Čerpací stanice Caroil, Vyškov

Čerpací stanice roku, Caroil Czech, a.s.

Vědí, co motoristé chtějí

Majitelé dobře zaběhnutého servisu Carset na severním okraji Vyškova v jeho těsném sousedství zprovoznili novou čerpací stanici pod obchodní značkou Caroil. Málokdo ví, že tímto oživili starou prvorepublikovou značku jednoho z československých výrobců olejů.

CAROIL vyškov_2

Dobře zvolená lokalita

Majitelé vyškovského autoservisu Carset nosili v hlavě myšlenku postavit vlastní čerpací stanici několik let. Do projektu a realizace stanice na pozemcích mezi starou výpadovkou z Brna přes Vyškov na Olomouc a autoservisem se pustili před dvěma lety a v polovině minulého roku se již otevíralo.
Jedním z hlavních předpokladů prosperity čerpací stanice je lokalita. Na této straně města Vyškova žádná benzinová pumpa není, přestože je u cesty do nově vzniklé průmyslové zóny, která poskytuje práci více než 3 000 lidí. Protože všichni motoristé cestující mezi Brnem a Olomoucí dávno objíždějí Vyškov po dálnici D1, orientace na místní klientelu byla jasnou volbou. První rok provozu tento předpoklad bezezbytku potvrdil a Caroil si zákazníci rychle oblíbili. "Když se podíváte na křivky denních obratů, jsou krásně patrné špičky v době najíždění pracovníků podniků v průmyslové zóně do práce a návratu z práce domů," říká Jaroslav Pinkava, provozní vedoucí čerpací stanice.

CAROIL vyškov_4

Vědí, co motoristé chtějí

Mnohaletá zkušenost provozovatelů z oblasti poskytování služeb motoristům a zároveň velmi dobrá znalost specifik lokální zákaznické klientely je na čerpací stanici zřetelně patrná v komplexnosti a kvalitě nabízených produktů a služeb. Neobvykle široká je především nabídka pohonných hmot. Její základ - klasická nafta a benzin BA 95 je doplněn 98 oktanovým naturalem, směsnou motorovou naftou a bioetanolem E85 a také plynnými palivy LPG a CNG, jejichž výdej je implementován na hlavní výdejní plochu společně s klasickými multiproduktovými stojany na kapalná paliva. Pro pohodlné doplňování kapaliny do ostřikovačů je zde k dispozici zákazníkům výdejní stojan FlowControl. Výdejní refýž pro odbavení kamionů je připravena pro instalaci výdeje adBlue namísto prodeje kanystrů, ale poptávka zatím nedosahuje takové úrovně, aby se příslušná investice vyplatila.
Také CNG si svou klientelu hledá. Technologie pro výdej CNG je ale provozována jejím dodavatelem - společností Bonett, která jako specialista v oboru distribuce zemního plynu pro dopravu slibuje na čerpací stanici postupně přivést širší zákaznickou základnu. Zatím na čerpací stanici pravidelně jezdí vozidla České pošty a pět až deset dalších vozidel denně. To ale provozovatelům nestačí, jelikož prodej CNG je byznysem Bonettu a provozovatelé potřebují realizovat co největší obrat z prodejů zboží v shopu nebo služeb mytí.
Komfort odbavení tankujících zákazníků zvyšuje tankautomat CardManager vestavěný do stěny vedle vchodu do kiosku. V současnosti není vzhledem k nonstop provozu zákazníky příliš využíván, ale provozovatelé jsou si vědomi lokálnosti čerpací stanice a v případě potřeby jsou připraveni operativně nepřetržitý provoz zrušit a čerpací stanici na noc zavírat. Díky Tankautomatu bude noční tankování zákazníkům k dispozici i nadále, ale v bezobslužném režimu.

CAROIL vyškov_3

Jinak než ostatní konkurenti v lokalitě

Další výjimečností čerpací stanice Caroil je šíře sortimentu tabákových výrobků "Je to naše specialita. Naše nabídka je v této kategorii komplexní a výrazně předčí všechny trafiky ve městě," říká Pinkava. Jinak shop čerpací stanice nabízí obvyklý standard. Prezentace nabídky zboží nese určité znaky nezkušenosti jinak velice vstřícných a ochotných pracovníků právě se formujícího týmu obsluhy v merchandisingu, stejně jako v oblasti aktivního prodeje. Tyto drobné rezervy provozovatelé čerpací stanice mají v plánu řešit profesním školením a tréninkem obsluhy poté, až se podaří složení pracovního kolektivu stabilizovat.
V současné době pracovní tým stanice tvoří 9 kmenových zaměstnanců a dva brigádníci. Na denní i na noční směny jsou nasazovány dvě osoby, ranní směna je posílena ještě jedním pracovníkem venkovní obsluhy, který má na starosti tankování LPG, předmytí vozů v myčce, tankování do aut především ženám, i když tuto službu často ocení cestující manažeři a podnikatelé.
Snaha majitelů odlišit se od stávajících podniků v lokalitě se promítla i do otevírací doby restaurace, která je součástí čerpací stanice. V případě lokální stanice je totiž nonstop provoz velice vzácný, ale díky pracovníkům nočních směn pendlujícím do sousední průmyslové zóny je návštěvnost restaurace přes noc nečekaně uspokojivá. "Pravidelně analyzujeme prodeje, a pokud se budou držet na současné úrovni, tak restauraci v noci zde má smysl provozovat," tvrdí rozhodně Pinkava. Jídelníček se po roce zkoušení provozovatelů zavést různé speciality a novinky ustálil na konzervativní skladbě české kuchyně. K jídlům se zde čepuje Plzeňské pivo a nealko Birell.Hotová jídla se dovážejí z vývařovny v průmyslové zóně, vzdálené několik stovek metrů od čerpací stanice.
Možnost uzavření gastroprovozu v noci je zřejmým důvodem, proč nebylo dispoziční uspořádání interiéru řešeno v souladu s posledními trendy - kdy shop a gastroprovoz včetně posezení jsou umístěny v jediné velkoprostorové prodejní místnosti, ale jsou vzájemně odděleny do dvou samostatných prodejních prostor propojených průchodem.

CAROIL vyškov_7   CAROIL vyškov_1

Využití synergie s autoservisem

Marketing čerpací stanice se sice teprve rozvíjí, ale provozovatelé od začátku dokázali šikovně využít synergií plynoucích z majetkové provázanosti s autoservisem. Prostřednictvím bonus čipů je stálým zákazníkům poskytována sleva ve výši 33 haléřů za každý natankovaný litr. Na elektronický čip se načítají body - potažmo peníze, které je možno uplatnit jak při dalších nákupech na čerpací stanici, tak i za služby poskytované autoservisem. Na čerpací stanici se prezentuje možnost přestavby vozidel na spalování E85 nebo LPG. Samozřejmostí je rychlá odborná pomoc autoservisu pro zákazníky, kteří natankují omylem nesprávné palivo.
Jako dlouholetí odborníci v oboru motoristických služeb při pořizování technologie strojního i samoobslužného ručního mytí vsadili na vysokou technickou kvalitu, kterou nabídla společnost WashTec. Mycí portál je zde osazen v maximální výbavě včetně aplikace nanovosků a pěnových kartáčů velice šetrných k lakům automobilu. Zákazníci ale o přednostech moderní technologie myčky a dvojice mycích boxů nevědí a teprve se je učí využívat. V tom jim vydatně pomáhá venkovní personál, ale může podnítit zájem o mytí u většího okruhu zákazníků zatím chybějící marketingová komunikace či zařazení mytí jako bonusu k nákupu pohonných hmot. Přestože si zákazníci podle Pinkavy teprve myčku i boxy testují a porovnávají průběh a výsledky s konkurencí, po stránce výnosů vládne po roce provozu spokojenost. Plně si ze své předchozí praxe uvědomuje, že zásadní podmínkou budování zákaznické loajality je striktní a nekompromisní přístup k údržbě čistoty mycího provozu. "Zašpiněnou myčku jako zákazník navštívíte jen jednou. Důkladné čištění provádíme jednou týdně. Ta myčka za rok, za dva, za pět let musí vypadat pořád stejně jako nová," dodává Pinkava.


NA SLOVÍČKO S VEDOUCÍM - Jaroslav Pinkava (1955)

CAROIL vyškov_6

Jak jste se dostal k profesi pracovníka na čerpací stanici?
Já jsem absolvent provozní spolehlivosti na VŠZ a stroje, motory byly vždy mou láskou. Kdysi jsem jezdil závodně motokros a cesta kolem motorů, benzinu mne provázela vlastně už od mládí. Když se někdy v roce 96 naskytla možnost, přihlásil jsem se do nejednoho výběrového řízení na provozovatele čerpací stanice Benzina, ale až v roce 98 se mi to podařilo a od té doby provozuji čerpací stanice.

Jak jste se pak dostal na čerpací stanici Caroil?
To byla náhoda - ještě poměrně dlouho před tím, než se realizovala čerpací stanice Caroil ve Vyškově, majitelé hledali provozního, tak mne oslovili.

Jaké má podle vás tato čerpací stanice přednosti?
V současné době je rozhodně čerpací stanice plně konkurenceschopná. Je úplně nová a zákazníkům nabízí široký sortiment produktů, příjemné prostředí k nákupům i posezení. Díky tomu je zde ve Vyškově a okolí jedinečná.

Co byste si přál do budoucna?
Ještě tři takové pumpy. Bylo by škoda v tom nepokračovat, protože já si myslím, že se majitelům tato pumpa vydařila.

Není tady v Česku přepumpováno?
Kdysi se mluvilo o tom, jestli tady ta pumpa už není navíc, ale když budete něco dělat lépe než ti ostatní, tak nemusíte mít problém. Problém mají ti, kdo to chtějí dělat stejně jako ostatní nebo když to nakonec dělají hůře.


ČERPACÍ STANICE CAROIL VYŠKOV

CAROIL vyškov_2

Provozovatel: Caroil Czech, a.s.
Provozní doba: nonstop
Nabídka produktů: BA 95 Natural, BA 98 Natural Motorová nafta, směsná motorová nafta B30, E85, LPG, CNG
Čerpací stanice není zařazena do programu monitoringu kvality paliv
Služby: Výdej kapaliny do ostřikovačů, shop, restaurace, mycí linka, ruční tlakové mytí, kompresor, vysavač,  
Počet zaměstnanců: 9 (5 žen, 4 muži) + 2 sezónní brigádníci

Zaujalo nás (přednosti a pozitiva)

- Široký výběr paliv
- Nadstandardní nabídka tabákových výrobků
- Možnost operativní změny provozování čerpací stanice v nočním provozu vzhledem k aktuálnímu vývoji četnosti a obratu nákupů

Skryté rezervy

- Merchandising napříč kategoriemi, zejm. akční čela regálových gondol
- Obsluha - aktivní prodej
- Reklamační řád nebyl k dispozici


KVALITATIVNÍ ÚROVEŇ ČERPACÍ STANICE

Kapka premium

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/01 Téma číslaDistribuce pohonných hmot
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek