Čerpací stanice RoBiN OIL, Kašperské Hory

Čerpací stanice roku, RoBiN OIL s.r.o.

Oáza motoristů na kraji šumavského národního parku

Čerpací stanice v šumavském městečku Kašperské hory vyrostla krátce po sametové revoluci, někdy v polovině prvního desetiletí nového tisíciletí se pak stala součástí řetězce RoBiN OIL, který je ze 73 čerpacími stanicemi šestý největší na českém trhu. Pumpa v Kašperkách patří mezi ty menší. O tom, jak se na horách daří prodávat pohonné hmoty a jaké další služby jsou s tím spojené, jsme si povídali s provozovatelem čerpací stanice Martinem Pavlem.

RoBiN OIL 1

Z otce na syna

Čerpací stanice na silnici 1/14 spojující Vimperk a Sušice stojí na výjezdu z Kašperských hor a vlastně i na vjezdu do Šumavského národního parku. První soukromá pumpa vyrostla v Kašperských Horách začátkem 90. let původně na náměstí. Potom však město nabídlo původnímu majiteli pozemek na kraji města u hlavní silnice. Ten zde vybudoval novou pumpu, a pak ji nějakou dobu provozoval. Přibližně před deseti lety ji však prodal firmě RoBiN OIL. Nejprve se na ni provozovatelé střídali, od roku 2009 tady vládne Martin Pavel.

RoBiN OIL 2

Dnes 31letý podnikatel z Volyně a místní rodák byl k provozování čerpací stanice v podstatě předurčen. "Pohybuji se v oboru od mala. Rodiče začali v roce 1995 provozovat pumpu od Benziny, o pět let později si vzali do nájmu pumpu Robin Oil ve Volarech. Já jim tam od mala pomáhal, už v deseti letech jsem začínal s mytím oken, potom jsem doplňoval zboží, byl za pokladnou a seznamoval se, jak to tady všechno chodí. Pak ji nějakou dobu celou řídil a v roce 2009 jsem si ji vzal na sebe. Tady ta kašperská byla moje rovnou." Martin Pavel má vystudovanou střední ekonomickou školu a v současnosti provozuje v pošumaví kromě Kašperských Hor a Volar ještě další tři čerpací stanice RoBiN OIL ve Vacově, Hartmanicích a Dlouhé vsi.

RoBiN OIL 5

Samé ženy

Pro firmu RoBiN OIL pracuje na živnostenský list, ale sám zaměstnává obsluhu "svých" čerpacích stanic. "V Kašperských Horách se jede nonstop, takže tady pracují čtyři prodavačky, to samé ve Volarech a Vacově, v Hartmanicích jen tři, tam je v noci zavřeno. Takže dohromady zaměstnávám 15 prodavaček."

RoBiN OIL 3

Prodavačky tu většinou žádný velký frmol nemají, zvládnou dohromady obsloužit zákazníka nebo udělat práci venku, popřípadě zkontrolovat toalety. "Všechny mé čerpačky jsou malé a nejsou zase tak moc navštěvované, aby obsluha nemohla krátce odskočit od kasy. A také z ekonomického hlediska nejsou ty provozy na tom tak, aby tu mohlo pracovat více lidí najednou," vysvětluje Martin Pavel.

RoBiN OIL 9

Sněhu někdy bývá moc

A když napadne velké množství sněhu? "To dělat nemusí, údržbu okolí jako odklízení sněhu nebo sečení trávy si dělám sám. Oni se jen starají, aby byl na čerpací stanici pořádek, čistá podlaha v shopu, čisté záchody a pořádek okolo stojanů" vysvětluje Martin Pavel. Když pak jdeme ven, stěžuje si, že se tady v zimě v podstatě dokonale uklidit nedá. "Vidíte, i když svítí slunce, pořád tady sněží. To je ze sněhových děl na sjezdovkách, s tím nejsme schopni nic dělat." Občas napadne sněhu tolik, že se to již hrablem odstranit nedá. S tím většinou pomohou místní, kteří k tomu mají potřebnou mechanizaci. "Mně by se nějaký traktůrek s radlicí nevyplatil, protože bych ho nebyl schopný vozit mezi čtyřmi pumpami," vysvětluje Martin Pavel.

RoBin OIL 4 - wc

Jen základní sortiment

Pod účelně zalomenou střechou s typickou atikou v modrých barvách RoBiN OIL kvůli potencioální hrozbě sněhového přívalu najdou motoristé dva oboustranné stojany, to znamená čtyři stání. Sortiment této i všech čerpacích stanic v okolí představuje pouze benzín Natural 95 a motorová nafta. "V Dlouhé vsi máme ještě benzín 91 a LPG, tady ne," říká Martin Pavel a dodává, že o levný nízkooktanový benzín není velký zájem již ani tady na vesnici. Ale jinak se filosofie prodeje pohonných hmot i zde v Kašperkách odvíjí od centrály RoBiN OIL, která sem pošle cisternu na základě stavu nádrží, který musí Martin Pavel každý den hlásit.   

RoBiN OIL - 13 - vstup

Výtoče se v jednotlivých ročních obdobích výrazně liší. "Nejlepší je to v létě, teď v zimě hodně záleží na tom, kolik napadne sněhu. V posledních letech ta zimní sezóna nebyla moc dobrá. Nebyl sníh, a tak se moc nelyžovalo. Loni přímo v Kašperských Horách trvala lyžařská sezóna všehovšudy 14 dní," říká Martin Pavel, který se nemusí ani starat o cenovou politiku. Ceny pohonných hmot dostane prostřednictvím e-mailu a sms den předem a v sedm hodin ráno se pak pohonné hmoty přeceňují, je-li to potřeba. To samé je i s údržbou a opravami technologií. "Drobné opravy si samozřejmě děláme sami, standardní servis a poruchy pak zajišťují servisní společnosti, které k nám pošle na základě našeho oznámení na dispečink centrála."

RoBiN OIL - 7 - vysavač

V budoucnu Martin Pavel zatím neuvažuje ani o CNG ani o nabíjecím stojanu pro elektromobily nebo elektrokola. "Nejbližší plnička na zemní plyn byla dosud v Písku a Budějovicích, nyní ji udělali i u Prachatic. Osobně si myslím, že to má význam pro firemní flotily, ale soukromníci toto moc využívat nebudou." Ostatní pohonné hmoty a stejně tak i výstavba nabíjecích stanice je stejně v režii centrály RoBiN OIL.

RoBiN OIL - 6 - bomby

Základem je dobrá káva

I když domek vedle netradičně lomeného přístřešku (kvůli přívalům sněhu) nad stojany s typickou modrou atikou není vůbec malý, samotný shop mnoho prostoru nenabízí. I přesto má docela bohatý sortiment. Nechybí drogerie, hračky ani autopotřeby včetně nezbytných zimních doplňků, jako jsou sněhové řetězy, lana či startovací kabely. Na prodejně pochopitelně nemůže chybět pro RoBiN OIL typický úhledný vinný koutek a také dva stolečky se čtyřmi židlemi pro odpočinek a občerstvení zákazníků. Teplá jídla pumpa nenabízí, hlad mohou zákazníci ukojit nejvýše bagetou nebo cukrovinkami. "U nás je to skutečně jen o tom, že k nám přijde zákazník, který má žízeň a koupí si nápoje nebo hlad zažene balenou bagetou. Prostě máme jen zboží na okamžitou spotřebu. Ale asi nejvíce se snažíme lidi nalákat na dobrou kávu." Káva na této čerpací stanici má značku Dallmayr a můžete ji mít z automatu nebo ji připraví obsluha v klasickém pákovém kávovaru.

RoBiN OIL 8

Asi každého by měl uspokojit sortiment nápojů počínaje chlazenými nealko nápoji přes pivo v basách až po drahý alkohol prodávaný pochopitelně u pokladny stejně jako cigarety. I když místa v prodejně není nazbyt (anebo možná právě proto) je zboží uspořádáno maximálně přehledně. A co se týče běžných potravin, nechybí ani pečivo, mléko nebo třeba cukr či sůl. "Máme otevřeno non-stop, lidé to tady vědí, a tak nějak počítají s tím, že u nás takové zboží najdou," vysvětluje Martin Pavel a dodává. "Dříve jsme měli větší sortiment, šlo nám to, ale od té doby, co jsou ve městě Vietnamci na náměstí, kteří mají otevřeno do 21 h, tak mámě už jen to nejnutnější minimum."

RoBiN OIL 10

Čekali jsme zde i nějaké krajové speciality, ale sortiment čerpací stanice, bohužel, nic takového nenabízí. "Zkoušeli jsme nějaké věci v minulosti, ale nefungovalo to. Přece jenom lidi na čerpací stanici tohle nečekají," říká Marin Pavel a opět dodává, že provoz v sezóně a mimo se výrazně liší. Místní lidé zde určitě nebudou jezdit nakupovat krajové speciality, ale spíše si zajedou na nějaké místní trhy.

RoBiN OIL 14 - regály

Můžete zde také přespat

Jak už bylo napsáno výše, celé zázemí čerpací stanice je docela velké, i když samotná prodejna, provozní místnost a sklad zabírá relativně malý prostor. Důvodem je skutečnost, že v přední části nabízí Martin Pavel pro zájemce úhledný a dobře zařízený čtyřlůžkový apartmán s kuchyňkou, dvěma ložnicemi a sociální zařízením. "Vytížený je hlavně v letních a zimních měsících popřípadě o jarních prázdninách, kdy je tady nejvíce turistů. Většinou přijedou ve dvou lidech na kola nebo na lyže a zůstanou tu tak tři až čtyři dny.Jelikož je apartmán umístěný na pumpě, používají ho lidé pouze na přespání," vysvětluje Martin Pavel. Drahé to není, v letní sezóně od května konce října zde zaplatíte za noc 200 korun na osobu, v zimě to pak stojí o stovku více. Starost o apartmán nepatří mezi povinnosti obsluhy, o ten se stará provozovatel se svou manželkou.

RoBiN OIL 12 - pokoj

Nadzemní nádrže kvůli ekologii

Ani to by ovšem nestačilo zaplnit celý dlouhý domek podél čerpací stanice. Ve zbytku stavby totiž najdete speciální nadzemní nádrže na pohonné hmoty. Ty jsou uloženy ve velké betonové vaně, která by v případě havárie měla unikající kapaliny zadržet, aby nemohly kontaminovat podloží a způsobit ekologickou havárii. Dvě mají objem 30 tisíc a dvě 16 tisíc litrů.

S fungováním čerpací stanice je Martin Pavel celkem spokojen, zatím moc nestojí ani o další rozšiřování sortimentu na shopu ani na stojanech. Možná se nyní v létě zaměří na zlepšení venkovního posezení, které je přilepené k objektu v místě, kde je vstup do apartmánu a mohlo by v létě zaujmout i cyklisty. "Jenže moc jich tady na kolech okolo nás neprojede ani v sezóně. Odtud je to totiž všude do kopce a spíše se tu staví cyklisté, kteří mají kola ještě na střeše nebo v autě," dodává Martin Pavel s tím, že by tu pravděpodobně nešel ani sortiment pro bikery.

RoBiN OIL - 11 - provozovatel

AUTOR: Jiří Kaloč

Foto: autor


Čerpací stanice RoBiN OIL, Kašperské Hory

Provozní doba: nonstop

Nabídka produktů: Natural 95 a motorová nafta

Služby: Prodejna, vysavač, kompresor, kávový koutek, apartmán, prodej zemního plynu v tlakových lahvích

Počet zaměstnanců: Celkem 4, stálí

Petrol Magazín

Aktuální vydání2024/06 Téma číslaKonference Petrol summit 2024
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek