Archiv aktualit

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO XTL. Je to produkt se 100% obsahem HVO (Hydrotreated Vegetable Oil), vyráběným z rostlinných olejů. Palivo je dostupné ve skladu v Třemošné.

Petrol Plzeň je nově součástí skupiny NRG GROUP

Společnost Petrol Plzeň, která se zabývá prodejem a distribucí pohonných hmot, se počátkem února stala součástí ústecké skupiny NRG.

Shop a gastronomie

Škodí, nebo prospívají?

Nejčastější jídlo, které si dáme u čerpacích stanic, je tzv. fastfoodového typu: hranolky, hamburgery, opečené klobásy, párek v rohlíku. Je problematické jednak kvůli vysokému energetickému obsahu, ale i kvůli obsahu nasycených a tzv. transtuků, které mohou způsobovat zdravotní problémy. Jak ale říká profesorka Jana Hajšlová z Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT Praha, pokud si někdo dá podobný pokrm jen jednou za čas, nic se neděje. Jde o to, aby ho nekonzumoval pravidelně.

Produkty

Posílení role na maloobchodním trhu

Akciová společnost Čepro kupuje síť Robinoil. Předmětem transakce je 75 čerpacích stanic, které během letošního roku rozšíří stávající síť Eurooil. S celkem 285 čerpacími stanicemi se zvýší podíl Čepra na českém retailovém trhu a potvrdí pozice třetího největšího hráče na trhu. Transakci už posvětil i Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Alternativa

Uhasit se dá cokoliv

Elektromobilita se také v Česku stále hlasitěji hlásí o slovo, máme již docela hustou síť nabíječek a často na ně narazíte také na čerpací stanici. S tím samozřejmě souvisí i bezpečnost. Požár na čerpací stanici je obrovský problém, co se ale stane, když bude hořet elektromobil? Je to opravdu takový problém, jak se píše v médiích?

Nakupujte dálniční známky pouze oficiální cestou

Ceny se v mnoha odvětvích v posledních letech zvyšují. Od března tohoto roku si řidiči musejí připlatit také za dálniční známku, což je pro ně významnou změnou.

Vývoj spotřeby pohonných hmot v ČR za rok 2023

Za rok 2023 dosáhla celková spotřeba pohonných hmot 8,384 mld. litrů (6884 tis. tun) tj. o 2 % více než v roce 2022 (index 102 %). Rozhodující podíl tvoří motorová nafta (73,5 %) a je 3x vyšší oproti automobilovému benzinu.

Čerpací stanice

Všechny cesty vedou na pumpu…

Provoz na evropských silnicích a dálnicích, Česko nevyjímaje, zásadním způsobem zahušťují kamiony. Mezi nimi ale existuje jedna speciální a možná i trochu privilegovaná skupina – cisternové soupravy, které zajišťují přepravu pohonných hmot. Bez nich by byly čerpací stanice na suchu stejně jako automobily a provoz by utichnul. Pojďme se podívat, co všechno přeprava pohonných hmot obnáší, jaká přináší rizika a co kvůli tomu musí zajišťovat a splňovat distributoři pohonných hmot a jejich zaměstnanci – řidiči cisteren.

ČEZ staví ultrarychlé dobíjecí stanice pro síť KM-PRONA

Řetězec čerpacích stanic KM-PRONA věří elektromobilitě a ve spolupráci s provozovatelem nejvýkonnější české sítě veřejného dobíjení ČEZ začíná osazovat své areály ultrarychlými stojany. Po premiéře v krkonošské Velké Úpě vzniknou další stojany umožňující dobití auta za pár minut také na dalších místech.

Biopalivo HVO100 lze nově tankovat na čerpací stanici Jihlava Truck Park na trase dálnice D1

Eurowag, přední poskytovatel integrovaných řešení v oblasti silniční dopravy v Evropě, otevřel novou samoobslužnou čerpací stanici nabízející HVO100 u Jihlavy.

Ochrana trhu s plynem a rozvoj energetické infrastruktury

Hlavním tématem Rady pro energetiku v Bruselu, které se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, byla energetická bezpečnost. Na návrh České republiky a dalších států ministři jednali o lepší ochraně evropského trhu s plynem před nekoordinovaným zaváděním nových poplatků za jeho přepravu.

Produkty

Ekologie versus technika

Benzin, který obsahuje až deset procent bioetanolu, tankují od Nového roku čeští řidiči. Jednička na českém trhu, Orlen Unipetrol, dodává od ledna 2024 na český trh benzin s označením E10 místo současného E5. Přidává se k němu i maďarský MOL. Na co by si řidiči měli dát pozor?

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek