Kalibrace nádrží prostorovým skenováním

Projekt roku – Suroviny a Produkty, HOUDEK spol. s r. o.

Firma Houdek byla založena v roce 1994, dnes má 12 zaměstnanců a od roku 2006 rozšířila svou činnost o středisko geodézie, takže v současné době nabízí komplexní geodetickou činnost pro všechny fáze výstavby objektů a zaměřování inženýrských sítí a pozemků. Původní činnost - kalibrace nádrží - samozřejmě zůstala hlavní náplní společnosti. Konkurenci v Česku firma v podstatě nemá, a tak jsou její zákazníci všichni, kteří si musí kvůli přepisům nebo pro své vlastní potřeby nechat zkalibrovat nádrž. Jedná se o lihovary, pivovary či velká vinařství a samozřejmě v první řadě petrochemické firmy nebo čerpací stanice. V Polsku například dostali zakázku na kalibraci sila. Největší novinkou v činnosti firmy Houdek je oproti minulosti nová metoda měření tzv. prostorovým skenováním.

Houdek_2
Majitel firmy Milan Houdek nám představuje měřící přístroj od firmy Leica Geosystems

Houdek_4
První "nástřel" prostorového skenování se vytvoří v samotném přístroji

Unikátní přístroj

Pracovníci firmy při ní využívají unikátního přístroje firmy Leica Geosystems ve spojení se speciálně vytvořeným softwarem, který na základě změřených bodů na plášti nádrže vytváří prostorový model kalibrované nádrže, což umožňuje i velmi přesné vypočtení jejího objemu. Nová metoda předčí dosud všechny používané metody a to nejen v univerzálnosti se zaměřením na nádrže jakéhokoliv objemu, ale především v rychlosti a přesnosti stanovení objemu. "V podstatě se jedná o prostorové skenování měřeného objektu zevnitř, popřípadě zvenku. Jestliže pomocí laseru jsme byli schopni naměřit okolo tisíce bodů, tento přístroj jich dokáže statisíce, což umožňuje velmi přesně zkopírovat vnitřní plášť nádrže. Zákazníkům tak můžeme nabídnout podstatně přesnější výsledek," vysvětluje novou metodu Milan Houdek a přináší nám drahocenný přístroj ukázat. "Přístroj představuje jakousi multistanici, která umožňuje jak zaměření laserem, tak prostorové skenování. Zatím používáme standardní software, ale chceme si vyvinout i vlastní, který by byl vhodnější pro konkrétní účely." Samotný přístroj se vejde do středně velkého kufříku, ale pro jeho činnost je důležitý velký a pevný profesionální stativ.
Metodou prostorového skenování, popřípadě starší metodou pomocí laseru kalibrují u firmy Houdek hlavně větší nádrže. "Co se týče minimálního objemu pro tuto měřicí metodu, optimální je tak okolo 50 metrů krychlových. Jenže u čerpacích stanic mají i menší nádrže, a tak děláme často také nádrže o objemu 5 až 10 metrů krychlových. Pro nás je směrodatné, abychom se do nádrže s naším přístrojem vešli," vysvětluje Milan Houdek. Někdy samozřejmě dovnitř vlézt nejde i proto, že obsah nádrže jednoduše vypustit nelze, a tak se kalibrace provádí zvenku. "To je samozřejmě mnohem náročnější, ale zakázku kvůli tomu určitě neodmítneme. Musíme si s tím prostě nějak poradit."

Houdek_1
Základem úspěchu každého měření je pečlivá práce v terénu

Čím větší nádrž, tím více práce

Práce ve vypuštěných nádržích na ropné látky je samozřejmě docela nebezpečná, nicméně zaměstnanci firmy Houdek jsou v tomto ohledu dobře proškoleni i vybaveni. "Naskenovat nádrž o objemu 50 metrů krychlových trvá asi hodinu, ale na novém přístroji si můžete zvolit, jak hustou síť bodů chcete naměřit, a přístroj sám ukáže, jak mu to bude dlouho trvat." Je tedy jasné, že čím větší nádrž, tím více bodů a tím delší dobu musí pracovník strávit v nádrži.
Ale obecně kalibrací nádrží čerpacích stanic ubývá, protože nové se nestavějí a provozovatelé stávajících pump nemají ze zákona povinnost mít zkalibrované nádrže. Na čerpacích stanicích samozřejmě musí být zkalibrované stojany, protože produkty se zde prodávají na základě průtoku. "Pro provozovatele čerpací stanice je naše kalibrace dobrá pouze pro jejich vnitřní kontrolu. Pokud jim kalibrační tabulka stále vyhovuje, nemají důvod ani potřebu si u nás zadávat rekalibraci. Ale zakázek máme i tak docela dost," nestěžuje si Milan Houdek. Vloni firma dělala mimo jiné kalibraci nádrží sítě čerpacích stanic Pap Oil prostřednictvím firmy PH GIA, nedávno zase kalibrovali obrovské nádrže o objemu přes 120 000 metrů krychlových pro společnosti Mero v Nelahozevsi. "Práce u Pap Oilu byla docela náročná. Vždy nám vyčistili jednu nádrž, a když byla naskenovaná, okamžitě do ní přepustili produkt z druhé nádrže a my pak museli chvíli čekat. Během této přestávky jsme proto data převedli do počítače a začali počítat prostorový model," popisuje model Milan houdek.

Houdek_3
Druhá polovina úkolu při kalibraci nádrže se odehrává na počítači

Dříve Sýrie, dnes Írán

I když v Čechách firma v podstatě nemá přímou konkurenci, neodmítá ani zakázky v zahraničí. Zmínili jsme Polsko, svého času také firma spolupracovala se švédskou společností Saab, a díky tomu pak realizovali několik zakázek v Pobřeží slonoviny. Hodně kalibrací provedli také v rafinériích v Sýrii a Iráku. V prvním případě dohodil zakázku Syřan, který v Praze kdysi studoval, kalibrování nádrží v rafinériích v Bagdádu a Basře se firmě Houdek podařilo získat díky partnerství s francouzskou firmou Bureo Veritas. I když do těchto zemí již pracovníci firmy Houdek nejezdí, spolupráce pokračuje i nadále. "V Iráku jsme nyní jednu firmu vybavili měřícím zařízením a technologiemi měření a nyní jen zpracováváme naměřená data, která nám pošlou. Předtím jsme je samozřejmě museli vyškolit, ale nyní už všechno zvládnou sami."
Více než dvacetiletá existence firmy Houdek je důkazem toho, že poctivému podnikání u nás většinou nikdo klacky pod nohy nehází. Pokud máte určité znalosti a kuráž, lze dosáhnout úspěchu i v oborech, o kterých často ani nevíte, že existují.

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek