Dodávka rafinérie v irácké Basře na klíč z Česka

Projekt roku – Suroviny a Produkty, TECHNOEXPORT, a.s.

Čechům podařilo navázat na dřívější úzkou spolupráci v Iráku při stavbě rafinérie v Basře (Rozhovor s obchodním ředitelem Technoexportu Edmondem Seghmanem).

Technoexport

Technoexport je původně československý podnik s historicky dlouholetou působností v oblastech Středního východu. Jeho současný úspěch má základ na dobrém jménu československých inženýrů a techniků, kteří zde před lety působili...

Já si myslím, že určitě ano. Důkazem, že tato historie pokračuje, jsou kontrakty podepsané na velké projekty. K tomu má svůj význam znalost specifik iráckého trhu a mentality lidí. To vše jsou devízy současného úspěchu Technoexportu v Iráku.

Je kontrakt podepsán jako dodávka na klíč, a jaký podíl na celku bude dodán prostřednictvím českých firem?

Ano, je to dodávka na klíč. Ve srovnání s předchozími dodávkami je dokonce širší, protože tentokrát zahrnuje i stavební část, včetně přípravy podloží. Zakázku realizujeme společně s Chemoprojektem, který je součástí skupiny Safichem, takže pracujeme jako jeden tým. Ale mimo to jsou další desítky firem z Čech, které se na tomto projektu podílejí také. Z Česka jde víc než 90 % dodávek a zhruba 95 % zařízení a vybavení by se měla vyrobit v Česku.

Jak velký či rozsáhlý je projekt rafinérie, který v Basře realizujete?

Basra je na jihu Iráku, to je v oblasti těžby velké části irácké ropy. Vzhledem k tomu, že jižní část Iráku dnes patří vládě, je realizace investic jednodušší. Irák si na tomto projektu hodně zakládá, protože ročně vyváží za několik miliard dolarů ropu a zároveň doveze několik milionů tun produktů, což je nelogické. Důvodem jsou totiž chybějící zpracovatelské kapacity. Myslím si, že Irák bude vlastní rafinérie nadále rozšiřovat. V roce 2013 jsme zde postavili jednu ropnou destilaci s kapacitou 70 tisíc barelů denně, která dnes funguje úžasně, a Iráčané jsou plně spokojeni. Současný projekt, na kterém pracujeme, obsahuje další destilační jednotku, plus zpracování plynu, k tomu ještě kotel na páru, úpravnu vody, fléru a veškeré potrubní rozvody.

Těchto pět jednotek je první etapou velkého projektu. Iráčané plánují zde postavit ještě jednotky hydrogenace, izomeraci a nové reformingy. V poslední fázi by se mělo realizovat ještě hluboké zpracování ropy. Cílem Iráku je začít vyrábět co nejvíc benzinu pro zásobení vlastního trhu a v co největší míře nahradit import hotových produktů.

Spolupráce na přátelské bázi

Technoexport 1

Díky poslednímu kontraktu jste si vybudovali pevnou pozici v tomto bezpochyby velmi dlouhodobém projektu. Budete dál pokračovat v rozvoji této rafinérie jako hlavní dodavatel, nebo budou jako v Evropě vypisována na každou následující etapu nové tendry?

To je úžasná otázka! Právě proto se na tomto projektu podílím a mým hlavním úkolem je navázat na další fáze, které budou následovat. Spolupráce je mnohem širší, pomáháme Iráčanům naplánovat další technický rozvoj rafinérie. Připravili jsme komplexní počítačový model rafinérie, včetně návrhu optimalizačních prvků. Takto směrujeme rozvoj rafinérie do budoucna, ale zároveň jim i poskytujeme nástroje, aby si to mohli sami počítat a efektivně plánovat. Spolupráci rozvíjíme dál a nabízíme jim nové technologie, které vůbec ještě nikde ve světě nebyly zatím aplikovány. Navíc jim nabízíme financování projektů a nadstandardní pomoc při realizaci investic. Takže spolupráce nad rámec projektu je opravdu velmi široká a pro budoucnost podstatná.

V arabském světě je pro Evropana velice těžké uzavřít obchod, protože ono se před tím hodně mluví, než dojde k na podpis kontraktu…

To máte pravdu (smích)! Tu první část už máme za sebou. To znamená, že se povedlo přesvědčit je o tom, že jsme opravdu dobří. Dnes na základě dobrých referencí rozvíjíme spolupráci a upevňujeme vzájemnou důvěru.

Ale vy přeci obchodujete se státem, vy s Irákem máte navázaný takový vztah?

Ano, a věřte mi, že i se státem máme přesně takový vztah. Dokonce i zástupci ministerstva s námi jednají přesně na této bázi. A právě když si je takto získáte, tak jsou oni schopni, aniž by někdy opravdu věděli detaily, "kopat" za vás a spolupráci podporovat.

Jak to v současnosti vypadá na staveništi a v jakých podmínkách se rafinérie buduje?

Oblast okolo Basry je rovina, úplná "placka", nevidíte zde ani strom, vůbec nic zeleného. Podloží tvoří písek, ve kterém jsou velké louže, vlivem vysoké hladiny spodních vod, protože území je to skoro na úrovni moře. Dalším extrémem je velký rozsah teplot, na které musí být člověk připraven a s nimi musí počítat i projekt. V letošním roce už bylo 55 °C, ale jsou i dny, kdy je zde -5 °C. Zajímavé pro čtenáře může být, že běžná teplota čerpadlovny je až 90 °C!

Jaký je podíl místních a českých pracovníků?

Jsou zde věci, které musí být opravdu provedené našimi lidmi. Odhadoval bych, že tady bude 10 % Čechů a 90 % místních.

Byla období, kdy si myslím, že jste museli na chvíli opustit tuto oblast. Jaká je tam v současnosti bezpečnostní situace a jak je zajištěna bezpečnost pracovníků, zejména těch zahraničních?

Ministerstvo ropy Iráku zaručuje bezpečnost všem lidem, kteří tam pracují. Při mé návštěvě v Iráku jsme měli vojenský doprovod před autem i za autem, doprovod jsme měli i na cestě z letiště do hotelu atd. Starali se o nás opravdu výborně. Celá rafinérie je ohraničená vysokým plotem, který všude hlídají vojáci. Oni vědí, že pokud se rafinérie nedostaví, bude to především pro ně veliká hospodářská ztráta. Pro nás by to byla jen finanční ztráta, protože kdyby se něco stalo, my jednoduše utečeme a nedoděláme to. Iráčané proto dělají maximum, aby lidé i stavba byli pod dokonalou ochranou. Ale kde je nyní bezpečno? Ani v Paříži ne.

Technoexport 2

 

TECHNOEXPORT, a.s.

Technoexport je dnes privátní česká společnost se sídlem v Praze, která již od roku 1953 úspěšně realizuje vývozy kompletních průmyslových celků. Zaměřuje se zejména na dodávky zařízení v oblastech zpracování ropy, energetiky a potravinářského průmyslu. Nabízí komplexní služby v oblasti obchodu, řízení projektů, projektování a provádí vývoz investičních celků "na klíč" z pozice generálního dodavatele v oblasti zpracování ropy, dopravy plynu s odpovídajícími pomocnými provozy, v oblasti energetiky a potravinářského průmyslu. Je rovněž připravena dodávat jednotlivé provozní soubory, výrobní linky, zařízení a materiály včetně souvisejících obchodních služeb. V roce 2011 se společnost stala členem Skupiny Safichem Projekty.

V součinnosti s ostatními členy Safichem Group, a v případě potřeby i s dalšími českými a zahraničními partnery, zajišťuje zejména vypracování studií proveditelnosti nebo tendrových zadání v rámci investičního plánu, projektové dokumentace, řízení projektů včetně komplexu činností "na klíč" (EPC) z pozice generálního dodavatele či člena konsorcia firem, plánování výstavby a zajištění autorského dozoru, kontroly nákladů, nákup materiálů a zařízení včetně dopravy na místo určení, stavební práce a uvedení (najetí) do provozu, záruční a pozáruční servis.

Technoexport trvale působí na Středním východě (Irák, Sýrie, Egypt, Libye, Turecko), ve východní části EU (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Lotyšsko, Litva) v Rusku, na Ukrajině a v Číně. Úspěšně se mu daří rozšiřovat pole působnosti do strategicky perspektivních oblastí směrem na Balkán (Srbsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie, Kosovo), do severní Afriky (Libye, Egypt) a také do Tatarstánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, Austrálie, USA a Vietnamu.

Technoexport - ředitel

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/06 Téma číslaKonference Petrol summit 2024
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek