Mycí centrum Olbramovice

Projekt roku – Čerpací stanice, Myčky, Shop a Gastro, AutoMax Group s.r.o.

 Mycí centrum Davo Wash Olbramovice

 Největší v republice?

 U hlavního tahu z Benešova na Tábor stojí těsně za obcí Olbramovice obrovský autobazar firmy Davo Car. Pozemek o velikosti 80 tisíc čtverečních metrů se postupem času mění v ráj motoristů. Vyrostlo zde velké servisní centrum, pneuservis, čerpací stanice nebo autosalony. A nově je zde pro zákazníky z blízkého i širokého okolí od loňského listopadu k dispozici také mycí centrum, které svou rozlohou a nabídkou služeb nemá v České republice obdoby.

 Třetí největší

Majitel společnosti Davo Car David Vojtěch tvrdí, že je po firmách AAA Auto a Auto Esa třetím největším prodejcem ojetých automobilů v České republice. Podle údajů na internetu firma Davo Car v roce 2015 vykoupila přes 2,5 tisíce ojetých automobilů a zaměstnává více než stovku lidí nejrůznějších profesí. Jedním z nich je i Karel Jírec, který má na starosti kromě čerpací stanice také mycí centrum. S ním a ještě se zástupcem firmy AutoMax Viktorem Nohelem jsme si povídali  o tom, jak vznikalo jedno z největších mycích center pro automobily v Česku.

"Centrum vznikalo poměrně dlouho, ale výsledek stojí za to," říká Viktor Nohel. Na samém počátku byla vize majitele firmy Davida Vojtěcha, realizace jeho myšlenek a přetvoření na konkrétní projekt se pak ujala firma AutoMax, respektive její divize Čistící technika. "Zvolila se firma AutoMax, protože se nám zdálo, že je nejlepší jak z hlediska funkčnosti svých produktů, tak z hlediska atraktivního designu," dodává Karel Jírec.

 Na klíč od AutoMaxu

Firma Automax nezastupuje jen jednu značku, a tak dokáže dodat celé řešení mycího centra na klíč. Dělá projekty, výstavbu, technologie i chemii, zvládá stavební konstrukci, mycí boxy nebo speciální vysavače, které mají v sobě zahrnuto také dávkování přípravku pro ošetření pneumatik nebo vůně do auta. Většina jejich partnerských firem je z Itálie.

"S ohledem na mytí i použité technologie představuje mycí centrum v Olbramovicích to nejlepší, co je dnes na trhu. Nic lepšího ve smyslu péče o automobil tady neexistuje. Realizace, pro kterou se rozhodl pan Vojtěch, svým rozsahem, designem i kvalitou provedení nemá v České republice obdoby. Je to taková výkladní skříň našich technologií," říká zástupce společnosti AutoMax.

Při příjezdu k centru na vás zcela jistě zapůsobí nejen rozlehlost celého areálu, ale i jeho zpracování a design. Centrum je laděno do modré barvy, která vychází z firemních barev firmy Davo Car, ale zároveň symbolizuje očistu. Netradičním designovým prvkem je pak modré prosklení všech mycích boxů i stěn mycího tunelu.

 Bezkontaktní i kartáčové mytí

Vzhledem k tomu, že se u nás v otázce mytí vozů vedou dlouhodobě debaty, zdali je účinnější a šetrnější ruční bezkontaktní mytí, nebo mytí kartáči v portálové či tunelové myčce, v autocentru v Olbramovicích se rozhodli pro obě technologie. Pro zájemce ze širokého okolí zde vystavěli tunelovou myčku Autoequip Lavaggi Evo360 s měkkými pěnovými kartáči Carlite                 a dvojitým sušením, vedle ní stojí čtyři samoobslužné mycí boxy firmy Mix. Tři jsou kryté, jeden určený pro užitkové automobily je otevřený.

Tunel je dlouhý 28 m, a je tak dost dobře možné, že je vůbec nejdelším zařízením svého druhu v České republice. Lze u něj nastavit rychlost odmývání od 25 do 60 vozidel za hodinu, což znamená, že tři automobily se posunují v tunelu a jeden je předmýván obsluhou. Nemělo by se tedy stát, že by se před tunelem ani při maximálním zatížení tvořily fronty.

Obsluha se soustředí zejména na místa, kam kartáče myčky nedosáhnou, takže z tunelu vyjíždí zákazníci většinou spokojeni. A pokud se uživatel umývaného vozidla necítí na to, aby během mytí seděl uvnitř automobilu, obsluha to za něj zařídí. Celá linka je z nerezu, takže by se při optimální údržbě měla zajistit její dlouhá životnost. "Na ničem se nešetřilo," dodává Karel Jírec.

Až do -5 stupňů Celsia

Díky temperovanému tunelu a vyhřívaným podlahám funguje mycí centrum do teploty -5 °C, poté ze systému odteče voda                a zařízení se vypne. Ekologická chemie pochází od italské firmy Ma-Fra a jedná se o řadu Unika, která využívá nanotechnologií. Bez problémů ji samozřejmě zpracuje biologická čistička odpadních vod od hodonínské firmy Delta, která jako jediná nepochází z Itálie. Voda pochází z vlastního vrtu a na mytí se recykluje. K oplachu se pak samozřejmě používá čistá voda, která v mycích boxech navíc projde demineralizací neboli osmózou.

Všechny mycí boxy jsou vybaveny jak vysokotlakým čističem, tak kartáčem, protože někteří zákazníci stále ještě bezkontaktní technologii nevěří. Ani zde nechybí mycí prostředky s nanotechnologiemi, které odstraní z povrchu automobilu i hrubší nečistoty včetně hmyzu. K závěrečnému oplachu vozu se využívá osmotická voda, jež nezanechává bílé skvrny. Chybí zde pouze umývání spodku, což investor nepožadoval.

V boxech je k dispozici celkem šest programů: Prvním nastříkáte mycí prostředek na automobil pod nízkým tlakem a ten by měl narušit přischlé a připečené nečistoty (hmyz, asfalt, pyl apod.), druhý je mytí šamponem pod vysokým tlakem. Třetí představuje využití kartáče a lze jej vynechat, pokud není nutné dostat z karoserie nějaké zvláště odolné nečistoty. Čtvrtým automobil opláchnete od mycích prostředků, pátým programem naneste horký vosk a na závěr opláchnete automobil osmotickou vodou, která čistě steče dolů a není tak potřeba ji vysoušet hadrem nebo jelenicí.

 Neláká na nízké ceny, ale na kvalitu mytí

Mycí centrum v Olbramovicích neláká na nízké ceny, ty však podle provozovatelů odpovídají kvalitě služeb. V tunelové myčce přijde základní program Expres (bez chemického přemytí, voskování a mytí kol) na 100 Kč, nejdražší Exkluziv s využitím nejkvalitnějšího vosku stojí 250 Kč. V boxech se používají žetony nebo datové klíče, jeden mycí impuls přijde na 20 korun a trvá 2 minuty. "Datové klíče jsou velmi oblíbené hlavně u fleetových zákazníků, kteří jej často dostávají jako kredit od svého zaměstnavatele a ten jim ho také může dobíjet," vysvětluje Viktor Nohel. Pro platbu v mycích boxech lze využít i kreditní kartu, minimálně však musíte vybrat 200 Kč.

V myčce si můžete umýt automobil také zdarma, pokud pravidelně tankujete u nedaleké čerpací stanice Davo Oil. Za každý natankovaný litr paliva je jeden bod, který lze převést na 50 haléřů do mycího centra. Plus minus čtyři plné nádrže znamenají jedno umytí zdarma.

 Osm vysavačů a jedna pračka koberců

Kromě tunelu a mycích boxů je olbramovické mycí centrum také rájem pro všechny, kteří si potrpí na dobře udržovaný interiér vodidla. Stojí zde totiž 12 vysavačů, pračka koberců a ještě čtyři multifunkční zařízení. U nich je možné nejen vysát nečistoty z interiéru, ale také vyfoukat prach ze špatně přístupných míst, naparfémovat interiér a ještě si černidlem zlepšit vzhled pneumatik. Nechybí ani zařízení na výdej ubrousků, kterými lze provést dočištění detailů. "Moc jsem tomu nevěřil, ale lidé toto zařízení využívají docela často," pochvaluje si Karel Jírec. Důkladně umytý automobil z mycího centra v Olbramovicích tak můžete rovnou postavit do autosalonu…

 Bankrot zkomplikoval stavbu areálu

Areál vznikal relativně dlouho. Samotná stavba trvala jeden rok, jenže pak v Itálii zbankrotoval klíčový dodavatel, což situaci značně zkomplikovalo. "Vloni došlo k tomu, že společnost Mix se stala majitelem firmy Autoequip Lavaggi, která v roce 2015 prodělala bankrot. Ta sice produkuje velice kvalitní výrobky, ale v té době jí chybělo potřebné finanční zázemí," vysvětluje Viktor Nohel. A tak se situace na jednu stranu zkomplikovala a na druhou zjednodušila, protože mycí technologie pro mycí boxy i tunel nakonec dodala pouze jedna firma.  

Mycí centrum v Olbramovicích má otevřeno od loňského listopadu a zákazníků stále přibývá. I když jsou již postaveny všechny příjezdové cesty i oplocení a dokončena úprava záhonů, ještě není všechno hotovo. V těsné blízkosti tunelové myčky totiž roste ještě jedna portálová myčka pro užitkové automobily s výškou 3 m. Pak už bude nabídka služeb kompletní.

 Frekventovaná trasa přináší nové zákazníky

Olbramovice jsou transitní obcí na trase Benešov - Tábor a provoz je zde kvůli absenci dálnice D3 docela frekventovaný, zvláště v pátek a neděli. I když nebývá obvyklé, aby si motoristé na cestách myli auta (…i proto nejsou na dálnicích                          u čerpacích stanic myčky), zde se zastavují čím dál častěji. "Často sem jezdí i Pražáci. Ti se služebními auty většinou navštěvují tunelovou myčku, majitelé vlastních automobilů nebo tuneři pak mycí boxy," říká Karel Jírec.

Podobně velkých mycích center nenajdete mnoho ani v zahraničí. Itálie, jako pomyslná kolébka mytí automobilů, má velký počet tunelových myček nebo chcete-li mycích ulic. V Česku však na tunelové myčky narazíte pouze výjimečně. Jsou totiž poměrně náročné na prostor, který u čerpacích stanic většinou není. A v případě mycích center dává dnes většina podnikatelů přednost mycím boxům. I proto je nové mycí centrum v Olbramovicích docela unikátní.

Davo3

DAVO4

Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/05 Téma číslaCo budeme tankovat na čerpacích stanicích za 15 let
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek