Nové výdejní stojany Ocean CNG

Projekt roku – Čerpací stanice, Myčky, Shop a Gastro, TATSUNO EUROPE a.s.

Nové výdejní stojany Ocean CNG

Tatsuno 4
Japonský stojan na výdej vodíku řady NX

Tatsuno - nové technologie

Jeden ze tří nejvýznamnějších světových výrobců čerpací techniky a výdejních stojanů pro čerpací stanice s více než stoletou historií japonská společnost Tatsuno Corporation přichází do Evropy s novými moderními a v praxi prověřenými technologiemi pro výdej stlačeného zemního plynu (CNG) a vodíku.

Historie CNG v japonské firmě Tatsuno

Společnost Tatsuno Corporation začala s vývojem vlastního výdejního stojanu CNG již v roce 1998 a první výdejní stojan instalovala na čerpací stanici v roce 2000. Nyní již má nainstalováno více než 120 čerpacích stanic po celém Japonsku. Výdejní stojany CNG jsou vybaveny vlastním hmotnostním měřičem.

Tatsuno 1              Tatsuno 2
Švédská bezobslužná stanice s CNG stojanem Shark a nový stojan řady Ocean CNG (vpravo)

CNG v Tatsuno Europe - zkušenosti ze Švédska

Při vývoji čerpací technologie CNG vycházela společnost Tatsuno Europe z dlouholetých bohatých zkušeností partnerské švédské firmy NPS, která na severském trhu CNG pracuje už od roku 1987 a která je v současnosti hlavním a nejrozšířenějším dodavatelem CNG stojanů ve Švédsku. Firma NPS do CNG stojanů vlastní konstrukce nejprve instalovala pouze elektronické počítadlo TATSUNO, později použila i kompletní skelet výdejního stojanu SHARK vyvinutý a dodávaný firmou TATSUNO EUROPE. Bezobslužné stanice vybavené CNG stojany ve skeletu SHARK se staly ve Švédsku standardem a jsou velmi oblíbené pro svůj design a vysokou spolehlivost.     

Výdejní stojany OCEAN CNG

Na základě zkušeností ze Švédska a z mateřské firmy Tatsuno byl v loňském roce zahájen vývoj nové řady výdejních stojanů pod označením OCEAN CNG, určené pro evropský trh a země bývalého Sovětského svazu. Design nového stojanu vychází opět z dílny průmyslového designéra, stejně jako v případě stojanů SHARK a OCEAN. Nová řada stojanů OCEAN CNG v sobě bude zahrnovat všechny nezbytné varianty - výdej pro osobní automobily (NGV1) i pro autobusy (NGV2), jednostranná i oboustranná verze stojanu s jednou až čtyřmi výdejními hadicemi, připojení na jeden tlakový zásobník nebo až na tři se sekvenčním přepínáním. Součástí nového stojanu bude i nové elektronické počítadlo vyvinuté společností Tatsuno Europe pod označením TBELTM a nový zobrazovací displej s vysokým kontrastem. Samozřejmostí je volba barevného provedení výdejního stojanu.

Tatsuno 3
LPG a CNG stojany japonské firmy TATSUNO

CNG modul pro kombinovaný stojan

Tatsuno Europe bude pro své zákazníky kromě samostatného stojanu na výdej CNG nabízet také výdejní modul CNG, který bude možno připojit ke stávajícímu kombinovanému výdejnímu stojanu OCEAN EURO. Zákazník si bude moci zvolit, zda chce čerpat CNG nebo standardní palivo - benzin/naftu/bionaftu/E85 a majitel čerpací stanice nebude muset rozšiřovat prostor stanice pro nový stojan CNG.

Metrologické ověřování a prodej

Pro zajištění nejvyšší kvality a přesnosti nových výdejních stojanů OCEAN CNG buduje Tatsuno Europe ve svém areálu zkušebnu - malou čerpací stanici. Zkušebna je navržena tak, aby v ní bylo možno provést veškeré metrologické zkoušky předepsané mezinárodním doporučením OIML R139-1,2. Dokončení zkušebny je naplánováno tak, aby v průběhu května 2015 mohla začít sériová výroba výdejních stojanů OCEAN CNG.

Údržba a servis

Pro společnost Tatsuno Europe je kvalitní údržba a servis vždy na prvním místě. Proto jej bude provádět vždy pouze autorizovaná společnost. V České republice je to společnost SPEED CZECH SERVICE s.r.o., která je její dceřinou společností s vlastní sítí servisních středisek po celé České republice.

Budoucnost? Vodík!

Japonská společnost TATSUNO Corporation se již nyní zaměřuje na nové perspektivní technologie, a to zejména na výdejní stojany pro výdej vodíku. Vývoj stojanů na výdej vodíku započal již v roce 2000 a první stojan byl instalován v roce 2002. V současnosti má v Japonsku TATSUNO v provozu již 20 čerpacích stanic a v tomto roce plánuje instalaci dalších 5 stanic. V průběhu dvou let TATSUNO plánuje předvedení nových vodíkových výdejních stojanů na některém veletrhu v Evropě a jejich certifikaci a uvedení na trh.


TATSUNO EUROPE A.S.

Dceřinou společností firmy TATSUNO Corporation v Evropě je česko-japonská společnost Tatsuno Europe a.s. se sídlem v Blansku, která na českém a evropském trhu nepřetržitě pracuje od roku 1993. Hlavním úkolem společnosti Tatsuno Europe je v současnosti převzetí mateřskou firmou vyvinutých a ověřených nových technologii v oblasti čerpací a měřicí techniky a jejich uvedení do života v České republice a celé Evropě. Toto se již podařilo v oblasti technologie čerpání kapalných pohonných hmot a LPG. Obě tyto technologie již dvacet let s velkým úspěchem uvádí na evropský trh ve formě výdejních stojanů typové řady BMP500, BMP1000, BMP2000, BMP3000, SHARK a v nejnovější řadě OCEAN.

Milan Berka, technický ředitel
E-mail: info@tatsuno-europe.com
Tel.: +420 516 428 411
www.tatsuno-europe.com

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/2 Téma číslaKaminová doprava
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek