Saúdská produkce ropy nejvyšší za třicet let

Saudská Arábie v červnu zvýšila těžbu ropy meziměsíčně o 3 % na 10,1 mil. barelů za den, čímž nahradila Rusko na pozici největšího světového producenta této klíčové suroviny, vyplývá z údajů organizace JODI, která sdružuje ropné producenty a spotřebitele. Ani rostoucí saúdská těžba, nyní na nejvyšší úrovni za víc jak třicet let, nestačí kompenzovat politické napětí na Blízkém východě, které ropu v posledních dnech vyhnalo na tříměsíční maxima. 

Ropa a dolar
Zdražující ropa  přidělává starosti americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který bude za tři měsíce v duelu s republikánem Mittem Romneym usilovat o znovuzvolení. Poté, co se barel severomořského Brentu v polovině minulého týdne dostal ke 118 USD, přinesla agentura Reuters zprávu, podle níž americká vláda v odpověď na růst cen znovu zvažuje uvolnění části strategických ropných zásob. Brent  se po zprávě propadl až o 4 USD  níže; momentálně se drží lehce pod 116 USD  za barel. 
Zdroj z Bílého domu agenturnímu zpravodaji sdělil, že Obamova administrativa o čerpání ze státních rezerv přemýšlí také proto, aby rostoucí ceny energií nepodkopávaly sankce namířené proti Íránu kvůli jeho jadernému programu. Úplné ropné embargo na Teherán uvalila od 1. července i Evropská unie. Američtí představitelé teď prý budou pozorně sledovat ropný trh, zejména vývoj cen po prodlouženém víkendu od soboty 1. do pondělí 3. září, na které ve Spojených státech připadá Den práce. Mluvčí Bílého domu uvedl, že uvolnění strategických zásob je jednou ze zvažovaných možností. 
Účinnost takového kroku ale může snížit skutečnost, že ostatní velcí spotřebitelé ropy, sdružení v rámci Mezinárodní energetické agentury (IEA), se k uvolňování strategických zásob staví vlažně až odmítavě. Výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoeven v reakci na zprávu Reuters uvedla, že trh je dostatečně zásoben a že k čerpání rezerv není důvod. Dodala ale, že americké zásoby nyní překračují povinných 90 dní spotřeby a že nakládání s nimi je vnitřní záležitostí Spojených států. 
Velká Británie a Francie se k diskuzi o možném zásahu na trhu s ropou staví otevřeně, zato Japonsko a Jižní Korea v pátek oznámily, že intervence není třeba. "Zásoby se neuvolňují, když jsou ceny vysoko, ale když nedostačuje nabídka. Ta je nyní dostatečná," uvedl zdroj z japonské vlády. 
Situace se nicméně mírně podobá událostem z loňského roku, kdy se rezervy nakonec čerpaly. Několik týdnů poté, co eskalující občanská válka v Libyi zastavila export ropy z tamních terminálů, Obama získal souhlas IEA s koordinovaným uvolněním 60 mil. barelů ropy. Kvůli íránskému ropnému embargu na trhu nyní chybí asi 1 mil. barelů denně, což zhruba odpovídá ztrátě z libyjských exportů. 
Obama se v záležitosti ropných zásob obrátil na britského premiéra Davida Camerona už v březnu. Tehdy se západní vlády strachovaly, že přitvrzení sankcí vůči Íránu a začátek letní řidičské sezóny by mohly vytlačit ropu nahoru, a ohrozit tak křehké oživení světové komiky. V květnu o možnosti uvolnění zásob za asistence IEA diskutovala skupina zemí G-8, avšak dodatečný export ze Saúdské Arábie a slábnoucí poptávka ztrátu íránského exportu dostatečně kompenzovaly. 
V posledních dvou měsících ale barel Brentu podražil o víc jak 30 % a dostal se k hranici 120 USD, která podle všeho debatu o uvolňování zásob opět otevřela. 
Saúdský ropný export podle údajů kartelu OPEC v červnu dosáhl 7,84 mil. barelů za den, nejvíc od listopadu 2005. Saudové více vyváželi a mírně snížili objem ropy ve svých skladech. Podle statistik JODI, které srovnávají data od vlád s dalšími zdroji, Rusko v červnu těžilo 9,9 mil. Barelů ropy denně. JODI funguje v rámci organizace International Energy Forum sídlící v Rijádu, která sdružuje spotřebitele i těžaře ropy a zemního plynu. Mezi jejími členy figurují Čína, Spojené státy a země EU.

 

Autor: Václav Trejbal, Zdroj: Patria Online

Diskuse

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/04 Téma číslaLéto na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek