F1 GAS Mníšek v Krušných horách

Čerpací stanice roku, TopTank, s.r.o.

PETROLmagazín čerpací stanice měsíce - březen

Pumpa s atmosférou Formule 1

Historie čerpacích stanic F1 GAS spadá do května roku 2004, kdy byla otevřena první čerpací stanice v Pavlově Studenci. Postupně začala společnost TOP TANK budovat síť čerpacích stanic výhradně na česko-německých hranicích v západních a severních Čechách. V současné době provozuje 10 čerpacích stanic. Čerpací stanice F1 GAS v Mníšku v Krušných horách byla zprovozněna v dubnu 2008 a jako jediná v celé síti disponuje mycí linkou.

F1 Gaz 1

Drsné horské pohraničí

Čerpací stanice F1 GAS v Mníšku je součástí rozložitého areálu služeb přímo na hraniční čáře. Komerční komplex budov s obchodem celoevropského řetězce Travel Free a rozestavěnou restaurací s terasou a dětským hřištěm užívá jediný vjezd, disponuje dostatkem parkovacích míst pro zákazníky. Klientelu zde v drtivé většině tvoří němečtí obyvatelé z širokého a poměrně hustě obydleného příhraničí. Česká část Krušných hor je podstatně méně zasídlena a stálými zákazníky jsou zde pouze lidé z malých osad Klíny a Nová Ves v horách. Z obou vesniček sem pravidelně jezdí tankovat především šoféři s traktory a stroji těžké mechanizace, kteří každý rok pomáhají zvládnout přívaly sněhu. Poloha na hřebeni Krušných hor ve výšce 750 m n. m. a dobrá dostupnost z vnitrozemí každoročně láká stovky milovníků hor a čerpací stanice se v sezóně stává výchozí základnou na křižovatce turistických tras. V zimě pro běžkaře a v létě pro cyklisty a pěší vandrovníky. A tak místní klientelu doplňují hlavně o slunečných víkendech třeba Berlíňané či Pražáci. I jejich specifickým přáním a potřebám se zde snaží maximálně vyjít vstříc.

Pohonné hmoty, cigarety, alkohol

Čerpací stanice F1 GAS v Mníšku nabízí základní sortiment pohonných hmot: motorovou naftu a Natural 95 u 3 oboustranných výdejních stojanů Tokheim ovládaných řídicím a pokladním systémem Shop (Unicode Systems). Právě víkendy jsou pro čerpací stanici a její personál tradičně nejnáročnějšími dny. I přes dostatečnou kapacitu čerpací stanice s 6ti výdejními stáními se zde často tvoří u stojanů fronty vozidel. Původní strategií provozovatele sítě stanic F1 GAS společnosti Top Tank byl rozdíl v ceně pohonných hmot u nás a v Německu, ale dnes se ceny paliv v obou zemích přiblížily natolik, že již neoslovují německé obyvatele ze vzdálenějších obcí.
Přesto stanice má zákazníkům kromě výhodné ceny pohonných hmot co nabídnout. Zájem je o mytí vozidel v mycí lince vybavené portálem Christ osazeným syntetickými kartáči, ale největším lákadlem je sortiment zboží v prodejně. Nejprodávanějšími položkami je alkohol a cigarety, které berou Němci po kartónech. Postupem doby se ale Němci naučili nakupovat české značky. Tradičně je zájem o kyselky Mattoni, lázeňské oplatky, autopotřeby Carson a překvapivě se zde velké oblibě těší piva Staropramen a Budvar. Plzeň zde tak na odbyt nešla, podle vyjádření obsluhy ji Němci totiž dobře znají a považují ji za prémiovou, a tudíž i dražší značku. Zajímavým artiklem oživujícím standardní sortiment tohoto typu prodejny je pravý český med, o který je na straně německé klientely celoročně velký zájem.

F1 Gaz 3  F1 Gaz 4

Atraktivní atmosféra Formule 1

Německý zákazník je velmi náročný a tomu se podřizuje i péče o čerpací stanici. Na prvním místě je pořádek a čistota. V tomto směru by si mohli provozovatelé našich čerpacích stanic z vnitrozemí vzít příklad z této horské stanice, kde se sněhem letos budou zápolit minimálně do poloviny dubna. Povrch kovových konstrukcí vlivem drsného horského podnebí postupně nahlodávají drobné pavučinky rzi a provozovatel už plánuje jejich natírání v rámci tradiční jarní údržby.
Veškerá obchodní komunikace je na stanici zcela pochopitelně v němčině. Její obsah a vůbec celková atmosféra čerpací stanice je postavena na atraktivitě seriálu závodů F1. Stanice F1 GAS takto rafinovaně jde vstříc německému zákazníkovi, který formule doslova miluje. V prodejně s názvem DEPO shop jsou rozmístěny velkoplošné obrazovky, na nichž probíhají pořady ze závodů seriálu F1, nechybí zde prosklená vitrína s nabídkou modelů závodních monopostů, svět Formule 1 připomínají i cenovkové lišty regálů se zbožím. Obsluha nosí stejnokroj v barvách týmu Red Bull Racing a to nikoliv náhodou - jeho jedničkou je Němec Sebastian Vettel, který každoročně bojuje o titul mistra světa a v Německu je jednou z největších sportovních celebrit současnosti.

F1 Gaz 5  F1 Gaz 6

Čistota a pořádek

Čerpací stanice na nás během naší návštěvy zapůsobila velmi pozitivně. Ocenili jsme obsluhu za neúnavnou údržbu čistoty a odklízení sněhu, venkovní nabídka byla pečlivě doplněna. Po vstupu do DEPO shopu se před zákazníkem otevírá podlouhlá, ale poměrně prostorná prodejna, která se v prostoru příčně orientované pokladní zóny rozšiřuje do šířky celého kiosku. Naproti vchodu dominuje v sestavě přístěnných regálů se zajímavě řešeným nasvětlením nebývale široká nabídka alkoholu. Ve středové části prodejního prostoru jsou čtyřstranné čtvercové gondoly převážně s akční nabídkou kartónů cigaret a nápojů.

Skrytý potenciál pro další posílení efektivity obchodu v prodejně čerpací stanice je prezentace nabídky zboží ve středové části prodejního prostoru a podél fronty výkladců. Snaha nabídnout zákazníkovi co nejširší sortiment v co největším zboží na regálech se zde projevuje pyramidami zboží tyčícími se do nepřiměřené výšky a především nebývalým množstvím různých displejů distributorů jednotlivých značek. Obojí zbytečně zakrývá další nabídku ve zbylé části obchodu. Přestože je zboží na regálech pečlivě vyskládáno, ve výsledku činí prodejnu přeplněnou a pro nakupující méně přehlednou. Jedno ze základních pravidel merchandiserů, že "méně znamená více", je zde poněkud opomíjeno.
Uvedené nedostatky, které jsou mimo jiné společným znakem mnoha čerpacích stanic v Česku, jsou ale výrazně převáženy vysoce profesionálním a vstřícným vystupováním obsluhy vůči zákazníkům společně s vysokou úrovní čistoty a již zmiňovanou unikátní atmosférou závodů F1. Není proto divu, že místní zákazníci se sem velmi rádi vracejí jako na svoji domovskou pumpu bez ohledu na výši rozdílu cen pohonných hmot v Německu a u nás.


Na slovíčko s vedoucí

Jitka Naglová, (1971), vedoucí čerpací stanice

F1 Gaz 2

Jak bylo těžké nalézt si cestu k novým zákazníkům po otevření čerpací stanice?
Asi jako všechno nové. Ze začátku jen chtěli novou stanici okouknout, pak si ale každý našel tu pumpu, kam se rád vrací. 

Děláte vlastní marketingové akce?
Určitě, třeba teď jsme měli akci na autožárovky. Ta skončila, už jsme všechny vyprodali. Akce se povedla.

Bez kvalitně vyškoleného personálu není úspěchu čerpací stanice?
To je pravda. U nás navíc musí umět dobře německy - když mají zákazníci nějakou stížnost nebo potřebují poradit, tak je nutné, aby jim porozuměli.

Kolik máte zaměstnanců a jak zvládají nepřetržitý provoz?
Stálých zaměstnanců máme 7 plus já. Tří ženy, čtyři muži a já. Brigádníky nemáme. Nepřetržitý provoz zvládají. Musí, s tím do toho šli.

Jako vedoucí čerpací stanice určitě musíte zvládnout časově náročnou práci. Co na to rodina?
Dokud nemám hotovo, nemohu jít domů, to je samozřejmost. Rodina musí zvládnout mě. Ale vážně - všechno se dá zorganizovat.

Stíháte si odpočinout a vyrazit na dovolenou?
My jsme na čerpací stanici všichni zaměstnanci, takže když je léto, normálně si plánujeme dovolenou.


F1 GAS Mníšek v Krušných horách
F1 Gaz 7

-        Provozovatel: TopTank, s.r.o. 

-        Provozní doba: non-stop

-        Nabídka produktů: BA 95 / NM 

-        Služby: Shop, myčka portálová, vysavač, kompresor

-        Počet zaměstnanců: 8 (z toho stálých: 8)

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

-        Výjimečná a dokonalá stylizace čerpací stanice ve stylu Formule 1

-        Nápaditá a aktuální komunikace značky a služeb prostřednictvím venkovních POS (v němčině)

-        Vysoká úroveň čistoty nejen v prodejně, ale i na výdejní ploše

-        Profesionalita a vstřícnost obsluhy

-        Netradiční oživení nabídky - pravý český med

-        Vlastní prodejní akce

Skryté rezervy

-        Uspořádání zboží zejména na středových regálech - pyramidy zboží, přeplněnost

-        Množství různorodých displejů distributorů zboží tříští ucelenost a kompaktnost nabídky

-        Substituce displejů podél prosklené stěny prodejny regálovou sestavou ve standardu F1 GAS

PETROLaudit

F1 Petrolaudit


Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek