Archiv aktualit

Shell představila první LNG stanici v Česku

Společnost Shell dnes představila svojí první LNG stanici v České republice v Dobšicích na exitu 50 dálnice D11. Jedná se o čerpací stanici pro nákladní vozidla, která je technologicky připravena jak na tankování LNG, tak do budoucna i na BioLNG.

Orlen Unipetrol rozšiřuje své kompetence v oblasti inženýrských služeb

Rok po založení společnosti Orlen Projekt Česká republika skupina Orlen Unipetrol dále rozšiřuje své aktivity a kompetence převzetím projekčních a inženýrských služeb od brněnských společností UNIS a UNIS Power. Díky této akvizici skupina Orlen Unipetrol významně posílí své možnosti a kapacity pro realizaci svého rozsáhlého investičního plánu, strategického rozvoje a transformace směrem k udržitelné budoucnosti.

Aktuální vývoj cen PHM v ČR

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stouply. Cena benzínu Natural 95 se zvýšila o 81 haléřů na 39,70 Kč za litr. Nafta zdražila o 44 haléřů na 39,04 Kč za litr (ceny k 9. 4. 2024; zdroj: CCS).

Používáním aplikace Orlen lze bezplatně přispívat na dobrou věc

Síť čerpacích stanic Orlen, patřící do rafinérské a petrochemické skupiny Orlen Unipetrol, představuje novinku pro uživatele své věrnostní aplikace. Ti mohou přispět na dobročinné účely darováním nasbíraných věrnostních bodů vybraným neziskovým organizacím, a to prostřednictvím Nadace Orlen Unipetrol, která tyto věrnostní body promění na finanční prostředky.

MPO upravilo vyhlášku o stavu nouze v plynárenství

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předložilo do mezirezortního připomínkového řízení novelu vyhlášky o stavu nouze v plynárenství a způsobu bezpečnostního standardu dodávky plynu. Jde o záložní opatření, které posílí energetickou bezpečnost České republiky a pomůže zajistit stabilní zásobování plynu v případě krize.

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO XTL. Je to produkt se 100% obsahem HVO (Hydrotreated Vegetable Oil), vyráběným z rostlinných olejů. Palivo je dostupné ve skladu v Třemošné.

Petrol Plzeň je nově součástí skupiny NRG GROUP

Společnost Petrol Plzeň, která se zabývá prodejem a distribucí pohonných hmot, se počátkem února stala součástí ústecké skupiny NRG.

Shop a gastronomie

Škodí, nebo prospívají?

Nejčastější jídlo, které si dáme u čerpacích stanic, je tzv. fastfoodového typu: hranolky, hamburgery, opečené klobásy, párek v rohlíku. Je problematické jednak kvůli vysokému energetickému obsahu, ale i kvůli obsahu nasycených a tzv. transtuků, které mohou způsobovat zdravotní problémy. Jak ale říká profesorka Jana Hajšlová z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT Praha, pokud si někdo dá podobný pokrm jen jednou za čas, nic se neděje. Jde o to, aby ho nekonzumoval pravidelně.

Produkty

Posílení role na maloobchodním trhu

Akciová společnost Čepro kupuje síť Robinoil. Předmětem transakce je 75 čerpacích stanic, které během letošního roku rozšíří stávající síť Eurooil. S celkem 285 čerpacími stanicemi se zvýší podíl Čepra na českém retailovém trhu a potvrdí pozice třetího největšího hráče na trhu. Transakci už posvětil i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Alternativa

Uhasit se dá cokoliv

Elektromobilita se také v Česku stále hlasitěji hlásí o slovo, máme již docela hustou síť nabíječek a často na ně narazíte také na čerpací stanici. S tím samozřejmě souvisí i bezpečnost. Požár na čerpací stanici je obrovský problém, co se ale stane, když bude hořet elektromobil? Je to opravdu takový problém, jak se píše v médiích?

Nakupujte dálniční známky pouze oficiální cestou

Ceny se v mnoha odvětvích v posledních letech zvyšují. Od března tohoto roku si řidiči musejí připlatit také za dálniční známku, což je pro ně významnou změnou.

Vývoj spotřeby pohonných hmot v ČR za rok 2023

Za rok 2023 dosáhla celková spotřeba pohonných hmot 8,384 mld. litrů (6884 tis. tun) tj. o 2 % více než v roce 2022 (index 102 %). Rozhodující podíl tvoří motorová nafta (73,5 %) a je 3x vyšší oproti automobilovému benzinu.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek