Ministr Kuba chce sloučit Mero a Čepro

Stát by měl opět posílit svůj vliv v ropném průmyslu. V první fázi to znamená sloučit státem vlastněné podniky Mero a Čepro, výhledově pak získat podíl v České rafinérské. Takový je plán ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, pro který se v nejbližších týdnech pokusí získat souhlas rady ekonomických ministrů.

Ministr chce naopak "pohřbít" plány na propojení Čepra s některou ze silných rafinerských skupin ve střední Evropě. Místo toho má vzniknout obdoba energetické skupiny ČEZ s působností v oblastech přepravy, zpracování a skladování ropy. "Nebylo z dnešního pohledu šťastné, že se stát zbavil vlivu v rafineriích. Ukazuje se, že je to strategická oblast, podobně jako výroba elektřiny," sdělil ministr Martin Kuba Lidovým novinám.
Stát je stoprocentním vlastníkem akciových společností Mero ČR a Čepro. První z nich vlastní ropovody a centrální ropné tankoviště u středočeské Nelahozevsi, druhá má starosti skladování a distribuci ropných paliv. Čepro též provozuje síť čerpacích stanic EuroOil.
Sloučený podnik však nemá skončit jen u těchto aktivit. Kuba by si přál dokončit již delší dobu rozjednaný odkup podílu v ropovodu TAL z italského Terstu do Bavorska. Česko by tím získalo lepší přístup k užívání ropovodu. Dnes musí spoléhat na to, že v ropovodu TAL zůstává volná kapacita pro přepravu ropy do Česka.

Stát jako zachránce rafinerií
Dalším krokem pak má být koupě podílu v České rafinérské, tedy podniku, který provozuje ropné rafinerie v Litvínově aKralupech nad Vltavou. Ten má v současnosti tři vlastníky - holding Unipetrol s polskými vlastníky, italský koncern Eni a britsko-nizozemský Shell. Přinejmenším poslední z nich v minulosti jednal o prodeji svého 16procentního podílu.
Současný stav a výhled rafinerského a petrochemického průmyslu v Česku není radostný. Holding Unipetrol loni vykázal šestimiliardovou ztrátu. Vminulém týdnu vedení Unipetrolu též definitivně rozhodlo o ukončení rafinace ropy v Pardubicích. Udržovat v provozu tuto malou a starou rafinerii se již nevyplácelo.
Odborníci pohybující se v ropné branži řadu let upozorňují na nízké investice do rozvoje a modernizace českých rafinerií. Zdrojem potíží jsou také časté personální změny ve vedení Unipetrolu i České rafinérské. Ministr Kuba se příliš netají výhradami k působení polského PKN Orlenu jako "vládce" české petrochemie. Prodej většinového podílu v Unipetrolu Polákům před sedmi lety považuje za chybu. "Pokud chceme petrochemický průmysl v Česku zachovat, musíme vrátit do hry státem vlastněnou společnost," řekl ministr průmyslu.

Autor: David Tramba, Zdroj: Lidovky.cz

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek