Archiv aktualit

Veletrh UNITI expo 2020 je přesunut na 9. až 11. února 2021

Z důvodu pandemie koronaviru byl změněn termín konání výstavy UNITI, původně plánované na 26. až 28. května 2020. "Ještě před několika týdny jsme všichni doufali, že se situace na jaře zlepší. Bohužel díky rychlému rozšíření pandemie je stále méně pravděpodobné, že se veletrh bude úspěšně konat v původně plánovaném čase. Neúnavně jsme pracovali na nalezení vhodného alternativního data, které zajistí zdraví našich vystavovatelů a návštěvníků i úspěch veletrhu, “vysvětluje Elmar Kühn, generální ředitel UNITI-Kraftstoff GmbH.

Unipetrol chce recyklovat plasty – postaví novou pyrolýzní jednotku

Unipetrol postaví ve svém závodě v Litvínově testovací pyrolýzní jednotku na zpracování odpadních plastů. V ní bude v následujících třech letech zkoumat chemickou recyklaci plastů a možnost její implementace do standardní výroby. „Naší ambicí je v horizontu několika let chemickou cestou recyklovat odpadní materiály nejen z nejbližšího okolí, ale pravděpodobně z celé České republiky a případně i dalších koutů střední a východní Evropy,“ řekl Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol.

Paliva jsou nejlevnější za poslední rok

Podle aktuálních dat Evropské komise (EK) stojí v Česku litr nafty 31,08 korun. Ceny pohonných hmot strmě klesají přibližně od půlky ledna. V současnosti jsou na nejnižší úrovni za poslední rok, přičemž vývoj plošných cen paliv, které vyhlašují petrolejářské společnosti pro firemní zákazníky, naznačují další pokles cen u čerpacích stanic. Například plošná cena nafty v síti Shell v tomto týdnu klesla o 70 haléřů na 29,19 Kč/l, v síti EuroOil dokonce na 28,49 Kč/l. Ve srovnání s cenově extrémním rokem 2012 je dnes litr nafty více než o 6 korun levnější. Vezmeme-li v úvahu rostoucí příjmy, za průměrnou mzdu si dnes koupíte skoro 1100 litrů nafty, v roce 2012 to bylo necelých 660.

Veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA a BIOMASA jsou přesunuty, uskuteční se na jaře 2021

Veletrhy Brno po dohodě s partnerskými oborovými svazy rozhodly o přesunu komplexu veletrhů zemědělské techniky na rok 2021. Všechny strany se shodly, že toto řešení je nejvhodnější z pohledu eliminace ekonomického rizika spojeného s možným zákazem konání hromadných akcí. Nový termín veletrhu je předběžně stanoven na 11. – 15. dubna 2021.

Zelená dohoda nesmí jít na úkor české ekonomiky

Dopady Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) na průmysl a další překážky vnitřního trhu Evropské unie. Hlavní témata, kterými se ve čtvrtek zabývala Rada pro konkurenceschopnost v Bruselu. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka je třeba mít ekologické ambice, ale přechod na nové technologie a jiný energetický mix musí být postupný, kompenzovaný a založený na precizních propočtech. Stávající podoba Green Deal je složitou výzvou pro celou EU, a pro průmyslové země může být i potenciální hrozbou z hlediska globální konkurenceschopnosti. Logickým zájmem České republiky přitom je udržet si ekonomickou stabilitu. Vicepremiér v Bruselu s evropskými partnery rovněž podepsal deklaraci o 5G koridoru Mnichov-Praha. Jde o strategický projekt, který má digitálně propojit Evropu.

Kolik litrů benzínu si Češi mohou koupit za mzdu?

Kolik litrů pohonných hmot (benzínu a nafty) si nyní Češi mohou koupit za průměrnou hrubou mzdu? Ve kterých letech si mohli Češi koupit za svou průměrnou hrubou mzdu historicky nejvíce, a naopak nejméně litrů pohonných hmot?

Stav na trhu s ropou

Kvůli epidemii koronaviru v Číně se značně snížila tamní spotřeba ropy a ropných produktů. China National Petroleum Corporation uvedla, že v prvním čtvrtletí bude čínská spotřeba ropných produktů o 36 % nižší oproti minulému roku. Průměrná spotřeba ropy v čínských rafineriích je v současnosti přibližně 10 milionů barelů ropy denně, což je o třetinu méně než v běžném období.

Německý federální ministr se stal patronem výstavy UNITI

V termínu od 26. do 28. května v Landesmesse Stuttgart v Německu oslaví UNITI expo 2020 své čtvrté výročí s jejím patronem ministrem hospodářství a energetiky Peterem Altmaierem. Podpora z politické sféry zdůrazňuje význam, který německá vláda přikládá veletrhu UNITI.

Ceny PHM poklesnou o více než 1 korunu

Kvůli prudkému snížení cen ropy Brent lze očekávat, že ceny benzínu a nafty propadnou do konce února o více než 1 korunu na litr. Důvodem je stále nízká spotřeba ropy v Číně kvůli koronaviru

Dobíječky ČEZ loni opět zdvojnásobily objem odběrů

Množství elektřiny odebrané v síti veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ loni meziročně vzrostlo o více než 100 procent, na 1 963 523 kWh. Nejčastěji řidiči elektromobilů doplňovali baterie svých vozů v Praze-Holešovicích a Karlíně, v Olomouci a ve Vestci. Skupina ČEZ aktuálně v ČR provozuje více než 190 veřejných dobíjecích stanic, z toho je 130 rychlodobíjecích. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF).

Tržby Unipetrolu za loňský rok dosáhly 129 miliard Kč

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2019. Tržby Unipetrolu činily 128,8 miliard Kč a zůstaly tak v meziročním srovnání na zhruba stejné výši. Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 5,8 miliardy Kč. Čistý zisk dosáhl úrovně 726 milionů Kč. Hospodářské výsledky byly nepříznivě ovlivněny přetrvávajícím zhoršeným stavem makroekonomického prostředí, náklady na snižování emisí a velmi nízkými maržemi v rafinérské i petrochemické části. Na rozdíl od roku 2018 nedošlo v minulém roce ke zrušení opravných položek vytvořených v minulosti k fixním aktivům skupiny (impairment) a k plnění za pojistné události z minulých let.

Kvalita pohonných hmot za rok 2019

Kontrolované parametry kvality pohonných hmot na domácích čerpacích stanicích za rok 2019 byly na vynikající úrovni. Celková chybovost trhu byla jen 0,7 %. Po celý rok byly všechny auto benziny i motorové nafty a CNG u čerpacích stanic ČAPPO bez jakékoliv chyby v kvalitě definované evropskými i českými normami.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2020/01 Téma číslaPožární bezpečnost na čerpací stanici
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek

Reklama

  • CardManager

PETROLsummit 19

31. 10. 2019

Hotel Olympik - Sokolovská 615/138
Praha 8

Přihlásit se

PETROLawards

13. ročník

prestižní profesní
celooborové soutěže

Více informací