Mycí centrum Vianor Telnice u Brna

Projekt roku – Čerpací stanice, Myčky, Shop a Gastro, iWash, Italmec

Pokud jedete z Brna na Hodonín, kousek od moravské metropole se projíždí obcí Telnice. Zde si v roce 2000 otevřel pneuservis Tomáš Kejda. Od té doby se zde mnohé změnilo. Pneuservis nyní provozovaný pod hlavičkou firmy Vianor, která zastřešuje evropský prodej a servis pneumatik Nokian, se rozšířil o autoservis a koncem loňského roku vyrostla hned vedle další budova, kde se skrývá zbrusu nová portálová myčka a box pro ruční mytí exteriéru i interiéru vozidel.

budovy - úzké

Komplexní služba motoristům

"Začínali jsme v roce 2000 s pneuservisem a postupně jsme své aktivity rozšířili na autoservis. Rozhodli jsme se také pro mytí, protože jsme chtěli zajišťovat zákazníkům kompletní služby od A až do Z. Se vším všudy," vysvětluje Tomáš Kejda. Místo určitě nezvolil špatně, hlavní tah z Brna na Hodonín je docela frekventovaný a o zákazníky nemá nouzi. "Jezdí k nám lidé jak z Brna, tak z okolních vesnic, soukromníci i firmy," říká Tomáš Kejda. Celý servis i myčka jsou oděny do oranžových barev a loga firmy Vianor, která patří finskému Nokianu. Ten nejen v Česku provozuje prostřednictvím svých zástupců síť pneuservisů Vianor. "My vůči Nokianu nemáme žádné povinnosti, jen využíváme jejich loga a barvy a zároveň jsme součástí sítě Vianoru. Jejích služeb pak naši zákazníci mohou využívat po celé republice."

Vedle budovy auto- a pneuservisu s prodejnou pneumatik a autopříslušenství za půl roku vyrostla šedooranžová krabice - nové mycí centrum. "To jsem si vymyslel celé sám. Chtěl jsem, aby nám to tady ladilo do oranžové barvy v kombinaci s šedou, protože v tomto duchu jsou i ostatní prostory firmy," říká Tomáš Kejda. "S panem Kejdou se začalo jednat koncem ledna, stavba začala někdy v červenci a my jsme do ní zařízení instalovali koncem října. Tady to šlo poměrně dost rychle," dodává Marek Liška z firmy iWash.

Budova skrývá dva zásadní prostory: mycí box pro ruční mytí a tunel s portálovou myčkou. "Máme zákazníky, kteří si chtějí umýt a vyleštit automobil sami a nechtějí, aby se ho dotýkaly kartáče. No a pak máme zákazníky, které mytí automobilu nebaví a je pro ně pohodlnější vjet do portálu," vysvětluje pan Kejda filosofii svého kompaktního mycího centra. Celé je to jeho dílo, jen technologii mytí dodala firma iWash. "Dělali jsme si takové výběrové řízení a iWash jsme nakonec vybrali proto, že komunikace s panem Liškou byla perfektní a jejich služby komplexní včetně chemie," vysvětluje Tomáš Kejda.

mycí box a linka

Myčka byla otevřena loni v listopadu, takže absolvovala svou první zimní sezonu. Ta byla letos docela složitá, svou sílu zima ukázala poměrně důkladně a dlouho na celém území Česka. "Všechno fungovalo tak, jak mělo. Myli jsme i v -15 °C, chvíli tu bylo dokonce -20 °C. Ale my měli otevřeno pořád, vůbec nebylo třeba myčku zastavovat," dodává Tomáš Kejda.

Mytí za korunu

Myčku samozřejmě využívá také pneuservis a autoservis. "Když servisujeme velké vozové parky, myjeme jim jako bonus automobil symbolicky za korunu a oni to berou jako velké plus. Když si totiž po servisu zákazník přebírá čistý automobil, je nadšený. Tahle služba nám opravdu dává hodně," říká Tomáš Kejda.

Jelikož žádná jiná myčka v Telnici ani nejbližším okolí nikdy nebyla, zákazníci ji objevují postupně. "Snažíme se dělat různé akce od letáků až po drobné dárky, jsme na facebooku. Prostě se chceme zákazníkům dostat do podvědomí. Nejlepší reklama ale je, když si zde někdo umyje auto, je spokojený a řekne dalším dvěma kolegům. Počet zákazníků je samozřejmě zásadní pro úspěch celého projektu. Bral jsem si na myčku úvěr, plánoval jsem návratnost do pěti let. Pokud budou zákazníci jezdit jako dosud, neměl by s tím být problém," říká Tomáš Kejda a dodává: "Zákazníkům dáváme i dárky - vonné stromečky, občas lepší program, než si zaplatí, a také věrnostní kartičky. Po pěti mytích pak dostanou šesté zdarma. Když je něco zdarma, každý na to slyší,…" Portálová myčka je zákazníkům k dispozici od pondělí do soboty od 8 do 18 hodin, mycí box je otevřený celý týden dokonce do 20 hodin a dveře se zde netrhnou.

Italská technologie

Portálová mycí linka, kterou používá pan Kejda, je od italské společnosti Ceccato, konkrétně se jedná o model Hydrus Tech 260/240. Je to myčka, která je určená převážně pro sítě autoservisů, pneuservisů se střední výtěžností, kde dochází měsíčně k mytí asi 700 vozidel. Myčka má mycí výšku 2,6 m, aby se do ní vešly i dodávky, a mycí šířku 2,4 m kvůli bohatší klientele, která sem jezdí v luxusních vozidlech BMW nebo Mercedes.

výška, šířka auto

Jinak je v myčce obsluha, která automobily předmývá vysokým tlakem, což ovšem dokáže i myčka samotná. Zákazník si tak může přikoupit program s vysokotlakým mytím. V oblasti kol, na bocích a ve vodorovné sušicí liště jsou vysokotlaké trysky, které automobil zbaví před vlastním mytím hrubé nečistoty. Myčka je vybavena šetrnými kartáči, spodní segmenty navíc mixují dohromady pěnové a žíněné kartáče. Takové řešení si zejména v zimě lépe poradí s hodně zasolenými a zablácenými automobily a lépe odmývá hrubé nečistoty.

mytí kartáči

Mycí linka v Telnici je také nadstandartně vybavena mytím podvozku. K dispozici je 16 trysek, které jsou rozdělené do dvou sekcí po osmi tryskách. Při akci se překlápějí zleva doprava, aby došlo ke kompletnímu pokrytí podvozku. "Auta, která přijíždějí na servis, musí být zespodu čistá, aby nedocházelo k většímu znečištění prostorů servisu," vysvětluje nám důvod existence tohoto zařízení v telnické myčce Marek Liška.

mytí podvozku

Naklápí se kartáče i sušicí lišta

Všechny mycí linky od Ceccata jsou dnes standardně vybaveny naklápěním svislých kartáčů, což umožňuje, aby se lépe přizpůsobily tvarům automobilů. Ty jsou často hodně specifické, a tak je portál uzpůsoben tak, že když jede linka za auto, kartáče se naklánějí, aby umyly horní část vozidla, při zpátečním přejezdu se kartáče narovnají, aby se stejně kvalitně umyla i spodní část vozidla. Pro závěrečný oplach automobilu se zde používá změkčená voda. "Je to proto, že pan Kejda měl při zadání vysoké nároky na kvalitu mytí. Chtěl, aby na autech po usušení nezůstaly bílé flíčky, což zajistí demineralizovaná nebo změkčená voda, kterou zde máme," vysvětluje Marek Liška a dodává, že sušení je zde velice účinné i díky pohyblivé horní liště, jejíž difuzor se při sušení vyklápí pod úhlem 30°.

sušení

Chemie na bázi mořských řas

Myčka využívá čtyři dávkovací čerpadla s aktivní pěnou, šamponem, sušicím a konzervačním voskem. Firma iWash dodává do mycího centra v Telnici také chemii. "Dnes hodně preferujeme ekologickou řadu EvoEnzymes, která je na bázi mořských řas. Je trochu dražší oproti konvenční chemii, ale perfektně spolupracuje s biologickými čistírnami odpadních vod. Tyto produkty jsou navíc parfémované, takže jsou i mycí haly krásně provoněné. O kvalitách této chemie svědčí i to, že získala certifikát VDA ve třídě A," vysvětluje Marek Liška a my musíme dodat, že recyklaci a čištění použité vody zajišťuje v této myčce biologická čistírna odpadních vod Alfa od společnosti Delta Hodonín. Mimochodem, na mytí používá myčka recyklovanou vodu a pouze závěrečný oplach se dělá změkčenou vodou.

Mycí box se třemi pistolemi

Do mycího boxu firma iWash namontovala panu Kejdovi zařízení od společnosti Aquarama. "Je to technologie, která používá celkem tři pistole kvůli tomu, že její tlakové čerpadlo má na sobě frekvenční měnič a v každém programu je rozdílný průtok vody. Druhým důvodem je širší tryska pro nanášení aktivní pěny a také další tryska s pevně uchyceným kartáčem. Aby to pro zákazníka nebylo matoucí, jsou pistole označeny výraznými barevnými piktogramy a na ovládacích panelech jsou kompletně vypsané postupy," říká Marek Liška a dodává, že lze v tomto boxu kvalitně umýt automobil již za 60 korun. Placení pak probíhá přes elektronický mincovník, který akceptuje mince o hodnotě 10, 20 nebo 50 Kč. "Panu Kejdovi jsme nastavili, že mincovník přijímá i žetony, které tady mohou v případě potřeby využívat pracovníci servisu."

mytí pěnou

Kromě portálové myčky a mycího boxu je zde navíc nainstalován také vysavač a pračka koberců. I tato zařízení pocházejí od firmy iWash, takže lze konstatovat, že zákazníci najdou v telnickém Vianoru opravdu komplexní služby.

vysavač a myčka koberčků

ceník, programy

Petrol Magazín

Aktuální vydání2021/05 Téma číslaCo budeme tankovat na čerpacích stanicích za 15 let
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek