Čerpací stanice Eurobit, Krhov - Voděrady

Čerpací stanice roku, EUROBIT - čerpací stanice s.r.o.

Hory, benzin a hamburgery

Když se blížíte po silnici první třídy E461 od Brna nebo Svitav ke Krhovu, barevný totem v typických barvách sítě Eurobit je vidět z velké dálky stejně dobře jako velký nafukovací hamburger na střeše shopu této čerpací stanice. Jedna z větších pump čistě českého provozovatele sítě čerpacích stanic láká nejen na solidní ceny pohonných hmot, ale také na stylovou americkou restauraci.

Eurobit - čs 2

S jejím mladým manažerem, ještě ne 30letým Leošem Dupalem jsme si povídali o tom, jaké je to spravovat dohromady hojně navštěvovanou čerpací stanici na hlavním tahu a restauraci zároveň. 

Eurobit - čs

Původně pod správou pivovaru

Čerpací stanice u křižovatky na Krhov a Lysice stojí na tomto frekventovaném tahu z Brna na Hradec Králové přes Svitavy od poloviny 90. let minulého století. Původně zde byla restaurace pivovaru Černá Hora, který stojí nedaleko, a u ní fungovala čerpací stanice. Pak objekt měnil majitele, až se k němu dostali ti z Eurobitu, kteří pumpu v roce 2012 koupili.

Od té doby se čerpací stanice v podstatě nepřetržitě předělává a ani v podobě, v jaké jsme ji navštívili v půlce letošního ledna, nebyla ještě zdaleka definitivní. "Kde teď sedíme, tam se dříve topilo, a tam, jak je kávovar, byly dříve záchody. No a tady byla restaurace a vedle shop," popisuje nám Leoš Dupal původní uspořádání benzinky a dodává. "My to musíme rekonstruovat za chodu, protože taková tranzitní pumpa musí být pořád otevřená."

Eurobit - provozovatel

Leoš Dupal dělá v oboru čerpacích stanic teprve dva a půl roku. Má vystudované gymnázium, chvíli pracoval v reklamě, ale pak mu byla nabídnuta pozice provozního čerpacích stanic u firmy Eurobit. "Měl jsem původně na starost tři čerpací stanice v Krhově, Hruškách u Břeclavi a Babicích u Uherského Hradiště, kde se čerpací stanice kompletně rekonstruovala. Denně jsem je musel objíždět, což znamenalo vysoký nájezd kilometrů a hodiny strávené za volantem. Nyní už mi zbyla jen tato pumpa, restaurace a ještě některé marketingové záležitosti, které dělám pro celou firmu," říká Leoš Dupal a dodává, že nejvíce mu dává zabrat legislativa. Musíte toho znát strašně moc: pohonné hmoty, technologie, obchod, respektive maloobchod, ale také hygienické předpisy, bezpečnostní principy nebo požární směrnice. "Naštěstí veškerou agendu týkající se těchto věcí zajišťuje firma Ekobena, respektive pan Novák," dodává Leoš Dupal.

Zatím pouze základní benzin a nafta

Eurobit - stojany

Čerpací stanice u Krhova prodává nonstop, sedm dní v týdnu, i když od 22 do 5 hodin je otevřeno pouze tzv. noční okénko. Přes den na to stačí dva až tři zaměstnanci. Sortiment pohonných hmot na čtyřech oboustranných stojanech od Adastu zatím představují pouze benzin Natural 95 a motorová nafta. Eurobit připravuje i prémiovou naftu Diesel Zero, ale ta se zatím ještě neprodává. Stojany jsou čisté a vypadají nově, jejich okolí je kromě zbytků zmrzlého sněhu rovněž čisté a podobně působí i celé nádvoří čerpací stanice. K mání je zde také automatický stojan na kapalinu AdBlue, který ale stojí trochu stranou mimo zastřešení a na jaře bude součástí stojan pro nákladní vozy. Řadu tankovacích stojanů prodlužují směrem k parkovišti ještě kompresor a vysavač. "Moc to nefoťte, tady to bude celé jinak," říká mi s úsměvem Leoš Dupal.  Ve výstavbě je totiž ještě plnicí stanice na LPG a výhledově Leoš Dupal uvažuje také o CNG nebo nabíjecím stojanu pro elektromobily. "Nabíjení elektromobilu nějakou dobu trvá. A já si nemyslím, že celý proces nabíjení chce jeho majitel strávit na parkovišti. Raději půjde do restaurace," vysvětluje svou filosofii.  

Eurobit - vysavač

Vcházíme do zázemí čerpací stanice, po pravé ruce stojí dřevěný stánek se slovenskými sýrovými specialitami z Těrchové. Vstupní chodba s výraznou oranžovou stěnou působí sympaticky, stejně jako sociální zařízení hned u vchodu. Není třeba kvůli tomu chodit nikam daleko nebo se někde ptát, popřípadě půjčovat klíč. Čisté a voňavé toalety s teplou vodou slouží jak návštěvníkům čerpací stanice, tak restaurace. Vlevo se vchází už bez dalšího dělení dveřmi do shopu, který je opět celý vyveden v bílooranžových barvách firmy Eurobit. I když je vedle restaurace, mají i návštěvníci shopu k dispozici koutek na posezení se dvěma stolečky hned vedle kávového koutku, kde si mohou sami připravit tradiční teplý nápoj v kávovaru od AG Foods nebo sníst jeden z produktů malého bistra, které nabízí bagety, panini, sladké pečivo nebo párek v rohlíku. 

Eurobit - vstup do shopu

Sortiment celkem prostorného shopu je tradiční, výjimkou je regál s produkty nealkoholických nápojů z pivovaru Černá hora. Uspořádání regálů je na první pohled trochu chaotické, sortiment se navíc na několika místech opakuje. Orientovat se v nabídce vyžaduje chvíli přemýšlení, lepší uspořádání nabídky by jistě mohlo zvýšit obrat celého shopu. Tady lze hledat jisté rezervy, ale jinak shop plní svůj účel bez problémů, i když je na první pohled vidět, že je vedle hýčkané restaurace spíše Popelkou. Eurobit - shop 2

Vedle regálu s chlazenými nápoji jsou dveře na druhou stranu areálu, které slouží návštěvníkům čerpací stanice hlavně v létě, neboť právě zde je venkovní posezení. "Po přeložení stávající čistírny odpadních vod zde chystáme letní terasu pro 30 lidí," vysvětluje Leoš Dupal.

Eurobit - shop

Typický americký diner

Na čerpací stanici v Krhově byla restaurace odjakživa, ale když odešel pivovar Černá hora, byla postupně omezována, až se zavřela definitivně. Restaurační "byznys" není pro každého. Kdo dokáže provozovat čerpací stanici, nemusí být zároveň skvělým restauratérem. Noví majitelé však chtěli původní koncept zachovat, a tak se začalo přemýšlet, jak celý problém uchopit. Nejprve samozřejmě začala rekonstrukce čerpací stanice tak, aby splňovala alespoň základní standardy sítě Eurobit, teprve poté přišla na řadu restaurace. Majitelé nechtěli jen obyčejné bistro se smaženým sýrem a hranolky. Chtěli svébytný stylový podnik, do kterého se lidé budou rádi vracet.     

Eurobit - restaurace

Díky pozici u frekventované silnice, po které denně projede tisíce motoristů, padla nakonec volba na retro restauraci ve stylu amerického dineru 50. let minulého století. K jejich stylu neodmyslitelně patří výtečné jídlo, které začíná vydatnou snídaní (zde od 7.30), hlavní položkou jsou ale obědy a končí se pozdní večeří (do 22.00). K tomu ještě patří krásné servírky v kostýmech, spousta chromu, výrazné barvy a osvětlení, art deco elementy a sedačky z autobusu. Dinery jsou dnes nedílnou součástí americké kultury, ve své době v podstatě definovaly standard fast-foodu pro celý svět a dnes se k nim mnozí vrací.

Eurobit - restaurace 2

I když v Americe i ve státech západní Evropy je dnes podobných podniků spousta, u nás byste je spočítali na prstech jedné ruky. "Konceptem dineru je Česká republika celkem nepolíbená, na rozdíl od okolních zemí. U nás jich napočítáme okolo pěti a většinou ani nejsou koncipovány u silnice, ale pouze s tímto tématem pracují," říká Leoš Dupal. Myšlenka celéhodineru vznikala velice rychle. Ve spolupráci s Michalem Trkošem a Tomášem Dočkalem tento projekt vznikl během čtyř až pěti měsíců od samotného loga až po realizaci interiéru. "Nechali jsme se inspirovat podnikem v Praze, Vysokém Mýtě, ale hlavní inspirace probíhala v zahraničí." Leoš Dupal ještě dodává, že si další inspiraci přivezl také z Kalifornie, a že má k tomuto stylu celkem blízko. Samotný interiér restaurace pak navrhl designér Tomáš Dočkal z Dočkal Design, který stojí i za designem celé sítě Eurobit. V současné chvíli na projektu spolupracuje s kolegou Pavlem Medunou, který je zároveň šéfkuchařem.

Eurobit - restaurace 3

Můžete si zde objednat nejen velké americké hamburgery, ale také tradiční steaky, grilovaná žebra, kuřecí křídla nebo třeba lívance s javorovým sirupem, shaky a domácí limonády. Stálou součástí menu je i vydatná fazolová polévka, nechybí dětská ani zdravá jídla, jakými jsou třeba saláty. "Nechtěli jsme tu mít pouze hamburgery, ale zároveň jsme nechtěli nabízet to, co mají všude jinde. Spíš se k tomu burgeru snažíme implementovat maso. Ale co se týče poledního menu, tam už to tak striktní není. V něm už se může objevit i ryze české jídlo. Naučili se sem jezdit lidé na oběd a pokaždé nemusíte mít chuť jenom na hamburger..." Restaurace má otevřeno stejně jako čerpací stanice celý týden. Od pondělí do pátku od 7.30 do 22 h, v pátek ještě o hodinu déle. A víkendy jsou od 10 do 23 h. Denně si zde lidé objednají až 150 hamburgerů, což má na starosti okolo 12 lidí. 

Eurobit - restaurace burger

Pro každého tu něco bude

I když dva a půl roku v oboru není přehnaně dlouhá doba, aby Leoš Dupal mohl zkušenosti rozhazovat plnými hrstmi po okolí, rozhodně nepůsobí jako začátečník, který je rád, že je rád. Kromě plné hlavy starostí s provozem, rekonstrukcí a zásobováním celého areálu však ještě stále stíhá spřádat docela smělé plány, co všechny by na této pumpě mělo ještě být. Chtěl by zde totiž během dalších měsíců a roků vybudovat velkou automobilovou oázu, která nabídne všechno, co dnes můžete očekávat od čerpací stanice tohoto typu, počínaje prodejem klasických pohonných hmot přes alternativní plynná paliva, jako je LPG (to už je v běhu), až po nabíjecí stanici pro elektromobily (zatím je ve fázi průzkumu trhu).

Mohla by tu stát také samoobslužná myčka a ve výstavbě je velké parkoviště pro kamióny s pořádným zázemím, kde profesionální řidiči najdou odpovídající sociální zařízení včetně sprchy a samozřejmě k tomu také poctivé jídlo a pití. "Loni tady byl i Truck-fest. To bychom rádi zopakovali, ale chceme už tu mít tou dobu mnohem lepší zázemí. Bohužel, nyní se práce kvůli mrazu zastavily, ale hned jak se oteplí, bude se pokračovat," dodá Leoš Dupal, který by chtěl, aby si tu každý řidič jedoucí okolo našel to, co potřebuje a co jej donutí strávit zde určitý čas a utratit určitý obnos peněz. Zároveň chce mít všechny služby na úrovni tak, aby se sem jeho zákazníci rádi vraceli. Povedená restaurace mu dodává víru, že dobře odvedená práce své ovoce nese. "Po roce a půl provozu restauraci si myslím, že už nějaké jméno máme. Člověka zahřeje, když nás lidé pochválí, napíšou milou recenzi nebo se při cestě okolo rádi zastaví."

Eurobit - kafé koutek

AUTOR: Jiří Kaloč

FOTO: autor


Čerpací stanice Eurobit, Krhov - Voděrady

Provozní doba: nonstop

Nabídka produktů: Natural 95 a motorová nafta

Služby: Prodejna, vysavač, kompresor, automatický stojan na kapalinu AdBlue, kávový koutek, bistro, restaurace


Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/05 Téma číslaCo budeme tankovat na čerpacích stanicích za 15 let
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek