Čerpací stanice Eurooil Zdíkovec

Čerpací stanice roku, Eurooil Zdíkovec

Čerpací stanice na kraji vesničky Zdíkovec mezi Kašperskými Horami a Vimperkem zde stála již za minulého režimu. Původní Benzina se v roce 2003 stala součástí řetězce Eurooil státního Čepra a před třemi lety byla kompletně zrekonstruována. Kromě základních druhů paliv dnes láká návštěvníky hor na točenou zmrzlinu a dětské hřiště.

euz1

Čtyři pumpy, osm zaměstnanců

Třináctým rokem zajišťuje provoz malé čerpačky Miroslav Dočekal, který má v nájmu ještě další tři malé čerpací stanice Eurooil v Písku, Kolinci u Sušice a také v Bělčicích u Blatné hned vedle skladu pohonných hmot mateřské společnosti Čepro. Když je všechny chcete navštívit, vydá to minimálně na 190 km. Není divu, že Miroslav Dočekal najezdí měsíčně  i šest tisíc kilometrů. Pro společnost Čepro pracuje Miroslav Dočekal na živnostenský list, sám pak má osm zaměstnanců  a 4 brigádníky.

Vzhledem k tomu, že ani jedna z těchto čerpacích stanic nemá otevřeno nonstop, ale jen od šesti ráno do devíti hodin večer (v zimě jen do osmi), vystačí si s osmi ženami. "Na každé pumpě mám jednu provozní, která vlastně kompletně zajišťuje její provoz. Sám to jenom kontroluji, popřípadě ji zastupuji, když je to někdy potřeba," vysvětluje Miroslav Dočekal, který se ostatně sám i dnes klidně postaví za pokladnu. "Aby z toho člověk nevypadl. Mě to i baví. A musím to vlastně taky znát, kdyby mi obsluha zavolala, že potřebují poradit," vysvětluje. Se zaměstnanci nemá problém. Za dobu jeho podnikání jej opustila jen jedna, když odešla na mateřskou dovolenou. "Tady na Šumavě ale není problém sehnat lidi, protože tady té práce moc není," dodává.

Pumpa ve Zdíkovci je z jeho čerpacích stanic největší a nejmodernější. Na místě původní plechové boudy ještě předrevoluční Benziny zde v roce 2003 vyrostl důstojnější domek se sedlovou střechou, který poskytuje prostor pro zbožím nabitý shop, společnou toaletu a decentní zázemí. V roce 2014 pak byl celý interiér kompletně zrekonstruován a domeček dostal i nový "kabát". "Vyměnili veškeré regály i police, dostali jsme nové lednice i pokladnu, stůl a barové židle," říká Miroslav Dočekal a dodává:

"Hodně to tehdy prokouklo, ale prostor se rekonstrukcí nezvětšil. Skladování větších zásob je problém, a tak musíme objednávat většinu nabízeného zboží častěji," říká Miroslav Dočekal. Do Zdíkovce jezdí zboží dvakrát do týdne z Pealu, Alimpexu nebo JIPu a dle potřeby od regionálních dodavatelů. "Na každé pumpě mi jde také něco jiného," dodává.

euz5

 Jenom benzín a nafta

Co se týče hlavního sortimentu, pumpa má jen dvě tankovací stání u jediného oboustranného multiproduktového stojanu. Nabídka pohonných hmot je základní. Kromě standardního benzínu oktanového čísla 95 a motorové nafty je zde k dispozici navíc pouze nafta Optimal Diesel s aditivací a bez biosložky. "Alternativní paliva jako LPG nebo CNG zde nemáme a není to zatím ani v plánu," říká Miroslav Dočekal. Pohonnými hmotami zásobuje čerpací stanici samozřejmě Čepro cisternami ze svých skladů, centrála pak samozřejmě stanovuje i cenovou politiku. Na úpatí Šumavy konkurence není veliká, ale lepší je rozhodně letní sezóna od května do září.

Čerpací stanice ve Zdíkovci nežije jen z turistického ruchu. "Asi 60 procent naší klientely představují návštěvníci hor, zbytek sem jezdí pravidelně. Máme stálé firemní zákazníky, které k nám jezdí tankovat na naše karty. Jedná se o stavební nebo dřevařské firmy tady z okolí. Ti nám dělají také docela dobrou klientelu," vysvětluje Miroslav Dočekal.

Kromě pohonných hmot pak mohou návštěvníci čerpací stanice využít také kompresor pro dohuštění pneumatik nebo vysavač. Mycí linka nebo alespoň samoobslužný mycí box zde není. "Není tady široko daleko žádná myčka, a proto si myslím, že by mi tady krytý mycí box fungoval. Chtěl bych ho postavit, třeba někdy v budoucnu. Je zde problém s kanalizací, nicméně stále to zůstává jako jeden z mých plánů," vysvětluje Miroslav Dočekal.

 Zmrzlina a dětské hřiště

Od letošního roku se rozšířil letní sortiment o ledovou tříšť a točenou zmrzlinu z Opočna. Automaty s touto chladnou letní pochoutkou se díky zájmu veřejnosti během posledních let rozmnožily po celé republice, na pumpách je však zase tak často nenajdete a v naší síti Eurooil již žádný další není. "Já jsem chtěl zmrzlinu nabízet už loni. Původně jsme chtěli venku otevřít stánek, ale po konzultaci s vedením jsme se rozhodli na umístění v shopu. Tak jsme v něm vytvořili prostor a máme na obsluhu brigádnici. Točená zmrzlina je zde krátce, ale funguje perfektně," pochvaluje si Miroslav Dočekal.

Zimní sezóna je slabší, i když lyžařský areál Zadov je odsud vzdálen jen sedm kilometrů. "Každý asi dnes jezdí lyžovat do Alp, tady v zimě moc rušno není," říká Miroslav Dočekal. O to lepší je to v létě, kdy se na pumpě často stavují cyklisté. Miroslav Dočekal zde pro tyto účely vybudoval venkovní posezení se dvěma stoly, ale chybí zde stojany na kola. "Měli jsme ho tu dvakrát a vždycky ho někdo ukradl. Tam u sloupu stál kovový. Když jej někdo ukradl, nechali jsme vyrobit stylový dřevěný, ale i ten nám někdo ukradl," dodává Miroslav Dočekal.

A když se vybudovalo posezení pro cyklisty, bylo ještě potřeba udělat něco pro děti, aby tu také alespoň chvíli vydržely. "Dětské hřiště je sice drahá záležitost, ale doporučuji je všem," říká spokojeně Miroslav Dočekal. Celé je vybudoval na vlastní náklady, ale nelituje. "Oslovili jsme v Písku jednu firmu, která se tím zabývá, a ti nám to tady vlastně udělali na míru. Když provozujete dětské hřiště, musíte k tomu mít certifikáty, že je bezpečné. A ty je třeba obnovovat každý rok před sezónou," vysvětluje Miroslav Dočekal. "Ale vyplatí se to. Hodně lidí se zde zastaví, aniž tankuje. Dají si zmrzlinu, obsluha jim udělá dobrou kávu, sednou si tady, děti si chvilku pohrají a pak zase jedou dál," dodává.

eu4

euz9

 Jenom studené bagety

S ohledem na tuto atrakci a venkovní posezení pak Miroslav Dočekal lituje, že tu nemá větší nabídku jídel. V shopu koupíte pouze chlazené bagety. "Na příští rok plánujeme, že bychom udělali i teplou zónu. Ale musí se nejdříve projednat s Čeprem," říká Miroslav Dočekal, který by zde rád nabídl návštěvníkům hor něco dalšího. V plánu jsou teplé polévky, ohřívané bagety. "Když vidím, jak se chytla zmrzlina, proč by se nemohlo chytit i něco jiného, že…" Bude to ovšem spíše složité, kouzlit s prostorem se nedá donekonečna. Kvůli omezenému zázemí shopu totiž nemůže nabídnout ani kávu ze šálku. K dispozici je sice vedle automatu značky Dallmayr i klasický pressovač, jenže káva se zde podává pouze do kelímku. "Jinak to nejde, není kde mýt nádobí," vysvětluje Miroslav Dočekal.

euz3euz4

 Čtyři měsíce v roce

Ziskovější provoz čerpací stanice ve Zdíkovci je zde čtyři nejteplejší měsíce v roce. "Ostatní měsíce jsou sice slabší, ale i tak máme stále dost věrných zákazníků, kteří k nám jezdí," říká Miroslav Dočekal, který by chtěl ještě trochu rekonstruovat exteriér této čerpací stanice. V plánu je také výše zmíněná kanalizace, která by pak umožnila vybudovat vysněný mycí box. Miroslav Dočekal je horal tělem i duší a během zimní sezóny vozí ve svém velkém vanu stále lyže. "Když je chvíle, zajedu si zalyžovat na Zadov," říká a dodává, že ještě větším koníčkem je jeho práce. "Těší mě, když zákazníci přijedou a jsou opravdu spokojení. Vidíme, že si tu rádi sednou, dají si kávu, děti tady běhají. Nápady by byly, ale s jejich realizací je to někdy složitější."

euz-2

AUTOR: Jiří Kaloč

FOTO: autor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/05 Téma číslaCo budeme tankovat na čerpacích stanicích za 15 let
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek