdroj: PetrolPlaza

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek