Čerpací stanice Eurooil Loket

Čerpací stanice roku, Eurooil

 Čerpací stanice měsíce Eurooil Loket

 Příliš rušné podhradí

 Západočeský hrad Loket patří mezi naše nejvýznamnější kulturní památky. Během sezony je proto malé západočeské městečko v obležení turistů, kteří při návštěvě středověkého hradu nutně musí projet nebo projít kolem malé čerpací stanice EuroOil, která stojí mezi parkovištěm a hradem.

Eurooil L 2

Cestou na hrad

Čerpací stanice stála v Lokti již za minulého režimu a patřila samozřejmě Benzině. V rámci restrukturalizace pak spadla pod státní podnik ČEPRO, který začátkem nového tisíciletí začal budovat síť EuroOil. Dnes ČEPRO obhospodařuje celkem 199 čerpacích stanic, což jej řadí v ČR na třetí místo. Pumpa v Lokti patří mezi menší. V roce 2003 byla kompletně zrekonstruována, před šesti lety ještě došlo k renovaci interiéru shopu. Ten i po šesti letech vypadá stále čistě a úhledně, což je samozřejmě také zásluha vzorné péče nájemce.

Místní rodák Jan Marek patří mezi známé osobnosti městečka. Může za to nejen jeho živnost, ale také vstřícná komunikativní povaha. Právě kvůli tomu ostatně začal pracovat na čerpací stanici. To bylo v roce 2000 a od chvíle, kdy se čerpačka stala součástí řetězce EuroOil (2001), ji má v nájmu. Na základě toho pak zaměstnává ještě tři ženy jako obsluhu.

I když samotné městečko Loket má asi 3000 obyvatel, díky hradu a amfiteátru se v sezoně jejich počet několikanásobně zvýší. My jsme zde byli v květnu a na náměstí již nebylo možné najít volné parkovací místo, stejně jako volný stůl v některé z místních restaurací. Podobný cvrkot jsme zaznamenali také na čerpací stanici, která je v Lokti jediná. Když chvíli sedíte na dřevěné lavici vedle shopu a pozorujete okolí, jen málokdy se stane, že by zde nebyl alespoň jeden automobil mezi stojany, popřípadě nějaký zákazník uvnitř.

Eurooil L 5

 Veřejné záchodky, pivnice i kavárna

Od parkoviště navíc proudí kontinuálně davy turistů a většina z nich se zde zastaví hlavně kvůli jedinému sociálnímu zařízení v širokém okolí. Záchod je s ohledem na velikost zázemí pouze jeden, klíč vydává obsluha a je zdarma. "V sezoně se zde dveře netrhnou, takže děvčata tam musí uklízet i několikrát denně," říká Jan Marek a dodává, že nikdy nepřemýšlel o tom, že by za použití WC vybíral poplatek.

Ještě větší nájezd Jan Marek očekává, když se v místním amfiteátru koná koncert. Pokud je rockový, musí udělat zvláštní objednávku na nápoje, bagety a jiné dobroty. Místní park okolo pumpy totiž obsadí mladí fanoušci rockové muziky, kteří pak chodí na pumpu pravidelně pro občerstvení. I když je otevřeno od šesti do deseti hodin, často se při takových příležitostech otevírací doba prodlužuje až do půlnoci.

Ráno a pak samozřejmě i celou zimu je zde naopak relativní klid. To čerpačku pro změnu vyhledávají místní, kteří si zde dávají schůzky, aby nad šálkem kvalitní kávy Dallmayr projednali vše potřebné. K dispozici mají buď malý bar shopu, nebo dřevěnou lavici venkovního posezení. A k dobré kávě si mohou dopřát čerstvé pečivo. "Zpočátku tady na to lidi nebyli zvyklí a my skoro všechno vyhazovali, ale nyní to nestačíme nakupovat," pochvaluje si Jan Marek.

Eurooil L 3

Jeden stojan se třemi položkami

Čerpačka má dvě tankovací stání u oboustranného stojanu se základní nabídkou pohonných hmot. Natankovat si tu můžete standardní motorovou naftu Optimal Diesel bez biosložky a dva benziny: levnější Natural 95 a aditivovaný prémiový Optimal 95. Pohonnými hmotami zásobuje čerpací stanici samozřejmě ČEPRO svými cisternami ze svých skladů. Tak má firma dohled nad kvalitou pohonných hmot v celém distribučním řetězci. Centrála pak samozřejmě stanovuje i cenovou politiku.

Kromě pohonných hmot mohou návštěvníci čerpací stanice využít také kompresor pro dohuštění pneumatik nebo vysavač. Mycí linka nebo alespoň samoobslužný mycí box zde není.

 Eurooil L 6

Shop na míru

V interiéru čerpačky je sice těsno, ale všechno, co očekáváte od sortimentu shopu čerpací stanice, zde najdete, počínaje cukrovinkami přes chlazené nápoje a slané pečivo až po "nonfoodové" zboží, kam patří drogerie, hračky a potřeby pro motoristy. Zboží Jan Marek nakupuje přes velkoobchody JIP a Peal. Ty pumpu zavážejí dvakrát i třikrát týdně podle potřeby, protože prostory pro skladování zásob zde chybí. "Každý má něco levnější a něco dražší, ale ve výsledku to většinou vyjde nastejno," dodává Jan Marek.

Jak už bylo řečeno, nabídka občerstvení se skládá hlavně ze sladkého a slaného pečiva, nechybějí samozřejmě bagety a rozpékaná pizza. Vnitřní prostor pumpy je uzpůsobený tak, aby si lidé mohli jídlo vychutnat na baru, kam si také místní většinou zajedou pohovořit s nájemcem, a pak na výše zmíněné venkovní lavici. "Turisté většinou využijí sociální zařízení a pak si nic nekoupí, ale možná by tady mohla fungovat točená zmrzlina," prozrazuje Jan Marek své plány.

Když jsme se s Janem Markem loučili, zrovna na parkoviště dorazil německý autobus s turisty. Jan Marek si přeje, aby tento někdy až bláznivý koloběh pokračoval dál. Pumpa v Lokti těží ze své strategické polohy a vlastně nabízí pohodlí každému, kdo kolem ní jede, ať už má důvod jakýkoliv. ,,Chci, aby se k nám lidé vraceli," potvrzuje už jen svůj přístup Jan Marek, kterému tak žádný host není cizí.

 

 

 

Petrol Magazín

Aktuální vydání2023/06 Téma číslaBenzín E 10
Aktuální číslo

Přihlašte se k odběru novinek