Ing. Jan Knížek

Osobnost roku, Generální ředitel GFŘ

Knížek 2

Mají-li být výroční ocenění věnována lidem, kteří se zasloužili o výrazný posun našeho oboru, o zlepšení podmínek obchodování, o zachování perspektiv trhu, pak se musíme oprostit od úzkých barier petrolejářského průmyslu a obchodu. Jsou to daňové úniky, které - alespoň podle vnímání Společenství čerpacích stanic - jsou zásadním, skutečně klíčovým problémem českého petrolejářského trhu. Pokud nebudou řešeny ony, nemá smysl příliš uvažovat o dalších, vedle daňových úniků veskrze podružných tématech.

Aktivita a schopnost státní správy daňové úniky odhalovat a postihovat naštěstí roste. Od nevědomí a bezzubosti v roce 2009 až po situaci v roce 2013, kdy se na kratší či delší časové úseky daří šedou sféru významným způsobem paralyzovat.

Osobou, ztělesňující pro nás významný nárůst aktivity a efektivity finanční správy, je Ing. Jan Knížek, generální ředitel Generálního finančního ředitelství. Bez jeho odhodlání a osobního nasazení bychom dnes stále žili v přesvědčení, že daňovým podvodníkům se stát nikdy nedokáže postavit a že to budou nadále právě oni, kdo budou rozhodovat o osudu našich firem.

Pozice státního úředníka je vždy mnohem komplikovanější, než pozice vlastníka nebo jednatele společnosti. I když je sebevíce přesvědčen o správnosti svého postupu, musí řešit problémy s neustálým nedostatkem financí, s nekompetentností zaměstnanců, na jejichž výběr nemá absolutně žádný vliv, musí obratně reagovat na politické tlaky a mnohdy související skrytou nevůli cokoli řešit. Tím spíše jsou uplynulé výsledky daňové správy pod vedením Jana Knížka malým zázrakem hodným velkého ocenění.

Na našem přesvědčení o vhodnosti nominace Ing. Jana Knížka na osobnost roku nic nemění ani fakt, že jsme ve sporu v přístupu k některým preventivním opatřením mířícím proti daňovým únikům, například kaucím.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek